«Не міг бути вдома»: спортсмен з Біляївської громади став на захист України
Біляївська сільська територіальна громада утворилася в грудні 2020 року, а через кілька місяців, у квітні 2021-го, там створили комунальну установу Біляївський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх». Як каже Біляївський сільський голова Олександр Різник, така установа була необхідна громаді.
– Так, звісно, у нас є відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Біляївської сільради, однак вони здебільшого охоплюють дітей. Була потрібна людина, яка буде допомагати та об’єднувати навколо себе людей, які хочуть займатися активним дозвіллям. Безумовно, цьому руху потрібна і підтримка місцевої влади, зокрема і фінансова. Зважаючи на це, майже два роки тому ми й створили комунальну установу «Спорт для всіх», – каже очільник Біляївської громади Олександр Різник.
Керівником цієї установи призначили жителя села Роздолля Біляївської ТГ Євгена Панова, який прийшов на цю посаду, маючи за спиною солідний бекграунд. Чоловік є майстром спорту СРСР з військового багатоборства. Після звільнення з армії він багато займався аматорським спортом: бігав марафони, долав тріатлонні дистанції тощо. Десь на початку цього століття він зі своїми товаришами-однодумцями вирішив створити Слобожанський спортклуб «Стаєр-Атлон».
– Ми хотіли організовувати спортивні змагання як свято, а не як захід для протоколу. Аби люди брали участь не тільки для завоювання якоїсь медалі, а щоб учасник отримав від цих змагань якісь позитивні емоції. Тоді були люди, які любили активний відпочинок, але кожен був сам по собі. І ми захотіли разом згуртуватися, що в нас і вийшло – ми ходили в походи, влаштовували різні змагання, одним словом, активно проводили дозвілля, – згадує Євген Панов.
Унікальні змагання
Один з товаришів Євгена, з якими він затіяв цю справу, тренер з легкої атлетики. Тому так вийшло, що основою змагань, які вони проводили, стали види спорту на витривалість. Зокрема, біг, це найдоступніше заняття для кожного – взув кросівки і побіг. Керівник «Спорту для всіх» упевнений, що біг дає базу для всього іншого.
– Якщо ти біжиш, у тебе є сили крутити велосипед. Якщо крутиш велосипед, то маєш витривалість у походи ходити. Тобто воно все пов’язане, – пояснює чоловік. – Пригадую, як спочатку важкувато нам було організовувати змагання, ухвалювати їх з представниками спорту місцевої влади. Але в нас усе вийшло, і в першому забігу взяли участь 78 людей. Це був успіх і показник того, що людям потрібні заходи, де вони могли б прийти й отримати позитивний настрій, чекаючи з нетерпінням наступного змагання. Такі заходи почали проводитися постійно. Ми одні з перших в Україні, хто робив зі спортивного заходу свято, а не просто для галочки відзвітуватися перед кимось.
У 2004 році Євген Панов організував Слобожанський дуатлон «Біляївка» – і для дітей, і для дорослих. Спочатку спортсмени біжать, потім їдуть на велосипеді, а після знову біг. Ці змагання стали візитівкою громади, і навіть, попри війну, проводились минулоріч.
Ще однією спортивною гордістю громади є залізна дистанція Ukrman Triathlon: спортсменам треба спочатку пропливти майже чотири кілометри, проїхати велосипедом 180 кілометрів, а після цього пробігти марафон 42 кілометри.
– Залізний тріатлон – це взагалі унікальне змагання для України. Ми перші в країні почали їх проводити. Зараз на залізну дистанцію проводяться змагання тільки в нас, і в Києві. Згадую, що тоді ніхто не брався за це, оскільки з логістикою було важко, не було досвіду тощо. Ми взялися, людям сподобалося, і пішло-поїхало. І з 2014 року ми Ukrman Triathlon проводимо щорічно за винятком минулого року. Ці змагання наші справді стали візитівкою громади. Якщо в осередку тріатлоністів Харкова чи навіть узагалі спортсменів сказати дуатлон чи тріатлон, у них зразу це асоціюється з Біляївкою.
Люди стали активнішими
Крім цих змагань, у Біляївській громаді ще проводяться «POPILNA trail» (забіг повз витоки річки Попільна для всіх бажаючих) та велотур «Tour De Fort».
– Для мене спортивні змагання це не тільки учасники. Є волонтери, організатори тощо. Кожен захід збуджує громаду до якоїсь доброї справи: хтось безпосередньо бере участь у змаганнях і на фініші отримає свої три хвилини слави, а хтось працює на цих людей. Це дуже важливо, коли мешканці громади підключаються і допомагають, це згуртовує громаду і дарує позитивні емоції. Учасникам дуже в нас подобається. Наприклад, на тріатлон до нас приїздять у п’ятницю і їдуть у неділю, приїжджають цілими родинами з дітьми, варять борщ тощо, – каже чоловік.
Євген Панов розповідає, після утворення Біляївської громади ці змагання отримали нове дихання, оскільки підключилася місцева влада. Спортсмен зауважує, що Олександр Різник завжди підтримує його починання і постійно пропонує допомогу в тому чи іншому питанні.
– Дуже активна підтримка йде від місцевої влади. Коли мені запропонували очолити комунальну установу, я побачив, що справді є зацікавленість у тому, аби в громаді було активне спортивне життя, не для галочки, а де-факто. В таких умовах і з таким ставленням з боку місцевої влади в громаді можна і треба розвивати спорт, – підкреслює Євген Панов.
«Спорт для всіх» був створений за 10 місяців до початку повномасштабного вторгнення рф. Біляївський сільський голова Олександр Різник каже, що люди більше стали залучатися до активного дозвілля.
– У нас з’явилися нові активісти, які і брали участь у змаганнях, і допомагали в організації. У грудні 2021-го були підсумки року, де відзначали спортсменів у різних номінаціях. Їм сподобалося, що їх помітили. Ми дали людям перспективу, аби зайнятися саморозвитком. Для нас активна людина в громаді на вагу золота, – зазначає Олександр Різник.
Боронив Лозівщину
Євген Панов, окрім вищеперерахованих змагань, займається організацією й турнірів з інших видів спорту. Наприклад, на минулий рік у його планах було провести змагання з футболу, волейболу, настільного тенісу тощо. Також він хотів облаштувати тренажерний зал і організувати велохаб, де можна було б брати велосипед і їздити певними маршрутами. Однак усім цим задумкам 24 лютого 2022 року перешкодила війна. Наступного дня 57-річний Євген був уже у військовій частині – він пішов добровольцем.
– У мене в минулому був військовий досвід, який знадобився країні, аби стримати цю навалу хоча б на деякий час. Я багато років не служив, але якщо хтось з росіян через мене спіткнеться, це буде користь. Я пішов за власним бажанням, навіть більше – я інвалід другої групи, є серйозні проблеми зі здоров’ям, мене б не взяли, якби я все це розповів. Але в перші дні ніхто на це уваги не звертав. Так, було страшно, але я б не міг просто бути дома і проводити змагання, знаючи, що гинуть хлопці. Звісно, я не пожалкував про своє рішення, без огляду на те, що це був найбуремніший і найважчий рік у моєму житті, але я пишаюсь, що я так вчинив, – ділиться чоловік.
Він служить у 113-й бригаді тероборони Харківської області. Євген з побратимами боронили Лозівщину, коли ворог навалювався на Барвінкове. Після вересневого контрнаступу ніс службу в Ізюмі і Куп’янську. Наразі спортсмен чекає наказ на звільнення з лав ЗСУ, оскільки в нього загострилася хвороба і в грудні на комісії його визнали непридатним.
– Гадаю, що користь я приніс, передав якийсь досвід хлопцям. Я сумлінно виконував свої посадові обов’язки і мені не соромно за жодний день своєї служби. Якби не хвороба, звісно, продовжив служити до нашої перемоги. Ось зараз у мене є відчуття провини, що я йду, а хлопці воюють під Бахмутом, – ділиться Євген. – Буду надалі чим зможу допомагати захисникам. До речі, за цей рік війни багато надійшло допомоги і від сільської ради, і від жителів громади загалом. І, звісно, продовжуватиму розвивати спорт у громаді.
Олександр Різник зазначає, що такі активні і патріотичні люди, як Євген, є справжньою гордістю громади.
– Євген дуже багато зробив для розвитку спорту в громаді. Коли вторглися росіяни, він проявив себе справжнім патріотом, одразу ж вступивши до лав ЗСУ. Без огляду на свою хворобу, він вчинив по совісті, за покликом серця. Ми пишаємося такими людьми, як він, – підкреслив Олександр Різник.
Нагадаємо, нещодавно у Краснограді провели благодійний турнір з футзалу, а у Харкові команди з деокупованих громад Харківської області розіграли незвичний кубок. А в кінці лютого турнір з футзалу пройшов у Валках.
Більше новин спорту читайте на нашому сайті.
Більше новин селища Біляївка та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.
Для ВПО у Валківській громаді відкрили сучасний інфопростір
У Біляївці оновили інклюзивно-ресурсний центр
Переведення військових між частинами через застосунок «Армія+» анонсував Зеленський
Краснокутськ на шпальтах італійських газет: як громада залучає допомогу для медицини
Громади на зв'язку