Тисячі зруйнованих та пошкоджених об’єктів: як Балаклійська громада відновлюється після деокупації
«Слобідський край» дізнавався, як відновлюється громада.
Потрібні значні фінансові ресурси
Після повномасштабного вторгнення російські окупанти зруйнували та пошкодили на Балаклійщині понад 1000 об’єктів. Серед них медустанови, освітні заклади, об’єкти енерго-, тепло -, газо- та водопостачання: значних пошкоджень зазнали 8 котелень. Постраждали від дій агресора і шість мостів. Два мости – в напрямку Лагерів та міської лікарні – замінені тимчасовими переправами. На стадії завершення зведення тимчасової переправи через міст по об’їзній дорозі по вул. Новоселівка. Також виготовляється проєктно-кошторисна документація по шляхопроводу по вул. Новоселівка. На мосту в напрямку села Байрак розпочаті демонтажні роботи, встановлена тимчасова переправа. Окрім цього, ведуться підготовчі роботи до проведення капремонту мосту по Савинському шосе.
Щоб якнайшвидше відновити життєдіяльність, одразу після деокупації громада почала шукати можливості для відбудови. На допомогу прийшли благодійні фонди та міжнародні донори.
– Була розпочата робота з проведення експертизи руйнувань будівель різного призначення і підрахунку завданих збитків, щоб якнайшвидше розпочати їх відбудову. Так, у Балаклійській ТГ унаслідок російської агресії сьома частина від усіх багатоповерхівок (254) була дуже зруйнована, третина отримала слабші пошкодження, половина – незначні. У приватному житловому фонді пошкоджено понад 3 тисячі будинків. Є села, де в руїнах лежать вулиці. Тож жителі громади мають величезну потребу в будматеріалах, і вони надходять від Харківської ОВА, від вітчизняних та міжнародних волонтерських організацій. Однак поки що їх недостатньо, тож у першу чергу розподіляємо будматеріали між соціально вразливими категоріями громадян, – розповів начальник Балаклійської міської військової адміністрації Віталій Карабанов.
За попередніми підрахунками на відновлення інфраструктурних та житлових об’єктів на території Балаклійської ТГ потрібні значні фінансові ресурси. Наразі за рахунок коштів обласного бюджету, головним розпорядником яких є Департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської ОВА, відновлені покрівлі на низці багатоповерхівок у Балаклії та замінені вікна в під’їздах, а також зведені перекриття, димові й вентиляційні канали. На ці та аналогічні роботи кошти надходили з обласного бюджету, а також виділялися з міського бюджету. У поточному році за рахунок іншої субвенції з бюджету Вінницької міської ради планується проведення капітального ремонту на низці багатоповерхівок у Балаклії.
До початку військових дій на території Балаклійської громади, до складу якої входить 14 старостинських округів, виробничу діяльність провадили цементний завод «Балцем», завод з виробництва сухих будівельних сумішей «Хенкель», Балаклійський шиферний, хлібоприймальне підприємство, лісове господарство, молокозавод, поліграфісти міської друкарні. «Балцем» має певні проблеми з відновленням виробництва, «Хенкель» у перспективі розпочне свою роботу. Із 28 сільськогосподарських підприємств, які здійснювали свою діяльність на території громади до початку військових дій, частково знову стали до роботи п’ять найпотужніших: СТОВ «Степове», СТОВ АФ «Україна Нова», ТОВ Агрофірма «Борщівське», ТОВ «АПК Донець», СТОВ «Гусарівське».
Після деокупації громади працівники Балаклійської дільниці Чугуївського відділення АТ «Харківгаз» працювали в посиленому режимі. Робота була ускладнена щільним замінуванням території та великою кількістю пошкоджених газових мереж. Утім, уже на кінець минулого року газопостачання було відновлено в усіх населених пунктах громади, газ було подано 6650 абонентам у 29 населених пунктах ТГ.
Наразі в 30 із 35 населених пунктів громади відновлено електропостачання, в інших п’яти енергетики працюють над його відновленням. Так, упродовж десяти місяців жителі Протопопівки були без світла. На сьогодні електроенергія вже подана більш ніж до 300 домоволодінь села.
Уже пролікувалися перші пацієнти
На території Балаклійської громади розташовано два заклади охорони здоров’я: Балаклійська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування та Балаклійський центр первинної медико-санітарної допомоги. У період окупації лікарня неодноразово обстрілювалася, через що зазнала значних пошкоджень. Крім цього, окупанти знищили та викрали медичне обладнання.
– З жовтня в закладі почалися будівельно-відновлювальні роботи. Наразі лікарня забезпечена медичним та іншим обладнанням за рахунок допомоги МОЗ України, Харківської ОВА, Ізюмської РВА, вітчизняних та міжнародних благодійних організацій. Із 4 січня медики почали надавати свої послуги пацієнтам. Станом на 8 лютого лікування вже отримали 256 пацієнтів, здійснено 79 хірургічних та травматологічних оперативних втручань, з них 16 лапараскопічних операцій. У відновленому пологовому відділенні вже народилося 10 дітей, – повідомив Віталій Карабанов.
На сьогодні в лікарні є ще не розв’язані проблеми. До проєкту відновлювальних робіт не ввійшли паталого-анатомічне відділення, господарчі приміщення – гараж, пральня, дезкамера. Є потреба у проведенні внутрішніх робіт у деяких відділеннях, у заміні радіаторів опалення, частково в діагностичному та реабілітаційному обладнанні. Балаклійський центр первинної медико-санітарної допомоги відновив свою роботу 3 жовтня минулого року. З 23 його підрозділів (амбулаторій та ФАПів) працюють 10, решта має пошкодження різного ступеня.
Чотири школи повністю зруйновані
До війни у Балаклійській громаді діяла спроможна мережа освітніх закладів: 8 – дошкільної освіти, 19 – загальної середньої (12 ліцеїв та 7 гімназій), 3 – позашкільної. Вербівський, Волохово-Ярський, Петрівський ліцеї, Асіївська гімназія повністю зруйновані. У 5 закладах – Гусарівський, Шевелівський ліцеї, Протопопівська, Чепільська, Міловська гімназії – будівлі пошкоджені на 60–80 %. Значних ушкоджень зазнав Петрівський ДНЗ. Решта закладів освіти мають пошкодження вікон та покрівель.
– Незважаючи на труднощі, освітня галузь працює. Дистанційною формою навчання охоплено 2740 дітей, у семи садках організовано освітній процес для 292 дітей (дистанційно), проводиться гурткова робота у закладах позашкільної освіти, – зауважив начальник Балаклійської МВА.
Пошкоджені заклади освіти поступово відновлюються. Наразі за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету вікна замінені у балаклійських ліцеях №№ 3, 4 та у Балаклійському ДНЗ № 2. Наприкінці 2022-го укладені договори на розроблення проєктно-кошторисної документації на облаштування укриттів у Балаклійських ліцеях №№ 1, 2, 5, Бригадирівському ліцеї та на капітальний ремонт протирадіаційного укриття Борщівської гімназії. Для укриттів у цих закладах закуплено вісім генераторів.
За період окупації з восьми шкільних автобусів два викрали окупанти. Щоб поповнити парк, наприкінці минулого року за рахунок залишків освітньої субвенції придбано два шкільні автобуси, ще один надійшов безоплатно від ХОВА.
Повернення людей і громадський транспорт
Війна змусила велику кількість людей залишити свої домівки. До вторгнення військ рф на території Балаклійської громади проживали 44 392 людини, нині їх кількість становить майже 26 тисяч осіб.
– Після деокупації чимало людей, житло яких придатне для проживання, повернулися додому. Проте більшість із тих, хто виїхав за межі громади, планує своє повернення на весну, коли закінчиться опалювальний сезон. Крім цього, Балаклія нинішня і пів року тому – дві великі різниці. За цей період удалося зробити чимало: відновити роботу поліції, управління служби з надзвичайних ситуацій, пожежної охорони, управління соцзахисту населення, роботу системи оповіщення – сирена вмикається автоматично і локально, створили чотири Пункти Незламності та 22 пункти обігріву, з яких 8 – у Балаклії і 14 – у старостинських округах, – розповів Віталій Карабанов.
Ще він зазначив, що наразі вирішуються питання і з громадським перевезенням. Транспорт перевізника ТОВ «Авто-ОВІ», який до війни був задіяний на міських та приміських маршрутах загального користування, окупанти знищили повністю. Також частково знищені автобуси КП «Балаклійське автотранспортне підприємство» міськради.
– Транспортне сполучення у межах Балаклійської громади поступово налагоджується – регулярні пасажирські перевезення здійснюються на шести автобусних маршрутах: «кільцевий», центр – сел. Нафтовиків, центр – Дружба, а також на маршрутах, які сполучають центр громади з такими населеними пунктами, як Борщівка, Вербівка, Мілова. Окрім цього, наш автоперевізник, згідно з договором із ГО «Проліска» та за підтримки Гуманітарного фонду UHF, надає послуги із соціальних перевезень. Жителі Щурівки, Калинівки, Слобожанського, Лозовеньки, Протопопівки, Петрівського, Чепіля – віддалених населених пунктів громади – мають можливість безкоштовно виїздити до Балаклії і в зворотному напрямку, – розповів Віталій Карабанов.
Автопарк комунального підприємства вдалося поповнити трьома автобусами: два надійшли завдяки допомозі головного рабина України Моше Реувен Асман і благодійної організації «Anatevka», ще один – як благодійна допомога від міста-друга Вінниці.
У рамках проєкту «Разом» Вінниця стала містом-другом для деокупованої Балаклії з жовтня минулого року. За цей період Балаклійській громаді вінничани передали близько 220 кубів допомоги (одяг, взуття, теплі ковдри, засоби гігієни, велосипеди, дитячі візочки, музичні інструменти, іграшки книжки тощо). Також громаді передані 2 генератори, 12 тонн дизельного палива, 9 тонн бензину, медикаменти.
Виплата пенсій та соцвиплат
Після деокупації Балаклії спеціалісти управління соцзахисту громади відновили прийом громадян. 8592 жителі, які перебували в окупації, подали заяви на допомогу від Товариства Червоного Хреста України.
– Спеціалісти управління проводять прийом громадян та реєструють заяви і документи на призначення усіх видів соціальних допомог із занесенням даних до інтегрованої інформаційної системи «Соціальна громада». Через цю систему оформлено: соціальну допомогу (456 справ); пільги (20 справ); житлові субсидії (409 справ); реєстрацію та надання статусу ВПО (1012 осіб). Майже 600 одиноких непрацездатних громадян були взяті на облік у терцентрі соціального обслуговування, – зауважив начальник Балаклійської МВА.
У громаді працюють відділення Пенсійного фонду, банки та ЦНАП, поштове відділення. Для пенсіонерів, які проживають у старостинських округах і які звикли отримувати пенсію через поштового представника, запроваджені виїзні дні. Вони є постійними на території кожного округу, люди з графіком роботи виїзних поштових відділень добре обізнані.
– Механізм виплати пенсій, інших видів соціальних виплат у нас на місцях чітко відрегульований, якщо немає затримки фінансових надходжень «згори», – запевнив Віталій Карабанов.
Нагадаємо, нещодавно комунальному підприємству «Балаклійський водоканал» передали універсальний екскаватор-навантажувач британської компанії JCB.
Через бойові дії у Балаклійській громаді значно постраждала система постачання та відведення води. У зв’язку з цим Балаклійський водоканал підписав з ЮНІСЕФ меморандум про співпрацю на 58 мільйонів гривень.
Нагадаємо також, що правоохоронці повідомили про підозру в колабораційній діяльності харків'янину, екс-учаснику шоу «Україна має талант», який у червні 2023 року обійняв псевдопосаду «заступника мера» окупованої Балаклії.
Головні новини Балаклія читайте на нашому сайті.
Читайте також:
16 громад Харківщини отримають шкільні автобуси
Понад 10 боєзіткнень триває на Харківщині – Генштаб
Під час ворожого наступу на Харківщині бійці 3-ї ОШБр знищили техніку та піхоту рф
У Савинцях «Армія відновлення» відремонтувала низку пошкоджених об’єктів
За підпал військового авто в Чугуєві судитимуть місцевого мешканця (фото)