Як за один рік стати успішною громадою – історія Біляївської ТГ Харківської області
Біляївська сільська територіальна громада об’єднала майже 5,5 тисячі жителів Лозівського району Харківської області, справжніх однодумців, які без сварок та зайвих баталій уже сьогодні, зараз, покроково будують своє успішне майбуття.
Маленька, порівняно з більшістю на Харківщині, громада вже за перший рік роботи показала високі результати. Головна складова успіху – злагоджена співпраця керівництва ТГ, депутатського корпусу, підприємців, аграріїв та небайдужих місцевих жителів.
Очільник Біляївської громади Олександр Різник поділився, що від початку створення громади були острахи не виправдати довіру людей. Але чітка взаємодія і підтримка з боку місцевого населення, вболівання за потреби людей дали результати, на які раніше тільки сподівалися.
Так, у 2021 році, у рамках реформи «Нова українська школа», Біляївською громадою було закуплено меблів та технічного обладнання для учнів та вчителів на 273,8 тисячі гривень, виконано капітальний ремонт покрівлі КЗ «Миронівський ліцей» на виділені кошти в розмірі 1,8 мільйона гривень, дофінансовано та відкрито спортивний майданчик у селі Червоне на загальну суму 189,9 тисячі гривень.
Біляївській громаді вистачає коштів і на центр культури – тільки апаратури та костюмів минулого року було придбано майже на 400 тисяч гривень.
Підтримують у громаді спортивні заходи: біляївські спортсмени регулярно беруть участь у змаганнях з дуатлону та футболу.
За словами Олександра Різника, громада буде успішною, якщо зарядиться ідеями сталого розвитку, не шкодуватиме своїх ресурсів для дітей. У процесі децентралізації Біляївська громада не закрила жодного освітнього закладу, лише призупинили роботу одного садка. А при співфінансуванні з місцевими підприємцями в громаді зберегли дві футбольні команди. Також була оновлена спортивно-тренажерна база навчальних закладів.
Очільник Біляївської ТГ відверто озвучив і повсякденні проблеми, які поступово розв’язуються.
– Мені болить теж саме, що і всім жителям Біляївщини. Наразі першочергове питання – приєднання населених пунктів Біляївської ТГ до харківського водоканалу, через те, що в багатьох селах упав рівень води. Вже підключили до централізованого водопроводу села Біляївку і Миронівку. Вирішили питання зі свердловиною в селі Роздолля. У 2021 році було виділено 1,2 мільйона гривень для розробки проєкту реконструкції водогону. А друга проблема така ж, як і в багатьох регіонах, – дороги, – визначив «Слобідському краю» пріоритетні питання голова Біляївської громади Олександр Різник.
Він також переконаний, що всі громади – разом з очільниками та депутатами, повинні працювати задля людей, які їх обирали. Саме тому у Біляївській ТГ багато уваги приділяється соціальній сфері та медицині.
– У нашій громаді з 2022 року на кожну новонароджену дитину виділяється 5 тисяч гривень допомоги. Вже доброю традицією стало вітати найстарших жителів громади з ювілеями. І якщо у 2021 році ми вітали всіх жителів від 85 років, то в цьому році 1 тисяча гривень виділяється до дня народження кожному старожилу громади від 90 років, не прив’язуючись до «круглої дати», – розповіла начальниця відділу з питань загальної та організаційної роботи Біляївської сільської ради Яна П’ятенко.
Підтверджує вищезазначене житель Біляївки Микола Кравченко.
– Моєму дідусеві 96 років. До нього регулярно навідуються представники сільради: розпитують про здоров’я, приносять продуктові набори. А увага – це найцінніший подарунок у такому віці, – поділився Микола Кравченко.
На першому місці – потреби жителів
Депутатський корпус Біляївської сільради – це згуртована команда однодумців. За словами депутата Ігоря Колєсніка, хоча буває поодиноке різноголосся, воно не порушує головні напрями роботи депутатського корпусу. А місцевий депутат Анатолій Мірошниченко додає, що коли потреби звичайних жителів займають перше місце – це вже левова частина успіху в розвитку громади.
Вже перша сесія 2022 року показала, що слова про співпрацю депутатський корпус Біляївської сільради підтримує справами. Під час засідання було неспокійно тільки тоді, коли оплесками зустріли звіт про роботу медичної сфери.
– Із Біляївською громадою найпростіше працювати: тебе чують і розуміють, виконують обіцяне, – пояснила директорка КНП «Первомайська центральна районна лікарня» Ольга Грімова.
Вона підкреслила, що Біляївська ТГ не тільки виконала стандартні програми медицини в громадах, а й зробила значний внесок у матеріальне забезпечення Первомайської лікарні та придбання томографа, повністю взяла на себе витрати з ремонту приміщення для томографа і купівлі устаткування до нього. Також Ольга Грімова зазначила, що очільник Біляївської громади та депутатський корпус пообіцяли підтримувати Первомайський пологовий будинок.
Заступник голови з питань діяльності виконавчих органів Біляївської сільської ради Олег Приймак наголосив, що біляївці розробили свою окрему програму для тих, хто буде лікуватися на стаціонарі Первомайської ЦРЛ. Безкоштовними будуть харчування, перші аналізи та для незахищених верств населення ліки. Тільки у 2021 році майже 2,9 мільйона гривень було виділено на первинну медичну допомогу і майже 600 тисяч гривень отримала за програмою співфінансування громад Первомайська центральна районна лікарня.
Депутатська субвенція – на потреби медицини
Наразі, за словами Олега Приймака, Біляївська громада не має дефіциту бюджету, а це дозволяє задовільнити більшість потреб медичної сфери. Громаді вдалося повність зберегти структуру комунальних підприємств медико-санітарної допомоги: три амбулаторії та сім ФАПів щодня відкривають двері жителям Біляївської ТГ. На підтримку медперсоналу, що «на передовій» у боротьбі з ковідом, виділено додаткові вісімсот тисяч гривень, які медики отримують у вигляді премій.
– Керівництво нашої громади підтримало ініціативу депутата Верховної Ради Олександра Літвінова щодо придбання томографа, ми додали до програми співфінансування 2 мільйони гривень. А разом із «Нафтогазом» плануємо закупівлю обладнання в амбулаторії і ФАПи на 240 тисяч гривень. У Біляївській громаді медицина на особливому місці. Бо здоров’я кожного жителя громада – то головне, – підсумував Олег Приймак.
Дійсно, як розповів «Слобідському краю» депутат ВР Олександр Літвінов, співпраця з Біляївською громадою у 2021 році була плідною. Трьом громадам Лозівського району було запропоновано вирішити, що їм потрібно на соціально-економічний розвиток у межах 10 мільйонів гривень державних субвенцій. Голови Первомайської та Біляївської громад прийняли зрозуміле під час пандемії рішення – придбати томограф. Також за кошти депутатської субвенції Біляївська громада придбала трактор для комунальних потреб. І у 2022 році, за словами народного депутата, як мінімум 2–3 мільйони гривень буде виділено на соціально-економічний розвиток Біляївської ТГ.
– Коли проходила реформа децентралізації я, чесно кажучи, трішечки хвилювався за маленьку Біляївську громаду, чи зможе вона бути самодостатньою і продуктивно існувати. Але минулий рік показав, що Біляївська громада змогла не тільки правильно розпорядитися коштами, але й перевиконати свій бюджет, що надає змогу розвивати соціальні проєкти, утримувати комунальні господарства, вкладатися у благоустрій. Маленька, але чудова громада з нормальним менеджментом і керівництвом. Як депутат, я завжди допомагав Біляївській громаді і буду її підтримувати надалі, – окреслив подальші шляхи співпраці депутат Верховної Ради Олександр Літвінов.
Старости працюють – округи живуть
З часу створення громади, у грудні 2020 року, старостинські округи Біляївської громади теж побачили багато позитивних зрушень.
– Громада дійсно зажила. Хочеться працювати, – відмітив староста Красненського старостинського округу Ярослав Фатєєв.
А староста Роздольського старостинського округу Наталія Курдюмова додала, що в старостинських округах Біляївської громади активно ведуться роботи з благоустрою: підключається додаткове освітлення, висаджуються молоді дерева, встановлюються лави та дитячі майданчики, ремонтуються автобусні зупинки. У селі Шульському підсипали шлаком 1,4 кілометра ґрунтової дороги, а вже цього року планують продовжити роботи.
– Допомагає нам керівництво громади та депутати без зупину. Із минулого тижня вже опрацювали новий трактор для прибирання снігу та скосу трави, тепер чекаємо на весну, – надала оцінку вирішенню повсякденних питань Наталія Курдюмова.
У Біляївської громади багато планів щодо втілення ідей сталого розвитку у 2022 році.
Працюють задля Перемоги: Безлюдівська громада будує нові плани
Громади на зв'язкуЗима на Харківщині: яким буде новий опалювальний сезон під обстрілами
Децентралізація у Харківській області: актуальні завдання воєнного часу
«Про розвиток громад Харківщини після війни потрібно думати вже сьогодні» (Подкаст)