Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Кредити, медицина та робота: які права та пільги мають переселенці в Харківській області

01.03.2023 13:55
Через повномасштабну війну понад 460 тисяч жителів Харківської області покинули свої домівки та набули статусу ВПО. Більшість з них втратили дах над головою і роботу. «Слобідський край» розібрався, на які пільги вони можуть претендувати та які гарантії мають щодо житла і працевлаштування.

Хто може отримати статус ВПО

Активні бойові дії, обстріли, загроза оточення та окупація змусила жителів Харківщини переселятися в інші куточки країни. Наразі в Україні офіційно зареєстровано 4 мільйони 867 тисяч 106 внутрішньо переміщених осіб. З них понад 460 тисяч – переселенці Харківської області.

Дотримання прав, свобод та законних інтересів ВПО регулюються спеціально розробленим Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Згідно з документом, статус переселенця може отримати громадянин України, іноземець або особа без громадянства. Як пояснила директорка Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Уляна Кудрик, статус ВПО надають тим особам, які були змушені покинути своє місце проживання аби уникнути негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

– Очевидно, що Україна як правова держава забезпечує та гарантує права як ВПО не лише тих, хто є громадянином України, а й поширює положення спеціального законодавства на іноземців або осіб без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах та мають право на постійне проживання в Україні, – зазначила Уляна Кудрик.

У Харківському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги пояснили, що подати заяву на оформлення статусу ВПО можуть люди, які покинули свій дім через війну та оселилися в іншому місці в межах України. Навіть якщо це була зміна місця проживання в одній громаді. Утім, отримати таку довідку можуть ті, хто виїхав з: Чернігівської, Сумської, Харківської, Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Донецької, Луганської, Житомирської, Одеської, Волинської, Дніпропетровської, Київської області та міста Києва. Список областей може зазнати змін, тож необхідно перевіряти актуальну інформацію в офіційних розпорядженнях Кабміну.

– Також право взяття на облік як ВПО мають громадяни, які вимушені були переїхати в межах одного населеного пункту. Отримати довідку ВПО можна особисто або через законного представника. Потрібно звернутися до ЦНАПу відповідного району міста, до якого було переміщення, або виконавчого органу місцевої ради, або департаменту соціального захисту населення місцевої держадміністрації, – зазначила директорка Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Оксана Сіренко.

Необхідні документи для отримання статусу ВПО – це заява про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, паспорт, ідентифікаційний код.

– Якщо в паспорті немає даних про реєстрацію, тоді необхідно додати будь-який документ, який підтверджує, що ви там проживали: військовий квиток, трудову книжку, право власності на майно, медичні документи тощо, – розповіла юристка.

Відмова в наданні статусу ВПО

Для того щоб отримати державну та міжнародну допомогу, жителі Харківщини подали заявки на оформлення статусу ВПО. Утім, не всі, хто звернувся за такою послугою, набули статусу переселенця. Уляна Кудрик пояснила, що, зокрема, відмова може бути через такі причини:

відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення;

у державних органів є відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;

заявник втратив документи, що посвідчують його особу, до їх відновлення;

у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території, з якої здійснюється внутрішнє переміщення;

докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно-територіальної одиниці.

Якщо ж людина вважає, що відмова в наданні статусу ВПО була невірною, необхідно звернутися в Окружний адміністративний суд. Також можна надіслати заявку повторно.

Обов’язки переселенців

Переселенці, як і всі громадяни країни, мають дотримуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства. А також ВПО зобов’язані повідомляти про зміну місця проживання в структурний підрозділ з питань соціального захисту населення. Робити це треба за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до населеного пункту. Якщо ж людина добровільно хоче повернутися до покинутого постійного місця проживання, то вона має повідомити про це не пізніше ніж за три дні до від’їзду.

– Якщо людина подала неправдиві відомості для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов’язана відшкодувати всі фактичні витрати, понесені коштом державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених Законом, – зазначила Уляна Кудрик.

Права та пільги у сфері зайнятості

Переселенцям, які потрапили у складну життєву ситуацію, надаються певні пільги у сфері зайнятості. Так, ВПО можуть отримати статус безробітного в центрі зайнятості за місцем поточного проживання. Для цього, зокрема, людина має надати документи про звільнення з останнього місця роботи. Якщо переселенець проживає на небезпечних територіях та не мав змогу звільнитися, то він має право припинити трудовий договір в односторонньому порядку. Для цього необхідно подати до центру заяву про припинення трудового договору на ім’я роботодавця. Своєю чергою центр зайнятості повідомляє про це роботодавцю (будь-якими засобами комунікації, зокрема електронними), територіальному органу ДПС та територіальному органу Пенсійного фонду України. Датою припинення трудового договору буде наступний день після подання заяви.

