До опалювального сезону готові 98 % житлових будинків Харківщини
Підготовку регіону до чергового опалювального сезону Харківська обласна військова адміністрація почала ще на початку цього року. У міжопалювальний період готували наявне обладнання та мережі підприємств житлово-комунального господарства, а також проводили відновлювальні роботи на зруйнованих та пошкоджених об’єктах. На сьогодні до опалювального сезону на Харківщині готові понад 98 % житлових будинків.
Як готували регіон до опалювального сезону
Станом на 1 жовтня підготовка об’єктів ЖКГ області до нового опалювального сезону вийшла на фінішну пряму: теплове господарство готове на 98,6 %, водопровідно-каналізаційне господарство – 99,7 %, житловий фонд – 98,2 % (підготовлено 12 309 з 12 531 житлового будинку), об’єкти соціальної сфери – на 100 %.
– Особлива увага приділяється врегулюванню питання укладення підприємствами сфери теплоенергетики договорів про постачання природного газу. Проводиться робота і по забезпеченню об’єктів альтернативними джерелами енергії на випадок припинення електропостачання, – наголошує начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Також у регіоні проводяться заходи з відновлення роботи енергоблоків на ТЕЦ та ТЕС.
Наразі на Харківщині залишаються довготривало знеструмленими 55 населених пунктів, це понад 14 тисяч абонентів. Нині фахівці готують мережі та обладнання до осінньо-зимового періоду, в тому числі й на деокупованих територіях.
Опалювальний сезон у Харківській області розпочнеться не пізніше ніж коли протягом трьох діб середня добова температура зовнішнього повітря становитиме 8°С та нижче.
– Першочергово опалювальний період розпочинається у закладах охорони здоров’я та установах системи соціального захисту населення з постійним перебуванням людей, – підкреслює Олег Синєгубов.
Як вплинули обстріли
Унаслідок масованих ракетних обстрілів енергетичної інфраструктури значних ушкоджень зазнали енергоблоки й турбогенератори на ТЕС та ТЕЦ регіону. Відновлення ушкодженого обладнання потребує певного часу та коштів. Керівництво області та підприємства намагаються якнайшвидше відновити роботу пошкоджених об’єктів у найкоротші терміни, щоб забезпечити вчасний початок та стале проходження опалювального періоду.
– Галузь теплопостачання області постійно проходить через важкі випробовування. Постійні пошкодження об’єктів критичної інфраструктури в результаті обстрілів з боку рф, відключення електроенергії та низька напруга в електромережі часто не дають можливості стало надавати якісні послуги з тепло- та водопостачання. Разом з цим, комплекс робіт планується завершити до початку опалювального періоду, – говорить Олег Синєгубов.
Станом на 2 жовтня 2024 року внаслідок бойових дій у населених пунктах Харківщини пошкоджено 311 об’єктів теплопостачання та 65,9 км теплових мереж, 141 об’єкт водопостачання і 264,04 км водопровідних мереж, 62 об’єкти водовідведення та 100,60 км каналізаційних мереж.
За даними Харківської ОВА, наразі відновлено 174 об’єкти теплопостачання і 47 об’єктів водопровідно-каналізаційного господарства. Але через постійні обстріли кількість пошкоджених та відновлених об’єктів змінюється. Орієнтовна вартість пошкоджених з початку активної фази російської агресії об’єктів теплопостачання складає 3,916 мільярда гривень, водопровідно-каналізаційного господарства – 513,4 мільйона гривень.
– Кінцева сума вартості відновлення об’єктів буде визначена після проведення технічного обстеження, розробки проєктно-технічної документації та проведення експертизи. На сьогодні вже витрачено на відновлення понад 1,6 мільярда гривень, – зазначає начальник ХОВА.
Держсубвенція та допомога партнерів
Харківщина отримала державну субвенцію 2,5 мільярда гривень на підготовку до опалювального сезону. З них 2 мільярди – для підготовки Харкова, 500 мільйонів – для підготовки Пісочина, Солоницівки і Слобожанського. Це ті населені пункти, що отримують теплоносії з ТЕЦ-5 та Зміївської ТЕС, які у березні 2024 року зруйнували окупанти.
Цим коштом розпочаті роботи з будівництва двох газових котелень у селищі Слобожанське та селищі Солоницівка. Ще одну будують у селі Подвірки. У селищі Пісочин будуються три газові котельні та здійснюється капітальний ремонт кабельної лінії.
Також будуть придбані блочно-модульні газові котельні для КП «Харківські теплові мережі» загальною потужністю 21,3 МВт, а ще 13 одиниць газового та енергетичного обладнання, когенераційні газопоршневі установки загальною потужністю 10 МВт та газові генератори загальною потужністю 33,22 МВт для потреб «Харківводоканалу».
Як повідомляють у ХОВА, станом на 8 жовтня Міністерством фінансів України профінансовано кошти у сумі понад 1,7 мільярда гривень.
Крім того, у Харкові вже встановлена 31 блочно-модульна котельня загальною потужністю 72 МВт, передано від ДСНС ще 21 модульну газову котельню та отримано від донорів 4 котельні загальною тепловою потужністю 30,0 МВт.
Також Харківщині допомагали й різні міжнародні організації. Так, станом на 8 жовтня 2024 року для потреб підприємств теплопостачання, водопостачання та водовідведення області отримано 1139 одиниць генераторів різної потужності.
Обстріли на Харківщині пошкодили газопроводи в 17 житлових будинках
Харківщина має понад 1200 електрогенераторів різної потужності – Синєгубов
Війська рф вдарили по Харківщині БПЛА «Shahed», КАБ та артилерією: коротко про наслідки
Евакуація з Борівської громади: на лівобережжі залишається понад 2300 людей