Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Шарлотка - яблучний пиріг з королівським ім'ям

27.08.2018 12:30
фото gastronom.ru
фото gastronom.ru
Цей пиріг можна пекти хоч кожного дня, аби в наявності були борошно, цукор, яйця і, звичайно ж, яблука. Але чому шарлотка і до чого тут королі?

Вважається, що шарлотка – різновид англійського пудингу, і колись він називався шарлотт. А от походження назви доволі цікаве.
За однією версією, цю десертну страву було придумано у XVIII столітті англійськими селянами на знак подяки дружині короля Георга III, королеви Шарлотти, яка всіляко їм протегувала.
Інша версія – романтична: легенда розповідає, що шарлотку придумав один англійський кухар, який був закоханий у дівчину на ім’я Шарлотта. Назвавши страву її ім’ям, чоловік хотів таким чином підкорити серце спокусниці.
Третя версія найбанальніша – це трансформоване староанглійське слово charlyt, яке означало страву, приготовану зі збитих яєць, молока й цукру з додаванням фруктів.
У будь-якому разі, пиріг зародився в Англії, підкоривши згодом півсвіту.

фото volshebnaya-eda.ru

Рецепти приготування шарлотки постійно змінювалися: зараз ця страва зовсім не схожа на ту, яку вперше приготували англійські селяни. У первинному варіанті черстві скибочки хліба змочували в сиропі зі зварених фруктів і перекладали шарами цих самих подрібнених фруктів – це був сирий варіант шарлотки. Потім її почали запікати: хліб вимочували в суміші молока і яєць, обкладали цими скибочками боки і дно форми, а всередину закладали фрукти. А от значні зміни в рецепт у XIX столітті вніс відомий французький кухар того часу Антуан Карем, який у 1802 році приготував шарлотку за своїм рецептом. Він замінив хліб на бісквітне печиво савоярді, покрив пиріг шаром легкого крему й назвав пиріг – charlotte parisienne (шарлотка по-паризькому). У 1814 році в Париж на правах переможця увійшов російський цар Олександр I, для якого Карем приготував свій десерт, і паризька шарлотка перетворилася на charlotte russe – російську шарлотку.
У XIX столітті разом з іноземними кухарями, яких було модно виписувати з-за кордону, у Росію хлинули найрізноманітніші рецепти пирога, які були адаптовані під місцеві продукти, і з’явилася шарлотка навіть з житнього хліба. Проте рецепт шарлотки Антуана Карема не прижився, і на початку ХХ століття шарлотка перетворилася на простий бісквітний пиріг з начинкою з яблук, який готують і зараз, – до речі, доволі популярний у Європі й Америці.
В Америці теж є пиріг, схожий на шарлотку. Трохи змінивши класичний рецепт, жителі США отримали свою національну страву – традиційний американський пиріг з яблук. Хоч і існує красива легенда, що цей пиріг придумав один американський кухар з міста Charlotte, але, швидше за все, страва таки потрапила на континент разом з емігрантами.

Шарлотка яблучна із соком цитрусових, горіхами і родзинками

фото ivona.bigmir.net

Знадобляться: яблука – 4–5 шт., апельсини – 1 шт., лимони – 1 шт., яйця – 4 шт., цукор – 1 склянка, цукор ванільний – 20 г, борошно – 1 склянка, сіль – 1 щіпка, кориця – 0,5–1 ч. л., волоські горіхи – 1 жменя, родзинки світлі – 1 жменя, олія – 3–4 ст. л., вершкове масло – для змащування форми.

Яблука помити, зрізати шкірку, видалити насіння, порізати на тонкі (приблизно по 2 мм) часточки й перекласти в миску. Лимон помити, розрізати навпіл і видавити на яблука сік з половинки лимона, перемішати й викласти у змащену вершковим маслом форму. Апельсин помити, зняти з нього цедру і порізати її дуже тонкими шматочками, волоські горіхи порубати на середні шматочки. Білки відокремити від жовтків, у білки додати дрібку солі і збити в міцну піну, потім, не припиняючи збивання, додати половину цукру і збивати далі до стійкої пишної піни. Цукор, що залишився, збити разом з жовтками, додати ванільний цукор і збити до повного розчинення цукру. Додати сік з половинки апельсина та олію і ще раз збити. Потім додати в жовтки третину збитих білків і перемішати. Туди ж додати просіяне борошно та корицю і перемішати до гладкості, потім додати в тісто цедру, родзинки й горіхи та рівномірно перемішати. Наостанок акуратно вмішати в тісто решту збитих білків, начебто загортаючи їх усередину маси. Готове тісто вилити зверху на яблука, дати постояти 5 хвилин, щоб воно просочилося на дно, і поставити в розігріту до 190 градусів духовку на 40 хвилин.
Готовому пирогу дати охолонути в духовці, перед подачею на стіл посипати цукровою пудрою.

Шарлотка з білого хліба

фото delo-vcusa.ru

Знадобляться: яблука (антонівка) – 3–4 шт., хліб пшеничний або батон – 300 г, молоко – 200 мл, яйця – 2 шт., цукор – 100 г, вершкове масло – 50 г, кориця мелена – 1 ч. л., панірувальні сухарі – 30 г, цукрова пудра – 20 г.

З підсохлого пшеничного хліба або батона зрізати скоринку й нарізати невеликими кубиками. У мисці збити в однорідну масу яйця, молоко і цукор. Викласти туди порізані хлібні кубики, перемішати й залишити для просочення на 20–25 хвилин. Яблука помити, зрізати шкірку, розрізати навпіл, видалити насіння і нарізати тонкими часточками. Викласти яблука в розмоклий хліб, посипати корицею, перемішати. Форму для випікання змастити вершковим маслом і посипати сухарями, викласти хлібно-яблучну масу і ретельно утрамбувати. Запікати в розігрітій до 180 градусів духовці до золотистого кольору, дати охолонути у формі, дістати й посипати цукровою пудрою.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися