Готуємо деруни – рецепти до кожного столу
Маленька передісторія: кілька тисяч років тому саме на території Південної Америки вперше з’явилася картопля – її там вирощували, щоб їсти, індіанські племена. У XVI столітті картопля потрапила в Іспанію, а звідти вже – в Італію, Францію, Німеччину та багато інших європейських країн. Спочатку європейці не сприймали картоплю як їжу, використовуючи її більше як декоративну рослину: засаджували клумби, а квітками прикрашали вбрання і капелюшки. А смакові якості картоплі оцінили трохи згодом.
Назва страви «деруни» походить від слова «дерти», адже до появи першої тертки картоплю дерли на загостреній дошці.
Перший рецепт дерунів (запозичений, до речі, з німецької кухні) було опубліковано в XIX столітті, а точніше, у 1830 році в Польщі, у книзі відомого на той час польського кулінара Яна Шіттлера. Він описав приготування особливих оладок з картоплі, які настільки сподобалися місцевим кулінарам, що книга стала дуже популярною, а рецепт швидко розлетівся по сусідніх країнах.
Деруни, як і будь-яка популярна страва, мають найрізноманітніші рецепти приготування. Десь додається цибуля або кефір, щоб терта картопля не потемніла, дехто після обсмажування пече деруни в печі або духовці. Навіть сама картопляна маса може бути приготовленою трьома різними способами. Натерту картоплю можна використовувати разом із соком, що виділився, або зливати рідину, а також є рецепт дерунів із запашної відвареної картоплі.
У Білорусі, де деруни (дранікі по-тамтешньому) – одна з найпопулярніших національних страв, існує навіть спеціальна терка для їх приготування.
У сучасних рецептах у деруни додають соду, дріжджі, борошно, сир, яйця, м’ясний або рибний фарш, бекон, курячу грудку або печінку, сардельки, майонез, гриби, гарбуз, часник, сир, варену моркву, пастернак, селеру й навіть мак. Але приправляють картопляну масу тільки сіллю і чорним перцем, щоб не порушувати природного смаку основної сировини.
У дерунів є одна особливість: ця страва чудова на смак тільки в гарячому вигляді, так би мовити, прямо з печі. Тому їх найкраще їсти свіжоприготовленими. Подають деруни зазвичай зі сметаною, шкварками або протертими ягодами.
А білоруси до драніків готують спеціальну страву – мачанку. Це обрізки з різного виду м’яса: копченостей, шинки, ковбаси або сала, нарізані маленькими шматочками і приготовані в соусі з борошна й води або молока.
У Коростені, починаючи з 2008 року, щорічно у другу суботу вересня проходить незвичайний фестиваль – День деруна, на який з’їжджаються туристи не тільки з України, а й з інших країн. На першому такому фестивалі жителі Коростеня приготували найбільший дерун у світі, який занесли у Книгу рекордів України – його вага склала 118 кг. А вже на другому фестивалі урочисто відкрили пам’ятник деруну.
Закарпатські деруни з грибами
фото kamelenta.ru
Знадобляться для картопляного тіста:
картопля – 500 г,
цибуля ріпчаста – 0,5 шт.,
яйця – 1 шт.,
борошно – 2 ст. л.,
сметана – 1 ст. л.,
часник – 2 зубчики,
сіль, чорний мелений перець – за смаком;
для начинки:
гриби – 300 г,
цибуля ріпчаста – 0,5 шт.,
сметана – 100 г,
сіль, чорний мелений перець – за смаком;
для соусу:
сметана – 50 г,
твердий сир – 50 г,
Приготувати начинку: цибулю дрібно порізати й обсмажити на олії до прозорості, додати порізані дрібно гриби, протушкувати кілька хвилин, потім додати сметану, посолити й поперчити за смаком, перемішати й готувати ще 5–7 хвилин. Картоплю натерти на дрібній тертці або подрібнити в блендері, додати подрібнений часник, яйце, сметану, борошно, сіль і чорний мелений перець, перемішати в однорідну масу. Для смаження бажано використовувати сковороду діаметром 24 см, але можна й меншу. Розігріти у сковороді олію і вилити в неї приблизно 1,5 ополоника картопляного тіста, рівномірно розподілити по дну сковорідки, накрити кришкою і смажити на середньому вогні. Потім акуратно перевернути млинець іншим боком доверху, накрити кришкою і смажити до готовності. Таким чином приготувати всі млинці. На половинку кожного млинчика викласти частину начинки, накрити другою половинкою. Полити зверху всі млинці сметаною, посипати натертим дрібно сиром і поставити в розігріту до 170 градусів духовку на 10–15 хвилин. Подавати на стіл гарячими.
Чеські деруни з грудинкою і пивом (брамборак)
фото russianfood.com
Знадобляться:
картопля – 450 г,
цибуля ріпчаста – 1 шт.,
грудинка копчена – 100 г,
яйця – 1 шт.,
борошно – 5 г,
темне пиво – 50 мл,
майоран сушений – 0,5 ч. л.,
олія – для смаження,
сіль, чорний мелений перець – за смаком.
Картоплю і цибулю почистити, натерти на грубій тертці, сік віджати. Поперчити й посолити за смаком, вбити яйце і перемішати. Додати дрібно порізану грудинку, влити пиво, всипати борошно й перемішати, дати постояти 7–10 хвилин. Розігріти у сковороді олію і викладати картопляне тісто столовою ложкою. Обсмажувати з обох боків до рум’яної скоринки на середньому вогні. Готові брамбораки викласти на паперові рушники, щоб зайвий жир ввібрався. Подавати в гарячому вигляді зі сметаною.
Деруни з гарбузом і м’ясним фаршем
фото gotovim.ru
Знадобляться:
картопля – 400 г,
гарбуз – 400 г,
фарш м’ясний (будь-який) – 200 г,
яйця – 2 шт.,
борошно – 1–2 ст. л.,
сіль, чорний мелений перець – за смаком,
олія – для смаження,
зелень (будь-яка) – за смаком, .
Гарбуз і картоплю почистити, натерти на грубій тертці. Додати обсмажений на олії м’ясний фарш, дрібно порізану зелень, яйця, борошно, сіль і перець за смаком, добре перемішати. Смажити на олії з обох боків до зарум’янювання, потім у кінці накрити кришкою і дати так постояти 2–3 хвилини. Подавати на стіл гарячими, можна зі сметаною.
Рецепти з гарбуза: як додати у своє життя барв, смакоти, здоров’я та краси
Неймовірні кабачки: рецепти страв, які ніколи не набриднуть
Пісні страви з грибами: три рецепти на різні випадки
Маринована або квашена: готуємо капусту за всіма правилами