Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Під безперервними обстрілами Куп’янськ повертається до життя

06.03.2023 13:49
Куп’янська міська громада оживає після деокупації. Упродовж п’яти місяців людям повернули газ, світло, воду і зв’язок, також відновлений освітній процес, надаються адміністративні послуги.

Звичайний ранок у Куп’янську для частини місцевих жителів починається зі звернення до Куп’янської МВА. Тут люди фіксують руйнування від нічних «прильотів» та отримують будматеріали для оперативного усунення наслідків ворожих обстрілів. Особливим попитом серед населення користуються і буржуйки. Жителі кажуть, добре, що зараз є до кого звернутися, не те що відразу після деокупації, коли в критичних випадках поряд були тільки військові та рятувальники. Волонтери, які заходили вслід за визволителями, говорять, що в місті, звичайно ж, були люди, але де вони переховуються і скільки їх, запитати було ні в кого. Тому їздили по вулицях і самі з’ясовували місця дислокації мешканців громади.

Місто нагадувало пустелю 

Коли в жовтні 2022 року в Куп’янську відновила роботу українська влада, за словами начальника Куп’янської міської військової адміністрації Андрія Беседіна, місто більше нагадувало пустелю, яка не подає ознак життя. Але в ній залишалися люди. Зорієнтуватися в ситуації управлінцям допомогли дві команди рятувальників під керівництвом Вадима Кіяшка і Андрія Соляникова та очільник старостинського округу Василь Боков.

Куп’янськ. Зруйнований ТЦ

– Вони виконували і продовжують виконувати свою роботу на 180, а то й 200 відсотків, – зазначає керівник військової адміністрації.

Куп’янськ був захаращений сміттям, і якщо в центрі ще могли впоратися з вивозом власними силами, то в Ківшарівці і Куп’янськ-Вузловому ситуація була критичною. Приватне підприємство, що обслуговувало ці райони, повністю припинило свою роботу. В подальшому представники влади зверталися до місцевих працівників, запрошували їх на роботу. Але на той час Андрію Беседіну доводилось просити про допомогу і сусідні громади та обласну адміністрацію. Після його звернення до начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова дев’ять громад з чотирьох районів області надали техніку і відрядили людей, щоб допомогти Куп’янську розв’язати сміттєву проблему.

У відрядженнях працювали представники Харківгазу та Харківобленерго. Найскладніша ситуація з відновленням комунікацій була і залишається там, де житлова забудова залежить від залізничної інфраструктури.

Куп’янськ зараз, Харківська область

Станом на другу половину лютого 2023 року Куп’янську міську громаду електрифіковано на 98 %, на 99 % газифіковано і на 95 % відновлено комунікації з водопостачання та каналізації.

– Комунальники працюють цілодобово і майже без вихідних, адже через постійні «прильоти» аварії на комунікаціях трапляються мало не щодня. Тому моя щира подяка всім колективам, а не лише керівникам, – зазначає очільник міської військової адміністрації.

Зараз у громаді відновили роботу чотири комунальні підприємства, які обслуговують водо- і тепломережі, прибирають вулиці та вивозять сміття.

Опалювальний сезон та відновлення мостів 

Відновити централізоване теплопостачання в Куп’янській громаді вдалося лише на 40 %. Першочергово запускали тепло в ті будинки, де залишалося найбільше людей.

– Та проблема не лише в руйнаціях. Борг Куп’янської громади перед НАК «Нафтогаз» на початок опалювального сезону 2022–2023 років склав більше 150 мільйонів гривень, – розповідає Андрій Беседін.

Через це жодної котельні не було запущено в селищі Куп’янськ-Вузловий. У Ківшарівці працює лише одна котельня, яку запускали вже в грудні за температури повітря -12 градусів.

До того ж у разі відключення світла через «прильоти» доводилось щоразу зливати воду із системи, бо ніхто не знав, наскільки швидко вдасться відновити електропостачання для стабільної роботи насосів. Зараз уже цю проблему розв’язано. Фонд Ukraine-Hilfe Berlin передав місту потужний генератор, яким теплове господарство підстраховується на випадок надзвичайної ситуації.

Відкритим питанням для комунальників були й зруйновані мости. До повномасштабного вторгнення вони обліковувалися на балансі міста.

– Тому знайти кошти на їх ремонт у міському бюджеті було просто нереально. Ми передали їх на баланс Укравтодору, і вже є проєкт реконструкції цих об’єктів, – говорить очільник громади.

Перепис населення

Після декількох місяців окупації можливість виїхати з окупованої території у місцевих з’явилася тільки в червні. І якщо переміщення тих, хто перетинав Печенізьку дамбу, зафіксовано, то про родини, які евакуювалися на власних авто через росію, взагалі нічого не відомо. За попередніми підрахунками відразу після деокупації на території громади перебувало 16 тисяч людей.

Для розподілу гуманітарної допомоги місцева влада розпочала процес перепису населення. Цим займаються відповідальні на округах. Станом на початок 2023 року в Куп’янській міській громаді залишається 10 тисяч 500 людей, зокрема 332 дитини. Та міграції продовжуються. Хтось уже повертається і долучається до відбудови, а хтось, навпаки, не витримує і виїжджає. Зі збільшенням періодичності обстрілів зростає і кількість замовлень на евакуацію.

В зв’язку з нестабільною безпековою ситуацією 27 лютого 2023 року в громаді оголошена обов’язкова евакуація для маломобільних людей та сімей з дітьми. Для решти населення Куп’янської міської територіальної громади евакуація залишається добровільною. Попри всю небезпеку, органи місцевого самоврядування та комунальні служби продовжують працювати на місці та надають допомогу громадянам.

Єдиноразові виплати від Червоного Хреста особам, які проживають на деокупованих територіях, у розмірі 1200 гривень та від Міжнародної організації з міграції – 2200 гривень на особу люди ще не отримували. За інформацією начальника Куп’янської МВА, списки складені і в оцифрованому вигляді передані на Укрпошту. Однак до куп’янчан ці кошти ще не надійшли. Виплати не залежать від жодного з бюджетів. У міжнародних партнерів є правило не переходити з виплатами в іншу громаду, поки повністю не профінансують попередню.

– Ми з ними на постійному зв’язку і тримаємо ситуацію під контролем, – коментує ситуацію очільник громади.

Підприємці працюють

На території громади вже близько 50 магазинів пропонують містянам товари різних споживчих груп. Хоч і на новому місці, але працює ринок. Не сидять без роботи і місцеві жителі. 150 людей планується залучити до суспільно корисних робіт. Їх працевлаштування буде проведено в тісній співпраці з Центром зайнятості. Люди матимуть роботу і стабільну заробітну плату, а місто – робочі руки і додаткові надходження з державного бюджету.

З великим бізнесом ситуація поки що не така оптимістична. Повністю зруйновані потужності рибної компанії. Під постійними обстрілами знаходиться промзона та молочноконсервний комбінат. На жаль, вивіз з Куп’янська своє обладнання і Кулиничівський хлібокомбінат. Немає сировинної бази для м’ясокомбінату. Його потужності також зазнали значних руйнацій. Зруйновані і всі великі магазини в центрі міста, закрився АТБ. Знищено готельно-ресторанний бізнес. Немає надії і на відновлення повної потужності роботи підприємств залізничного вузла.

Відновлення адмінпослуг та освіти 

У Куп’янську відновив роботу Центр надання адміністративних послуг. У робочі дні з 9-ї до 16-ї години люди можуть звернутися до установи – здійснити реєстрацію місця проживання або знятися з реєстрації, отримати довідку про місце проживання чи склад сім’ї, витяг з реєстру територіальної громади, актуалізувати дані про себе. Фахівці Центру працюють над тим, щоб отримати доступ до інших державних реєстрів та розширити перелік адміністративних послуг для куп’янчан, які залишаються в громаді.

Дистанційно люди можуть звернутися до Пенсійного фонду та Центру зайнятості, відділення яких відновили роботу в Куп’янській громаді. В місті працює Укрпошта і Нова пошта.

– Великим спільним успіхом я вважаю відновлення дистанційного навчання в освітніх закладах міста, – зазначає начальник Куп’янської МВА Андрій Беседін. – Незважаючи на велику кількість руйнацій і труднощі з працевлаштуванням освітян, разом з адміністрацією відділу освіти та педагогами ми здійснили великий обсяг роботи щодо організації навчального процесу. Нам удалося минулорічну заборгованість по заробітній платі перед учителями внести в бюджет цього року. Та педагоги не чекають виплат. Ті вчителі, які пройшли перевірку, вже працюють і, зібравши більше 400 учнів, розпочали для них навчальний процес.

Куп’янські освітяни на постійному зв’язку з Українською інженерно-педагогічною академією та її ректоркою Оленою Коваленко. Заклад допомагає громаді у вирішенні юридичних та кадрових питань.

З’явився зв’язок та кабельне ТБ 

Переживши темні часи, люди зрозуміли цінність елементарних речей. Майже відразу після деокупації з’явився мобільний зв’язок. Не завжди стабільний та якісний, однак почути голос рідних куп’янчани можуть. Паралельно з відновленням зв’язку почав з’являтися і Інтернет.

– Та цих потужностей замало для якісного дистанційного навчання, тому місцеві провайдери працюють над відновленням оптоволоконної мережі, – розповідає Андрій Беседін. – У квартирах куп’янчан уже є кабельне телебачення. А от з Інтернетом поки що проблеми через пошкодження основної магістралі на території міста Вовчанськ.

Очільник громади зауважує, що люди мають знати достовірні новини та користуватися перевіреними джерелами інформації.

Обласне медіа «Слобідський край» частково об'єднало свої зусилля та майданчики з «Новим життям» (Близнюки), «Обріями Ізюмщини», «Куп'янськ.City» («Вісник Куп'янщини») та іншими ЗМІ регіону, щоб сприяти широкому розповсюдженню інформації про події на Харківщині.

Нагнадаємо, через нестабільну безпекову ситуацію місцева влада Куп'янського району оголосила про обов’язкову евакуацію дітей та маломобільних громадян на більш безпечні території.

Нагадаємо також, українські військові не виключають, що російські загарбники можуть знову піти в наступ на Харків та Куп'янськ. Однак ЗСУ відстежують дії противника та, якщо атака все ж таки відбудеться – готові до відповіді. 

Головні новини Куп'янськ та Куп'янський район читайте на нашому сайті.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися