Зруйнована Харківщина: як отримати компенсацію за пошкоджене майно
За даними Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, від початку повномасштабного вторгнення росії збитки України від війни вже в 1,6 раза перевищили ВВП країни за минулий рік і складають 349 мільярдів доларів.
Загалом за даними Аналітичного центру при Київській школі економіки з початку нападу країни-агресора пошкоджено, зруйновано або знищено щонайменше 15,3 тисячі багатоповерхівок і 115,9 тисячі приватних будинків українців. Аналітики підрахували, що для відновлення житлового фонду потрібно 75,3 мільярда доларів. Харківська область входить у шістку областей, які найбільше постраждали від дій ворога.
Механізм у стадії розробки
У Верховній Раді України розглядається «Проєкт Закону про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації». Саме цей документ повинен внести ясність і сформувати механізм черговості отримання компенсації.
– У законопроєкту № 7198 дві основні мети: запровадити механізми надання компенсації за окремі категорії̈ пошкоджених та знищених внаслідок агресії ворога об’єктів нерухомого майна і зібрати дані для майбутніх позовів України до рф, – розповідає керівник однойменного адвокатського бюро Ігор Прасолов. – Серед механізмів відшкодування автори пропонують три варіанти: грошову компенсацію шляхом перерахування коштів на поточний рахунок отримувача, тобто вам віддадуть кошти, фінансування будівництва об’єкта – збудують житло наново, або робіт з його відновлення – відремонтують оселю.
Також, за словами Ігоря Прасолова, законопроєкт спрямований на визначення джерел фінансування компенсації, а також основних положень щодо обліку тих, хто має право на компенсацію, і створення реєстру пошкодженого та знищеного внаслідок агресії рф майна.
Правник говорить, що поки документ пройшов перше читання, народні депутати запропонували до нього більш як 700 поправок. Коли проєкт закону буде прийнятий, наразі невідомо.
– У будь-якому випадку – отримання відшкодування за втрачене або пошкоджене майно внаслідок нападу рф на Україну – окрема процедура. Вона може бути в межах кримінального провадження, а також окремо – в судовому або в адміністративному порядку, – зазначає Ігор Прасолов. – Який саме шлях відшкодування обрати, можливо буде вирішити вже після закінчення бойових дій. Не слід хвилюватися щодо процесуальних строків, адже за законодавством вони пропущені з поважних причин, тому мають бути подовжені.
Порятунок потопаючих – справа рук їх самих
Поки народні обранці працюють над законодавчим обґрунтуванням надання компенсацій за пошкоджене та зруйноване майно, незалежно від особливостей та процедур майбутнього відшкодування адвокати радять збирати докази. Фахівці наголошують, подавати інформацію до відповідних органів та фіксувати збитки треба відразу, як стало відомо, що ваше житло зазнало збитків від агресії рф.
– Звісно, поки ви не зібрали і не подали докази до відповідних органів – ремонт робити не треба. Так довести розмір шкоди буде складніше, адже докази будуть знищені, – зауважує Ігор Прасолов.
Адвокат говорить, що відповідно до березневої постанови Кабміну, де зазначені правила збору та обліку інформації про нерухомість, що пошкоджена внаслідок бойових дій, терористичних актів та диверсій, надати інформацію щодо пошкоджень можна через портал «Дія». Також уповноважені приймати ці дані Центри надання адміністративних послуг та нотаріуси, які офіційно реєструють повідомлення в «Дії».
– Обов’язково слід указати інформацію про власника житла. Мова йде про номер телефону та адресу електронної пошти, реєстраційний номер облікової картки платника податків особи, а також дані про нерухомість: тип майна, загальну площу, адресу, відомості про кількість осіб, які проживали в нерухомому майні. Також інформацію про пошкодження або знищення житла: дату та орієнтовний час настання події, опис пошкодження, зокрема площу або протяжність пошкодженого нерухомого майна. Фото- та відеофіксація також збільшують шанси на отримання компенсації, – зазначає Ігор Прасолов.
Крім цього, бажано замовити обстеження пошкоджень у експертів науково-дослідних установ, у Мін’юсті чи в приватній компанії. Про це обов’язково повідомляють органи місцевого самоврядування, потім туди ж передається копія звіту про проведення процедури. Кошти за обстеження компенсуватися не будуть. Сума втрат, зазначена в акті експертів, має бути компенсована державою відповідно до закону № 7198, який наразі розглядає Верховна Рада.
Адвокат радить отримати акти фіксацій пошкоджень від органів місцевої влади. Для цього треба звернутися до військово-цивільної адміністрації, міської або селищної ради. Також у разі руйнування або пошкодження квартири чи будинку необхідно подати заяву до поліції. Обов’язково написати заяву до правоохоронних органів теж слід, якщо під час окупації оселю пограбували. В разі, якщо в житлі була пожежа – важливо звернутися до місцевого підрозділу ДСНС.
– Зверну увагу, акт ДСНС не виключає висновку комісії органів місцевого самоврядування, – говорить Ігор Прасолов. – Щодо заяви у поліцію – після подання позову правоохоронці відкриють кримінальне провадження про пошкодження чи розграбування та мають надати про це витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Це важливий документ разом з актами, що видає місцева влада та ДСНС. Його треба зберегти.
Інформацію щодо квартир, інших житлових приміщень у будівлі, приватних житлових будинків, садових та дачних будинків повинні подавати власники або їхні уповноважені представники. Якщо власників одного й того ж будинку є декілька, повідомлення подає кожен з них окремо. Якщо власник володіє кількома зруйнованими будинками, повідомлення подаються на кожен окремий будинок.
Правильно фіксуємо відео- та фотодокази
Ігор Прасолов радить уже зараз звернути особливу увагу на належну фіксацію пошкодженого та зруйнованого майна. Важливо все зафільмувати, сфотографувати, знайти свідків.
– Знімати потрібно так, щоб можна було ідентифікувати місце події. Для цього дата та час на відеокамері повинні бути актуальними. Треба підключити дані геолокації, але в жодному разі не оприлюднюйте та не розповсюджуйте таке відео в соціальних мережах імесенджерах – інакше з вашого боку це буде порушенням законодавства. Фільмування з включеними геоданими лише для подання до уповноважених органів, суду, – зазначає адвокат. – Відеофіксацію слід проводити в максимальній якості. Всі пошкодження і руйнування показувати дуже ретельно і докладно. Розпочавши зйомку, озвучте вголос дату, час та місце проведення відеозапису, а на підтвердження того, що ви є власником або уповноваженою особою, назвіть своє ім’я і прізвище.
Ігор Прасолов радить максимально детально описати обставини та характер пошкоджень, після чого зберегти відео, передивитися якість і задля мінімізації втрати доказу скопіювати його на декількох пристроях та продублювати у хмарному сховищі. За такими ж принципами необхідно зібрати і фотопідтвердження. Чим більше відео та фото – тим краще.
– Також раджу переглянути місцеві і не лише засоби масової інформації, зокрема телеграм-канали, групи у Вайбері та Фейсбук. Якщо там є новини про пошкодження або знищення вашого житла – зробіть скріншоти та збережіть посилання на матеріали. Вони можуть стати додатковим незалежним доказом, – говорить Ігор Прасолов.
Також адвокат радить власноруч скласти акт про пошкодження майна (якщо не було змоги дістати висновок експертів), де в довільній формі детально описати все, що зруйновано чи пошкоджено. Під документом власник оселі повинен поставити підпис. Так само затвердити документ бажано всім повнолітнім членам родини. Наприкінці акта обов’язково повинні бути вказані дата, місце і паспортні дані.
Що робити з показами свідків
Свідчення очевидців подій фіксуються на відео та письмово. Письмові пояснення починаються з анкетних даних: прізвища, ім’я, по батькові, дати і місця народження, адреси реєстрації та фактичного проживання, номерів телефонів й адреси електронної пошти, через які можна зв’язатися з людиною, також можна додати посилання на профілі в соціальних мережах.
– На відео важливо, щоб свідок повідомив ці відомості на початку запису. Весь час надання пояснень свідок має бути в кадрі. Не треба намагатися одночасно на фоні свідчень показувати пошкодження чи інших осіб. Ваша головна мета – зняти людину, яка розповідає про те, що сталося. Наприкінці відео бажано, аби свідок повідомив, що пояснення надав добровільно, і він підтверджує їх правдивість, – зауважує Ігор Прасолов.
Після складання письмових свідчень очевидець повинен підписати їх власноруч. Адвокат радить відсканувати всі пояснення, продублювати на електронні носії та у хмарне сховище, а також зберегти файли на поштових серверах, відправивши електронкою близьким людям.
Якщо документи на майно втрачені
Повномасштабне вторгнення російської федерації застало українців зненацька, рятуючи своє життя та життя близьких багато хто не думав про документи на майно. Правники радять, якщо ви втратили документи і технічний паспорт на нерухомість, заразом, коли збираєте докази, почніть і їх відновлювати. Адже, коли прийде час, без підтверджень прав власності отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене майно буде неможливо.
– Є кілька варіантів відновлення правовстановлюючих документів, – розповідає Ігор Прасолов. – Якщо житло занесене до Єдиного реєстру речових прав на нерухоме майно, то власнику нічого не доведеться робити – якщо подавати повідомлення про руйнування через портал «Дія» або у ЦНАП, відомості про об’єкт підтягнуться автоматично.
Адвокат зауважує, що після 2013 року до цього реєстру вноситься вся інформація про зміну власника об’єкта нерухомості. Якщо житло було придбано або отримане у спадок раніше, можна одержати дублікат правовстановлюючого документа.
– Видати дублікат може тільки той самий орган, який видав оригінал, – розповідає Ігор Прасолов. – Отже, від того, як було отримане право власності: шляхом укладення договору купівлі-продажу, приватизації, через розподіл майна між колишнім подружжям або спадкоємцями чи в інший спосіб, залежить те, куди звертатися конкретній людині. Інколи для визнання права власності може знадобитися рішення суду.
Зауважимо, що відповідно до українського законодавства дублікат на право власності має таку ж саму юридичну силу, як і оригінал.
Як збільшити шанси на відшкодування
Правники радять використовувати всі можливості для фіксації руйнування, знищення або пошкодження майна. Наразі з цією метою працює низка вебресурсів:
– Сайт www.warcrimes.gov.ua, створений та запроваджений офісом Генпрокурора. На ньому фіксують воєнні злочини;
– Вебпроєкт «Росія заплатить» https://damaged.in.ua, де збирають дані для оцінки розміру збитків;
– Міжурядова платформа , на якій можна залишити інформацію про порушення прав людини російським загарбником, долучивши наявні докази: фото, відео, документи, інформацію про свідків, жертв події.
Україна вимагатиме від росії репарацій
На початку осені міністр юстиції України Денис Малюська заявив, що Україна вимагатиме від рф 300 мільярдів доларів репарацій. Також він зазначив, що наша держава має намір домогтися на засіданні Генеральної Асамблеї ООН ухвалення резолюції, що передбачатиме створення міжнародного механізму відшкодування збитків.
– Ми хочемо отримати компенсацію на всі збитки, яких росія завдала Україні своєю агресивною війною, – акцентував Денис Малюська.
Водночас голова Мін’юсту наголосив, що втрати від нападу рф набагато більші, ніж 300 мільярдів доларів. Зазначена сума – це розмір активів Банку росії в країнах G7, які були заморожені через накладені на агресора санкції. Отже, Україна може вимагати доступ до цих коштів, а також до закордонних активів російських держпідприємств і конфіскованої власності російських олігархів.
Наталя Сергіїва
Фото ГУ ДСНС У в Харківській області
Допомога для ВПО: про які зміни у складі сім’ї необхідно повідомляти
Виплати для ВПО затримуються: чому так відбувається та куди звертатися
Триває розробка ресурсу для відстеження відновлення житлових будинків Харкова
У Харкові подовжили виплату компенсацій за програмою «Прихисток»: подробиці