Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Тепло, коли воно потрібне: у Коломацькій громаді переходять на альтернативне паливо

26.10.2021 08:50
Тепло й комфорт у школах та дитсадках, економія бюджетних коштів, а головне – можливість включати опалення тоді, коли це дійсно потрібно, та незалежність від постачальників – після об’єднання Коломацька громада взяла курс на енергозбереження та почала переходити на альтернативне паливо.

Подорожчання і залежність

Опалювальний сезон у Коломацькій громаді стартував із приємної та важливої новини. 19 жовтня в Різуненківському ліцеї відбувся пуск оновленої котельні, яка зможе обігрівати заклад за допомогою альтернативного палива.

Тож відтепер двоповерхову будівлю навчального закладу, де навчається 150 дітей, опалюватимуть два нові твердопаливні котли KRONAS PROM. Вони можуть працювати на дровах, паливних брикетах та вугіллі. Газове обладнання, на якому котельня працювала раніше, вирішили не демонтувати на випадок необхідності у майбутньому. 

Капітальний ремонт котельні ліцею провели за власні кошти громади. На це спрямували близько мільйона гривень. За словами голови Коломацької селищної ради Володимира Гуртового, котельня Різуненківського ліцею стала дев’ятим об’єктом опалення, які в громаді вирішили перевести на альтернативне опалення.

Голова громади говорить, що ідея опалювання закладів громади альтернативними видами палива з’явилася кілька років тому. Сталося це через суттєве подорожчання енергоносіїв, а також залежність від газопостачальника.

– Перш за все, у цих закладах ми маємо змогу включати опалення тоді, коли це дійсно потрібно. У школі та дитсадках – це особливо важливо, бо там з опаленням зволікати не можна. Приміром, минулого року газопостачальник включив нам опалення аж 1 грудня. Ми не можемо допускати подібні ситуації, коли люди, а особливо діти, працюють та навчаються в холодних приміщеннях, – зазначив Володимир Гуртовий. 

За його словами, через нестабільну ситуацію з газопостачанням на початку цього року два дров’яні котли з’явилися і в дошкільному підрозділі Шелестівського ліцею. 

Цей проєкт громаді вдалося реалізувати за допомогою спонсорів. Так, у рамках договору про співробітництво ГПУ «Полтавагазвидобування» допомогло придбати та встановити необхідне обладнання, аби заклад опалювали дровами.

Читайте також: Мініфутбольне поле відкрили у Коломацькій громаді. Фото

Економія та благоустрій

Окрім Різуненківського ліцею і Шелестівського дитсадка, на альтернативному паливі сьогодні в громаді опалюють ще сім закладів та установ, які знаходяться у підпорядкуванні селищної ради. Серед них – три адмінбудівлі в старостинських округах – Покровці, Різуненковому, Шляховому та Новоіванівський гуртожиток. У цих закладах, як альтернатива газовому опаленню, теж з’явилися твердопаливні котли. Такі ж котли опалюють і приміщення місцевого Центру надання адміністративних послуг. Їх установили у 2018 році, коли у приміщенні робили капітальний ремонт.

Ще у двох закладах громади – Центрах культури та дозвілля сіл Покровка та Шелестове – тепло подають за допомогою електричного опалення.

Модернізація котелень дала можливість не тільки регулювати період подачі тепла в заклади, але й економити кошти селищного бюджету. 

Зокрема, у громаді створили спеціалізоване комунальне підприємство «Лісове господарство», яке, крім інших виробничих процесів, займається розчищенням лісосмуг та територій населених пунктів від аварійних дерев і порослі. Усю деревину, придатну для опалення, працівники підприємства заготовлюють та постачають на обігрів закладів громади. 

– Це не тільки тепло в холодну пору, благоустрій території, але й економія бюджетних коштів. Адже на опалення щорічно ми витрачаємо мільйони гривень. До прикладу, тільки на тепло в Різуненківському ліцеї в рік ми спрямовували не менше мільйона гривень. І це при ціні у 8 гривень за кубічний метр, а тепер вона зросла до 16 гривень. Тож, перевівши значну частину установ та закладів громади на альтернативне опалення, маємо економію, адже за самі дрова ми не сплачуємо: їх постачає наше підприємство, – розповів Володимир Гуртовий. 

За словами голови громади, на сьогодні селищна рада забезпечила дровами на кілька місяців уперед усі об’єкти, де працюють альтернативні котли. Використовуючи сприятливі погодні умови, заготівля дров’яного палива інтенсивно продовжується. Окрім цього, на допомогу громаді в опалювальний сезон прийшли й спонсори. Так, ГПУ «Полтавагазвидобування» виділили 50 тонн вугілля для опалення Шелестівського дитячого садка та Різуненківського ліцею.

Переведення на альтернативне паливо закладів громади планується продовжити й наступного року. Зокрема, газом у громаді опалюють ще дві школи та кілька адмінбудівель. Тому вже на етапі формування бюджету-2022 у селищній раді мають намір передбачити кошти на переоснащення газових котелень у цих закладах.

– Я буду пропонувати селищним депутатам і наполягати на затвердженні комплексних енергозберігаючих заходів. У першу чергу це стосується навчальних закладів, зокрема Коломацького ліцею. Є й інші перспективи – до прикладу, переведення дитячого садка в Різуненковому до приміщення ліцею, переобладнання котельні в Новоіванівському дитсадку, утеплення приміщень. Наше головне завдання – створити нормальні умови навчання та праці. І тому відшукуємо «золоту середину» між фінансовими можливостями, затратами та потребами. Іншого шляху немає, – додав Володимир Гуртовий.

Автор:
Марина Проценко

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися