Чизкейк - цікава історія та смачні рецепти
За однією з легенд, саме перша згадка про чизкейк (дослівно – сирний пиріг), точніше, про схожу на нього страву, зустрічалася ще за часів античності в рукописах давньогрецьких лікарів, які детально описували рецепти приготування пирогів із кисломолочного сиру. Чому саме лікарів? А тому що вважалося, що така страва зміцнює організм і додає сили, тому її давали перед змаганнями давньогрецьким атлетам. А ще такий пиріг подавали на давньогрецьких весіллях. Поступово рецепт його приготування дістався Стародавнього Риму, де він припав до смаку римському імператору Юлію Цезарю. Популярність страви зростала, і з Риму сирний пиріг плавно перекочував на територію Англії, де й прописався надовго.
Інша легенда – східна. Деякі джерела стверджують, що страва, що нагадує сучасний чизкейк, з’явилася ще на Стародавньому Сході. Там для її приготування звурджували молоко, додавали в нього мед, цедру лимона і яєчні жовтки, перемішували й випікали. Саме цей рецепт потрапив у Європу разом з хрестоносцями, які поверталися додому з походів.
Остаточний варіант чизкейку ми отримали з Америки. Туди страву завезли переселенці з Європи, і вже на новій батьківщині довели її рецепт до досконалості. Спочатку чизкейк готували в основному із кисломолчного сиру. Але одного разу, на початку минулого століття, в одному з нью-йоркських ресторанів його приготували зі спеціального вершкового сиру, який ідеально підійшов для випікання завдяки своїй жирності і тому, що приготували його не з молока, а з вершків. Результат перевершив усі очікування, і відтоді класичний чизкейк у ресторанах готується тільки за цим рецептом.
Варіацій чизкейку в сучасній кухні дуже багато, адже кожна країна підлаштовує страву під себе. Наприклад, в Ізраїлі для основи береться жирний кисломолочний сир, греки використовують сир фета, італійці – рикотту, а французи – козячий сир.
Сам чизкейк може мати два шляхи приготування: класичний, коли його випікають у духовці, і без випікання.
Оригінальний рецепт чизкейку, крім сиру, містить цукор, яйця, вершки, фрукти та печиво для основи-коржа. Іноді верхня частина чизкейку може бути додатково прикрашеною сиропом або шоколадом.
Класичний чизкейк «Нью-Йорк»
фото krzi.ru
Знадобляться для начинки: вершковий сир «Філадельфія» – 700 г, вершки жирні (33 %) – 100 мл, жирна сметана – 3 ч. л., цукор – 100 г, яйця – 3 шт., ванільний екстракт – 1 ч. л .; для основи: печиво – 500 г, вершкове масло – 150 г, мелена кориця – 1 ч. л., мелений мускатний горіх – 1 ч. л.
Печиво розкришити, змішати з розтопленим маслом, цукром, корицею і мускатним горіхом. Підготувати розбірну форму діаметром приблизно 26 см, змастити її вершковим маслом і щільно утрамбувати отриману масу по дну, можна трохи розподілити по стінках. Розігріти духовку до 150 градусів, поставити форму на 15 хвилин на верхню решітку (на нижню треба поставити миску з водою діаметром трохи більшим за діаметр форми). Після цього дістати форму й, не розбираючи, остудити.
Приготувати начинку: змішати всі інгредієнти, крім яєць. Жовтки відокремити від білків і збити їх окремо, потім акуратно ввести в начинку, зберігаючи пухкість. Викласти начинку на основу й випікати при 150 градусах годину. Потім вимкнути духовку, залишивши там чизкейк ще на 15 хвилин, після чого відкрити дверцята і витримати ще 10 хвилин. Готовому чизкейку дати остаточно охолонути, розібрати форму й залишити настоюватися ще на 6 годин.
Усі інгредієнти для приготування мають бути однакової температури. А щоб чизкейк не потріскався, перед тим, як розкрити форму, потрібно акуратно пройтися вузьким ножем між бортиком і випічкою.
Смугастий чорничний чизкейк без випікання
фото russianfood.com
Знадобляться: печиво «Ювілейне» або будь-яке інше, яке добре кришиться, – 300 г, сир кисломолочний – 500 г, масло вершкове – 100–150 г, сметана – 500 г, цукор – 300 г, чорниця – 300 г, желатин (швидкорозчинний) – 50–60 г, сирний крем – 200 г.
Печиво розім’яти у крихту, вершкове масло розтопити. Змішати печиво з розтопленим маслом, отриману масу розподілити в роз’ємній формі у вигляді коржа. Сир протерти через сито або збити блендером. Сметану змішати з цукром, додати в сир. Чорницю вимити й подрібнити в пюре. Третину сирної маси викласти в чорничне пюре й перемішати. Желатин розчинити в 100 мл води й додати його порівну в обидві порції сирної маси: з чорницею і без. На середину основи з печива по черзі викладати масу різних кольорів: приміром, 3 ст. л. ложки білої, потім 3 ст. л. фіолетової. Позаяк чорнична маса більш текуча, вона покриє всі білі ділянки. Потім поставити чорничний чизкейк у холодильник на 4–5 годин. Готовий десерт вийняти з форми і прикрасити сирним кремом за допомогою кондитерського шприца.
Замість чорниці можна використовувати будь-які ягоди.