Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Кого шукають роботодавці Харківщини, зарплати та допомога від держави

25.05.2023 13:50

Ринок праці Харківської області, як і всієї України, суттєво змінився через війну. Про те, яких фахівців шукають роботодавці, в яких районах області більше пропозицій та як держава підтримує бізнес під час дії воєнного стану, медіа «Слобідський край» розповіли в Харківському обласному центрі зайнятості.

У січні-квітні 2023 року в Харківській області кількість пропозицій роботи була набагато нижчою за кількість бажаючих її отримати. Роботодавців, які мали вакансії та надали їх до служби зайнятості, стало вдвічі менше порівняно з цим же періодом 2022 року. Попит на роботу заявили лише 1,9 тисячі роботодавців області.

Загальна кількість вакансій за цей період становила 5,3 тисячі. Переважно був попит на працівників робочих професій – 60 % від загальній кількості.

Протягом січня-квітня 2023 року послугами служби зайнятості скористалися 22,4 тисячі безробітних (серед них 69 % жінки та 31 % чоловіки, з яких 2 % віком від 18 до 27 років). Проти аналогічного періоду минулого року кількість шукачів роботи зменшилась майже на чверть. Роботу отримали 3,8 тисячі осіб, з них 2,8 тисячі офіційно мали статус безробітного.

Шукають слюсарів і трактористів

Станом на кінець квітня 2023 року на Харківщині були актуальними 1,5 тисячі вакансій (проти 1,7 тисячі на кінець квітня 2022 року). На цю кількість пропозицій претендували 10,5 тисячі зареєстрованих безробітних. Тобто на одне вільне робоче місце було 7 претендентів проти 9 у квітні попереднього року.

Найбільша невідповідність попиту і пропозиції спостерігалася серед кваліфікованих робітників сільського господарства (на одну вакансію претендували 35 осіб), працівників сфери торгівлі (26 осіб) та технічних службовців (16 осіб).

Найчастіше роботодавці шукали слюсарів, токарів, фрезерувальників, операторів верстатів з програмним керуванням, водіїв, трактористів тощо. Також був попит на двірників, підсобних робітників, сторожів, представників торгівлі, лікарів, вчителів, інженерів, фармацевтів.

За галузями економіки на Харківщині до найбільш активних сфер пошуку працівників можна віднести переробну промисловість, сільське господарство, сферу торгівлі.

А от мерчендайзери, менеджери (управителі) у роздрібній торгівлі, головні економісти, менеджери з надання кредитів, інспектори кредитні, техніки-технологи наразі мають труднощі з працевлаштуванням. Для них роботодавці не надали практично жодної вакансії.

Суттєво менше, ніж у мирний час, в економіці регіону були задіяні добувна промисловість, фінансова та страхова діяльність, ресторанний бізнес, сфера відпочинку, сфера побутових послуг.

Що стосується вакансій, за якими найчастіше шукають роботу жителі області, це охоронник, підсобний робітник, прибиральник, двірник, тракторист, водій, кухар, продавець, бухгалтер, спеціаліст державної служби тощо.

Найбільше вакансій – у Харкові та Харківському районі

Протягом січня-квітня 2023 року половину із загальної кількості вакансій (2864) надали роботодавці Харкова та Харківського району. Роботодавці Лозівського району надали інформацію про потребу в 659 працівниках, Богодухівського – у 415, Чугуївського – у 404.

Найменше вакансій надали роботодавці Ізюмського та Куп’янського районів, які найбільше постраждали внаслідок бойових дій та окупації. 

У кого найбільші зарплати

Середня заробітна плата за заявленими до служби зайнятості вакансіями на кінець квітня становила по області 10 216 гривень. Це майже на 16 % більше, ніж у квітні 2022 року.

Найбільший її розмір пропонувався в переробній промисловості – у середньому 12 338 гривень, найменший – в освіті, 7 674 гривні.

Якщо дивитися за професіями, то понад 20 тисяч гривень роботодавці пропонували програмістам та аудиторам, 20 тисяч гривень – лікарям; 17 тисяч гривень – налагоджувальникам верстатів з програмним керуванням, операторам верстатів з програмним керуванням, водіям тролейбуса; 16 тисяч гривень – токарям, головним бухгалтерам; 14 тисяч гривень – фрезерувальникам, слюсарям з механоскладальних робіт; 12,6 тисячі гривень – економістам, слюсарям з ремонту колісного транспорту; 12 тисяч гривень – столярам, ткачам, водіям тощо.

Чим служба зайнятості може допомогти

Відповідно до українського законодавства, Державна служба зайнятості надає такі соціальні послуги:

– допомога по безробіттю;

– допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні;

– інформаційні та консультаційні послуги;

– підбір підходящої роботи, сприяння працевлаштуванню та інші послуги, пов’язані з працевлаштуванням;

– професійна орієнтація;

– здійснення заходів сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб;

– участь осіб у громадських та інших роботах тимчасового характеру;

– участь осіб в умовах воєнного стану в суспільно корисних роботах;

– надання ваучера для підтримання конкурентоспроможності деяких категорій громадян;

– професійна підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації;

– допомога на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї (відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабміну від 21.04.2021 № 397);

– надання внутрішньо переміщеним особам та особам, які перебувають на території, де ведуться бойові дії, права припинення трудових відносин в односторонньому порядку за сприянням центру зайнятості;

– інші програми сприяння зайнятості населення.

Держава компенсує працевлаштування ВПО

Державна служба зайнятості оновила існуючі та впровадила нові компенсаторні механізми щодо підтримки роботодавців та забезпечення сприяння у працевлаштуванні окремих категорій безробітних. Ідеться про такі механізми:

– компенсація фактичних витрат роботодавця зі сплати єдиного внеску за працевлаштування зареєстрованих безробітних на новостворені робочі місця;

– компенсація фактичного розміру сплаченого єдиного внеску (але не більше подвійного розміру мінімального страхового внеску) у разі працевлаштування окремих категорій громадян, що зареєстровані як безробітні понад один місяць та мають додаткові гарантії сприяння працевлаштуванню;

– компенсація 50 % фактичних витрат роботодавця на оплату праці (заробітна плата та єдиний внесок), але не більше розміру мінімальної заробітної плати, за працевлаштування клієнтів служби зайнятості з числа осіб з інвалідністю, учасників бойових дій, осіб, яким до виходу на пенсію залишилося не більше 5 років та які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць;

– компенсація роботодавцю 50 % мінімальної заробітної плати за працевлаштування клієнтів служби зайнятості з числа осіб віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців, віком до 35 років – на перше робоче місце; звільнених із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після такого звільнення;

– компенсація витрат роботодавця на оплату праці за працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб;

– надання допомоги по частковому безробіттю.

Протягом січня-квітня 2023 року 56 роботодавців Харківської області отримали 4 126 477,64 гривні допомоги по частковому безробіттю за 616 працівників. Компенсацію ЄСВ у сумі 329 545 гривень було надано 63 роботодавцям за працевлаштування 96 безробітних осіб. За працевлаштування 3 безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб 3 роботодавці отримали 24 600 гривень.

Компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування 258 внутрішньо переміщених осіб унаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні отримали 116 роботодавців на суму 3 059 604,61 гривні.

Будь у курсі

Чи отримують виплати з безробіття ті, хто виїхав за кордон

Як пояснили в Харківському обласному центрі зайнятості, особи, які мають статус безробітного та виїхали за кордон, втрачають можливість отримання допомоги по безробіттю.

Реєстрація безробітного припиняється:

– з дня встановлення факту перетину кордону (у разі неповідомлення про це протягом трьох робочих днів, що передують виїзду за кордон, або перебування за межами України більше встановленого законодавством строку);

– з 15-го календарного дня безперервного перебування одноразово за межами України;

– з 61-го календарного дня перебування за межами України сукупно протягом року (починаючи з дня набуття статусу зареєстрованого безробітного), крім документально підтверджених випадків, пов’язаних з виїздом за кордон на лікування (у тому числі членів сім’ї безробітного) або у зв’язку зі смертю близьких родичів, нещасним випадком, що стався за кордоном із зареєстрованим безробітним або членами його сім’ї, відсутністю транспортного сполучення та можливості повернення в Україну у зв’язку з карантином, надзвичайною ситуацією, надзвичайним станом або іншими обмежувальними заходами, що введені країною або транспортною компанією;

– з 31-го календарного дня безперервного перебування за межами України під час воєнного стану.

А тим часом

Тим часом аналітика сайту Work.ua дещо відрізняються від даних Харківського обласного центру зайнятості. За даними сайту з пошуку роботи, ринок праці України відновлюється, кожен місяць йде зростання кількості пропозицій. Уперше після повномасштабного вторгнення Харківська область у квітні цього року увірвалась у п’ятірку лідерів за кількістю пропозицій роботи.

Чому такі розбіжності? Річ у тому, що не всі українці шукають роботу через центри зайнятості та не всі роботодавці шукають там працівників. Але ситуація з поступовим відновленням ринку праці дає надію на подальше відновлення українського бізнесу, незважаючи на війну.

Раніше ми писали про те, що у Харківській області наразі великий дефіцит донорської крові. Медики закликають терміново здавати кров.

Нагадаємо, що у Нововодолазькій громаді зараз мешкає близько 12 тисяч ВПО.

Також нагадаємо, на Харківщині на одному полі знайшли понад 70 мін «Пелюстка». Найбільше травм цивільне населення отримує саме від цієї міни.

Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися