Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

«Ледь не знепритомнів, коли побачив, що сталося»: історія підприємства з Гракового

01.11.2023 13:19
«Чугуївський Агротехсервіс»/Слобіський край
«Чугуївський Агротехсервіс»/Слобіський край

Згоріла та викрадена техніка, знищені склади, заміновані поля – з цим зіткнулося підприємство у селі Гракове Харківської області після окупації. Як «Чугуївський Агротехсервіс» живе зараз та чи отримує допомогу у відновленні – читайте в нашому матеріалі.

Зустріч після окупації

Практично всі підприємства Харківщини, які перебували під окупацією, мали однакову долю – спочатку там розташовувалися окупанти, а потім їх розкрадали та знищували. Так сталося і з «Чугуївським Агротехсервісом», що розташований у Чкаловській громаді. Підприємство займається вирощуванням зернових, бобових культур і насіння олійних культур. 26 лютого 2022 року сюди прийшли окупанти та знищили все.

Директор підприємства Сергій Горлачов живе в населеному пункті неподалік від Гракового. Тож під час окупації села аграрія тут не було. Уперше з початку повномасштабної війни він побачив свій бізнес лише після звільнення.

– Гракове звільнили 7 вересня 2022 року, а десь 12-го числа наші військові дозволили сюди приїхати. Тут ми й зустрілися зі справжнім жахіттям. Чесно кажучи, коли я все це побачив, ледь не знепритомнів, – згадує Сергій Горлачов.

А побачив аграрій таку картину: територія підприємства була всипана боєприпасами та мінами, усюди – величезні гори консервних банок, сміття, недоїдків. Так росіяни показали свою «культуру». На території господарчого подвір’я вони облаштували їдальню, блокпости, зберігали тут свої боєприпаси. Крім того, всі будівлі були пошкоджені «прильотами».

Гракове підприєство агротехсервіс

«Чугуївський Агротехсервіс» одразу після звільнення.

На другому підприємстві, у селі Коробочкине, ситуація не краща. Хоча цей населений пункт не був під окупацією, але підприємство дуже постраждало від обстрілів.

Техніка катається в рф

Руйнування та сміття – не єдина проблема, яку створили російські військові. Була знищена та викрадена практично вся важлива для роботи підприємства техніка.

– Техніка наша їм дуже сподобалася. Те, що не змогли викрасти, вони розбирали на запчастини та знищували. У мого колеги викрали техніку, по навігатору бачимо, що вона їздить у ростовській області. Вони б і нашу «Сканію» (вантажний автомобіль) викрали, якби їй колеса не прострілили. Але вона все одно згоріла, – каже підприємець.

Граківське підприєство

Згоріла техніка.

Деяке обладнання закупили майже перед повномасштабною війною, а тепер його немає. Серед важливого для роботи підприємства – телескопічний навантажувач, екскаватор-навантажувач, зерновий контейнеровоз. Втрата лише цієї техніки завдала збитків на понад п’ять мільйонів гривень.

«Стиснули зуби та пішли працювати»

У 2021 році підприємство посіяло близько 900 гектарів озимої пшениці. За час окупації згоріло 1,5 тисячі тонн насіння. Усього збитки від загибелі посівів озимих культур під врожай 2022 року оцінюють у майже десять мільйонів гривень. Знищено сільськогосподарської продукції на понад 14 мільйонів, знищено та викрадено насіннєвого матеріалу на півтора мільйона.

– І це не тільки згоріло, більшість ми не могли зібрати через заміновані поля. Зазвичай це все збирається в липні-серпні, а нас тільки звільнили у вересні. Тому все, що ми посіяли, що складали, було втрачено. Це теж наші збитки, – зазначає Сергій Горлачов.

Розмінуванням полів підприємство займається самостійно, іноді допомагають спеціалісти. Тож аграрії проходили поля та при виявленні вибухонебезпечних предметів викликали саперів.

Практично одразу після деокупації на підприємстві почали наводити лад. Біля однієї з будівель на території господарчого двору видніється гора снарядів, залишки металевих конструкцій, гільзи та інші наслідки обстрілів. Аграрій розповідає, як почали відновлювати підприємство.

– А що горювати? Тож стиснули зуби та пішли працювати. Почали з бур’янів, далі міни, розтяжки – усе це самостійно розміновували та прибирали, – говорить Сергій Горлачов.

Снаряди Гракове

Залишки снарядів.

Жодна будівля на підприємстві не вціліла. Спочатку розпочали відновлювати склад, аби зберігати там зерно. У серпні цього року почали відновлювати другий склад. Щось розбирають повністю, щось намагаються відбудувати. Підприємець показує на ще один склад, де довелося демонтувати стіну.

– У 2021 році тільки накрили тут дах, повністю його замінили. Зиму цей дах пережив, а снаряди – вже ні, – каже Сергій Горлачов.

Відновлення підприємства потребує величезних коштів. Наразі тут усе роблять власними силами. Підприємство вже зібрало та передало документи на відшкодування збитків. Утім, коли це відбудеться, ніхто не знає. Поки що ніякої допомоги аграрії не отримали. Та, попри всі проблеми, засіяли свої поля.

– В основному на той період, коли ми вже вийшли в поля, можна було сіяти тільки кукурудзу та соняшник, – зауважує підприємець.

Постраждали всі

Усього на території Чкаловської громади зареєстровано 23 агропідприємства, з них на місцях залишаються 22. Майже всі постраждали в різних масштабах.

– У нас ніхто нічого продавати не має наміру. Усі аграрії – на місцях. Вони намагаються самостійно вибиратися з усіх проблем. Розміновують поля самі – пройшлися тракторами на дистанційному управлінні та засіяли, – зазначає начальник Чкаловської СВА Сергій Котенко.

Хтось з підприємців навіть встиг вивезти якусь частину своєї техніки, доки її не викрали окупанти. Наразі всі потроху відновлюють роботу – ремонтують приміщення, елеватори.

У СК «Вітязь», наприклад, основними проблемами є заміновані землі, банківські кредити та кадровий голод. На підприємстві «Коробочкине» також усе знищено окупантами, втім удалося провести посівну. Серед проблем – розрахунок з пайовиками та розмінування полів. Підприємство «Маяк», також з Коробочкиного, займалося рослинництвом і тваринництвом. Обстрілом окупанти вбили корів, залишилися тільки розбиті сараї. Зараз у господарстві займаються рослинництвом. Удалося частково посіяти, наразі ще збирають урожай.

У «Лебежанському» потроху чистять поля від «подарунків» окупантів, десь самостійно, а десь за допомогою саперів. У «Базаліївському колосі» руйнувань зазнали практично всі будівлі. Великої рогатої худоби також залишилося небагато, але вдалося відремонтувати тік.

Усі підприємства особливо хвилює ситуація із замінуванням. Тому громада намагається використовувати будь-яку можливість для залучення організацій, фахівців до процесу розмінування територій

Раніше ми писали, як виживає агрокомбінат «Слобожанський» на Харківщині. 

Раніше ми писали, у Чкаловській громаді Харківської області розпочалося громадське обговорення щодо перейменування селища Чкаловське та села Коробочкине. Нагадаємо також, у селі Гракове встановили модульний будинок для амбулаторії. 

Більше новин Чкаловське читайте на нашому сайті.

','Як живе підприємтсво з села Гракове після окупації','Харківська область, Гракове, Чкаловська громада, підприємтсво, агро, окупація, Агротехсервіс, новини, техніка','Після деокупації територія підприємства «Чугуївський Агротехсервіс» була всипана боєприпасами та мінами, усюди – величезні гори консервних банок, сміття, недоїдків

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися