Віддалені місця та ЦНАПи «на колесах»: як громади Харківщини наближують послуги до людей
Зручно для людей
Наблизити послуги до людей – одна з головних цілей реформи децентралізації. Саме задля цього в тергромадах працюють центри надання адміністративних послуг. Тут надаються муніципальні послуги, люди можуть оформити внутрішній і закордонний паспорт або ж отримати довідки з низки реєстрів, зареєструвати ФОП чи нерухомість.
Окрім комфорту в отриманні послуг для громадян, метою ЦНАПів є мінімізація корупції. Саме ж реформування адміністративних послуг в Україні розпочалося ще у 2012 році. Першопрохідцями в цьому процесі стали великі міста – обласні центри.
Далі ЦНАПи поступово запрацювали в районних держадміністраціях. Проте після створення територіальних громад можливості наблизити послуги до людей з’явилися навіть у невеликих населених пунктах. Завдяки більш широким повноваженням і спроможності громади поступово почали відкривати центри надання адмінпослуг на місцях.
– Адміністративні послуги є важливим елементом реформи децентралізації, адже органи місцевого самоврядування отримують додаткові повноваження щодо їх надання. Для людини ж значно зручніше отримати ту чи іншу послугу у своїй громаді, ніж їхати в районний центр, – розповіла провідний консультант відділу адміністративних послуг управління цифрової трансформації Департаменту цифрової трансформації регіону ХОДА Олена Іжик.
За словами фахівчині, до 2024 року всі 56 територіальних громад, які створено в рамках реформи місцевого самоврядування на Харківщині, матимуть свої осередки надання послуг.
Такий обов’язок закріплено в Законі «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації мережі та
функціонування центрів надання адміністративних послуг та удосконалення доступу до адміністративних послуг, які надаються в електронній формі», який Верховна Рада прийняла в листопаді 2020 року.
Згідно з документом, ЦНАПи можуть створювати лише органи місцевого самоврядування. Тому до 1 січня 2022 року в усіх
«старих» районах центри мають ліквідувати. Натомість такі установи з’являться у громадах, які запрацювали в межах цих колишніх адміністративно-територіальних одиниць. Важливим моментом є те, що районний ЦНАП не може бути ліквідованим до моменту, коли установа з’явиться в самій громаді.
Також, відповідно до закону, до 1 січня 2023 року центри мають з’явитися у громадах з населенням понад 10 тисяч жителів.
А до 1 січня 2024 року – у всіх інших, з населенням менш ніж 10 тисяч жителів.
Також для найменших громад має передбачатися державна підтримка на створення ЦНАПів.
До кінця року – ще три
Станом на початок жовтня 66 % територіальних громад Харківщини вже створили власні ЦНАПи. Як повідомили в Департаменті цифрової трансформації регіону, мова йде про 37 громад з 56.
Зокрема, 16 з них трансформували ЦНАПи від районних адміністрацій. Це центри в Балаклійській, Близнюківській, Богодухівській, Борівській, Валківській, Великобурлуцькій, Вовчанській, Дергачівській, Дворічанській, Зачепилівській, Золочівській, Зміївській, Кегичівській, Красноградській, Сахновщинській та Шевченківській громадах.
Також свої ЦНАПи створили Біляївська, Ізюмська, Коломацька, Краснокутська, Куньєвська, Куп’янська, Лозівська, Люботинська, Мереф’янська, Наталинська, Нововодолазька, Олексіївська, Первомайська, Печенізька, Старовірівська, Старосалтівська, Харківська та Чугуївська громади.
– Ще у трьох громадах центри створені, але поки що не надають послуги мешканцям. Маємо надію, що до кінця року цей процес буде завершено. Мова йде про Барвінківський ЦНАП, де наразі йде процес оформлення прав на користування приміщенням для розміщення центру, а також відбувається закупівля техобладнання. У Слобожанській громаді центр не запрацював, бо затверджується регламент і перелік послуг, у Солоницівській – вирішуються питання щодо будівлі, яка б відповідала належним вимогам для розміщення ЦНАПу, – повідомила Олена Іжик.
Також, задля зручності населення, у громадах створюють віддалені робочі місця для працівників ЦНАПів у невеликих
селах. Загалом по Харківський області є 67 точок доступу до адміністративних послуг.
Зокрема, у Лозівській громаді цього року запустили Мобільний центр надання адміністративних послуг «на колесах». Це спеціально обладнаний автомобіль із системою обігрівання та кондиціонуванням, де облаштували два робочі місця для адміністраторів і три місця для відвідувачів.
За допомогою цього ЦНАПу три рази на тиждень у старостинських округах проводять прийом громадян, які просто на
місці можуть отримати адмінпослуги.
Читайте також: Децентралізація на Харківщині: історія з географією
Гроші на обладнання
Придбати мобільний ЦНАП Лозівська громада змогла в рамках Програми «U-LEAD з Європою», яка є однією з найбільших програм міжнародної технічної допомоги для України з підтримки децентралізації, що фінансується Європейським Союзом та
його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.
Також завдяки програмі новий ЦНАП цього року відкрили у Великобурлуцькій громаді. За словами керівниці Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Харківській області Оксани Черкас, також експерти Програми допомогли громадам області в розробці 11 проєктів ЦНАПів, чотири з них стосуються створення центрів, ще сім – модернізації існуючих. Мова йде про Великобурлуцьку, Зачепилівську, Ізюмську, Коломацьку, Лозівську, Мереф’янську, Нововодолазьку, Старосалтівську, Старовірівську, Первомайську та Чугуївську громади.
Фото: ЦНАП у Коломацькій громаді
Також цього року на обладнання для ЦНАПів громади Харківщини отримали допомогу від держави. Так, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», для місцевих рад було передбачено субвенцію на розвиток
мережі центрів надання адміністративних послуг. Для Харківщини розмір субвенції склав понад 2,3 мільйона гривень.
За ці кошти шість громад області, а саме Ізюмська, Коломацька, Лозівська, Мереф’янська, Первомайська та Чугуївська, зможуть придбати устаткування для власних центрів. Це обладнання для видачі паспортних документів, посвідчення водія та реєстрації транспортних засобів тощо.
Також у вересні до переліку тих, хто отримає кошти від держави на обладнання для ЦНАПів, додалася й Нововодолазька громада. Вона отримає майже 185 тисяч гривень.
На Харківщині відновили міст, почастішали обстріли Куп'янська: головні новини
Військові зможуть самі обрати, хто отримуватиме їхні кошти у разі зникнення чи полону – ВР
ЦНАП у Малинівській громаді: зроблено для людей та за європейськими стандартами
Громади на зв'язкуСитуація на Куп’янщині: обмеження електропостачання, проблеми з водою та продовження евакуації