Старовірівська громада: жителі віддалених сіл мають отримувати усі медичні послуги
Громади на зв'язкуПідтримка галузі медицини – зараз це один із пріоритетів для Старовірівської громади. Хоча на розв’язання всіх питань у місцевому бюджеті коштів не вистачає, тут намагаються залучати міжнародних партнерів і благодійників. Центр первинної медико-санітарної допомоги Старовірівської сільської ради активно працює в цьому напрямі.
Міжнародні партнери
Центр первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) Старовірівської сільської ради бере участь у багатьох програмах співпраці з міжнародними благодійниками, серед яких USAID (Агентство США з міжнародного розвитку), GIZ (Німецьке товариство міжнародного співробітництва), міжнародна гуманітарна організація «Лікарі світу». Наприклад, «Лікарі світу» надали багато сучасного обладнання, медичні меблі. Крім того, міжнародні партнери дають можливість розширювати знання – нещодавно представники Центру повернулися з тренінгів, де дізналися багато нового з юридичних і фінансових питань для сталого функціонування медичних закладів у сьогоднішніх умовах.
– Підтримку завжди можна знайти. Ми почали шукати міжнародних партнерів відразу від початку війни. А потім, коли вони бачили, що ми щось робимо для свого розвитку, не зупиняємося, не стоїмо на місці, тоді вже самі почали пропонувати свою допомогу, – розповідає головний лікар ЦПМСД Віталій Середенко.
У рамках спільного проєкту Міністерства охорони здоров’я та Банку розвитку медичний заклад отримав позашляховик, який буде обслуговувати населення.
До речі, кожен лікар Центру забезпечений автотранспортом. Також є санітарний автомобіль, який перевозить лежачих хворих будь-куди по Україні. Якщо потрібно везти до Києва чи Харкова або забирати звідти пацієнта, автомобіль відвезе та забере. Для жителів громади це безкоштовно, сільська рада забезпечує транспорт пальним.
Підтримка громади
У структурі ЦПМСД Старовірівської сільської ради – шість амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 8 фельдшерсько-акушерських пунктів. Вони обслуговують 10 тисяч жителів громади та ВПО, які переїхали сюди після початку війни. У Центрі працюють лікарі сімейної медицини або терапевти. До профільних лікарів жителі громаді, отримавши направлення, найчастіше їдуть у Нову Водолагу – туди ближче, ніж, наприклад, до Харкова.
З початку повномасштабного вторгнення у громаді особливу увагу приділяють тому, щоб усі населені пункти, навіть віддалені, були забезпечені медичними послугами. До вирішення питання підійшли системно. Завдяки проєкту ХОВА та МОЗ у віддалені села виїжджає мобільна аптека, плани прийому лікарів складали з урахуванням її розкладу роботи.
– Ми налагодили все так, щоб місцевим жителям було найзручніше. Плануємо, щоб одночасно з аптекою приїздили або наш лікар, або, якщо він недавно був у населеному пункті, – медична сестра. Тож людина отримує призначення і одразу може купити в аптеці необхідні препарати (у тому числі за програмою «Доступні ліки»), або отримати безкоштовно, або з якимось відшкодуванням, – розповідає Віталій Середенко.
За його словами, дуже важливо, щоб усі жителі Старовірівської громади мали медичну допомогу в повному обсязі. У громаді намагаються, щоб у віддалених селах жителі отримали хоча б диспансерне обстеження. Вирішити це питання допоможе мобільна амбулаторія від німецьких партнерів GIZ, що буде курсувати по всій громаді. Благодійники передадуть її найближчим часом, протягом місяця-двох.
Завдяки цьому у ЦПМСД з новою силою запрацює проєкт «функція розширеної медичної сестри». Новий автомобіль виїжджатиме на території, звідки людям важко діставатися до медичних закладів або дуже далеко. Надаватимуть допомогу населенню медичні сестри, а вже за потреби приїздитиме лікар.
Громада багато допомагає своїм лікарям. За кошти місцевого бюджету для Центру первинної медико-санітарної допомоги закуповують ліки та витратні матеріали, а також необхідне обладнання. Одне з останніх придбань – електричний підйомник для перевезення пацієнтів. Їх потрібно декілька, але поки що кошти у громади знайшлися на один.
– Враховуючи важливість принципів безбар’єрності, ми закупили так званий вхідцевий електричний підйомник. Тепер навіть найтендітніша лікарка або медична сестра легко зможуть везти пацієнта на візочку або каталці по сходах. Поки що підйомник у нас один, але плануємо закупити ще кілька одиниць. Це обладнання дуже полегшує надання медичних послуг, приміром, лежачим пацієнтам. Такі підйомники є лише в кількох державних лікарнях по Україні, а от у нас уже є, – розповідає головний лікар Віталій Середенко.
Коштами місцевого бюджету також забезпечується відшкодування всіх енергоносіїв для Центру та його філій.
У планах – ремонт
Оскільки в ЦПМСД впевнені, що не можна стояти на місці, потрібно працювати та шукати можливості для розвитку, – тут мають великі плани на майбутнє. Зокрема, щодо ремонту. Його потребує одна з амбулаторій у селі Старовірівка.
Зараз уже є необхідне обладнання, меблі, кадри, які там працюватимуть, а от саму будівлю потрібно відновлювати. У такому стані вона перебуває давно, ще з 2000-х років. Тож якщо знайдеться можливість, слід ремонтувати, попри війну та складну ситуацію у країні. Щоб пацієнти могли отримати там весь спектр послуг, починаючи з аналізів і закінчуючи стоматологічною допомогою.
ФАПи у громаді теж треба ремонтувати, але спочатку – амбулаторію.
Весь процес виглядає так: спочатку треба отримати проєктно-кошторисну документацію для проведення ремонтних робіт. Кошти на її розробку має виділити громада. Оскільки на відновлення будівлі потрібні чималі гроші, самотужки виконати ремонт громада не зможе. Тому потрібно шукати партнерів, які візьмуть фінансування на себе. Лікарі готові налагоджувати зв’язки з благодійниками, як тільки матимуть усі документи, з якими можна звертатися по допомогу до своїх міжнародних партнерів.
У сільській раді завжди підтримують своїх медиків і вважають це одним із пріоритетів діяльності.
– Громада багато робить для своїх лікарів. Незважаючи на ситуацію, людям потрібно забезпечити весь спектр медичних послуг у повному обсязі. Причому як у Старовірівці, так і у віддалених селах. Там здебільшого залишилися жителі похилого віку, яким складно самим добиратися до лікарні. Намагаємося допомагати галузі медицини всім, чим можемо, – виділяємо кошти, відшкодовуємо вартість енергоносіїв, забезпечуємо пальним. Так, зараз бюджет громади не має стільки можливостей, щоб повністю забезпечити лікарів усім необхідним. Але як тільки виникає така можливість, завжди виділяємо кошти на те, що їм потрібно для якісної роботи, – розповідає секретар Старовірівської сільської ради Людмила Балюк.
Читайте також:
Старовірівська громада вшановує своїх героїв
Скільки людей захворіли на ГРВІ та COVID-19 на Харківщині: оновлені дані
Стоматологічна допомога для військових та ветеранів на Харківщині: як отримати послуги
Харківські медзаклади отримали системи енергозбереження Tesla Powerwall
Відновлення Ізюма та БПЛА «Молния-1»: які події відбулися на Харківщині