З набуттям статусу безробітного ВПО буде отримувати допомогу по безробіттю, а також професійну підготовку або перепідготовку, підвищення кваліфікації та профорієнтацію; допомогу в пошуку підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, зокрема шляхом організації громадських робіт для безробітних.

– Стосовно припинення самозайнятості ВПО – процедура так само спрощена та проводиться за місцем проживання у відповідному територіальному органі ДМС України. Це робиться на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, – пояснила Уляна Кудрик.

Окрім того, держава сприяє працевлаштуванню переселенців. Роботодавці отримують компенсації на оплату праці в розмірі 6700 гривень. Таку компенсацію роботодавець отримує за кожного працевлаштованого переселенця, такі кошти виплачують протягом 2 місяців. Щоб отримати компенсацію, роботодавець може звернутись особисто до місцевого центру зайнятості, надіслати туди листа або подати заявку онлайн через портал «Дія».

Соціальні послуги та медицина

Людина, яка набула статусу ВПО та є особою з інвалідністю, похилого віку та з іншими особливими потребами, має право на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації. А саме – протезно-ортопедичні вироби, ортопедичне взуття, спеціальні засоби для самообслуговування та догляду, засоби для пересування тощо. Такі послуги ВПО отримують за місцем фактичного проживання. Надання реабілітаційних послуг здійснюється за наявності необхідних документів, а у разі їх відсутності – за даними Централізованого банку даних з проблем інвалідності та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю.

Також переселенці можуть отримати консультацію у будь-якій лікарні, укладати декларацію з лікарем не обов’язково. Усі медичні заклади мають надавати первинну, а також медичну допомогу пацієнтам у невідкладному стані. Також для ВПО в аптеках продовжує працювати програма «Доступні ліки». Всі препарати за рецептом для людей, які потребують постійного лікування, можна отримати в будь-якій аптеці безкоштовно.

Кредитні відносини

Для ВПО в Україні створені регіональні довгострокові програми з пільгового кредитування будівництва або придбання житла. Зокрема – іпотечного. Якщо ж для ВПО було виділено адресну цільову благодійну або міжнародну благодійну допомогу для будівництва та придбання житла – такі кошти не оподатковуються прибутковим податком і податком на додану вартість.

– Водночас варто окремо виділити пільги щодо нарахування пені та штрафів за кредитними зобов’язаннями ВПО. Так загальна сума відсотків за кредитним договором або договором позики не може перевищувати суми відсотків, нарахованої протягом строку, на який надавався кредит, за мінімальною ставкою, визначеною договором, – зазначила Уляна Кудрик.

До того ж, якщо переселенець не сплачує вчасно кредит, то він звільняється від негативних наслідків за це порушення договору. Тобто людині не нараховуються штраф або пеня, а також не застосовуються інші санкції майнового характеру.

– Цікавим є те, що відповідальність (за невиконання чи неналежне виконання переселенцем зобов’язань за кредитним договором або договором позики) покладається на російську федерацію як на державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права, – зауважила директорка Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Утім, такі положення поширюються тільки на кредитні договори та договори позики, що були укладені з тими, хто покинув своє місце проживання на тимчасово окупованій росією території України. Також норма поширюється на тих позичальників, хто до 14 квітня 2014 року залишив або покинув своє місце проживання на території проведення АТО та/або в районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях.

Безкоштовне харчування в школі

Діти-переселенці можуть продовжувати навчатися дистанційно в закладі освіти, де здобували освіту раніше. Якщо продовжити навчання в рідному закладі немає можливості, то можна перевестися у будь-який інший. Зокрема, діти-ВПО, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах, забезпечуються безоплатним харчуванням. Такі ж пільги отримують діти, які мають статус постраждалих унаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Діти, які перемістилися за кордон, можуть поєднувати навчання – дистанційно в українському закладі освіти та у закладі освіти країни перебування.

Безоплатна правова допомога

Внутрішньо переміщені особи мають право на безоплатну вторинну правову допомогу (БПД). Вторинна правова допомога полягає в захисті, здійсненні представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складенні документів процесуального характеру. У Харківській області є чотири місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги: у Харкові, Богодухові, Лозовій (Первомайський місцевий центр), Чугуєві. А також є 26 підпорядкованих місцевим центрам бюро з надання БПД. Через активні обстріли поки що не працюють десять бюро.

– Окрім того, громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб, мають право на безоплатне представництво їхніх інтересів з питань, пов’язаних з отриманням довідки про взяття на облік, у національних судових органах, – пояснила Уляна Кудрик.

За словами юристки, більшість питань, що надходять до місцевих центрів і бюро правової допомоги, є запитаннями саме від внутрішньо переміщених осіб.

– Таких громадян найбільше турбують соціальні питання, питання щодо прийняття спадщини та, звісно, встановлення факту народження/смерті на тимчасово окупованій території. Якщо раніше переважна більшість правових проблем ВПО була пов’язана з отриманням статусу та встановленням юридичних фактів (отримання виплат, гуманітарної допомоги), то тепер це питання більш широкого спектра з різних галузей права, – зазначила директорка Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Тож, окрім проблем із реєстрацією та працевлаштуванням, ВПО мають складнощі щодо відновлення документів, отримання довідок та інших документів. За словами Уляни Кудрик, ці питання набувають особливого значення через суттєве погіршення становища ВПО, втрату ними майна, а також загрозу втрати права на спадщину.

– Найчастіше в Харківській області внутрішньо переміщені особи звертаються щодо порядку розгляду і вирішення цивільних справ, вирішення спорів у сфері сімейного права адміністративного права, отримання соціальних виплат, отримання компенсації за шкоду, завдану здоров’ю та майну. Так, зокрема, з початку лютого 2023 року тільки до Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулося 28 внутрішньо переміщених осіб, – констатувала юристка.

Допомогли в отриманні пенсії

Не всі внутрішньо переміщені особи можуть швидко інтегруватися в життя іншого міста та області. Як висновок, такі переселенці не можуть знайти необхідну допомогу, зокрема правову. Уляна Кудрик говорить, що до Чугуївського місцевого центру звернулася переселенка, в якої закінчився строк дії пенсійної картки. Яким чином отримувати пенсію, жінка не розуміла, тому прийшла до правовиків.

– Таїсія є внутрішньо переміщеною особою зі східного регіону та наразі проживає на Полтавщині. Крім того, пані Таїсія – особа з інвалідністю 2 групи, потребує постійного стороннього догляду, самостійно пересуватися практично не може. За рекомендацією сусідів вона зателефонувала до Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з проханням допомогти їй у розв’язанні проблеми з отриманням пенсії. Вона хотіла дізнатися, як оформити довіреність на іншу особу для отримання виплат, – розповіла Уляна Кудрик.

Тоді на допомогу жінці прийшов юрист з Борівського бюро правової допомоги Олександр Малій. Виявилося, що він також набув статусу ВПО та проживає в сусідньому з пані Таїсією селі. Він надав їй адресну правову допомогу, під час якої роз’яснив, що найкращим виходом із ситуації буде оформлення довіреності на отримання пенсії, надав контакти найближчих до її місця проживання нотаріусів. Правове питання пані Таїсії вирішилося швидко та позитивно, а головне – результативно, адже громадянка отримує пенсію.

З іншою життєвою ситуацією до юристів звернулася сім’я з Харкова. Родина набула статусу ВПО у Богодухівському районі, їх хвилювало питання щодо визнання особи недієздатною та встановлення опіки.

– Мати та батько мають під опікою повнолітнього сина, який є особою з інвалідністю з дитинства. Люди звернулись до Валківського бюро правової допомоги за наданням статусу ВПО та оформленням грошової допомоги. Маючи на руках рішення виконавчого органу про встановлення опіки над сином, батьки звернулись до банку з метою відкриття банківського рахунку на ім’я сина, але банк відмовив у цьому та повідомив, що відкрити рахунок вони можуть, лише надавши рішення суду про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, – розповіла фахівчиня Валківського бюро правової допомоги Тетяна Шульжик.

Вона склала клієнтам заяву про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки й призначення опікуна. Рішенням суду заяву задоволено – хлопця визнано недієздатним, встановлено опіку і призначено опікунів – батьків.

Раніше ми писали, як на Харківщині навчають дітей бути щасливими попри війну. Також ми писали, як жителям Харківської області правильно збирати докази злодіянь російської армії

Читайте також, куди можуть звернутися жителі Харківської області для відновлення або отримання нових документів.

Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися