Децентралізація на Харківщині: євроінтеграція та захист інтересів громадян
Представники Харківської області долучилися до обговорення на міжнародному форумі, присвяченому подальшим крокам з децентралізації влади та інших реформ врядування, необхідних для євроінтеграції.
Як передає кореспондент «Слобідського краю» з посиланням на президента Української асоціації районних та обласних рад, голову Харківської обласної ради Тетяну Єгорову-Луценко, на Бучанському форумі «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція» обговорили подальші шляхи впровадження реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.
Тетяна Єгорова-Луценко, яка взяла участь у заході, зазначила, що Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування зібрав на одному майданчику представників Кабінету Міністрів, Офісу Президента, національних асоціацій органів місцевого самоврядування, національного та міжнародного експертного середовища.
До уваги учасників Бучанського форуму був представлений висновок Ради Європи щодо стану реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Експерти Ради Європи проаналізували стан виконання Концепції та запропонували загальні рекомендації щодо можливого оновлення стратегічного документа.
Згідно з висновком Центру експертизи Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, з 2014 року було досягнуто значного прогресу. Якість надання публічних послуг значно покращилася після того, як місцеві влади отримали нові повноваження. Укрупнення громад, проведене на основі прийнятого у 2015 році законодавства, спростило систему врядування і зміцнило спроможність місцевого самоврядування в Україні. У 2020 році майже дванадцять тисяч громад були об’єднані у 1470 більших територіальних громад, а кількість районів зменшено з 490 до 136, що привело до вдосконалення системи багаторівневого врядування.
Як розповіла Тетяна Єгорова-Луценко, учасники обговорення поділилися власним баченням майбутнього реформування представницької гілки влади на обласному, районному і місцевому рівні та децентралізації влади в Україні.
– По-перше, йдеться про створення виконавчих комітетів районних та обласних рад, а також впровадження нового інституту префектів. По-друге, порушено питання функціонування саме субрегіонального – районного – рівня самоврядування, – наголосила Тетяна Єгорова-Луценко.
Вона зауважила, що в Європейському Союзі існують моделі самоврядування, що містять два або три рівні. Україна має саме трирівневу систему самоврядування, представлену обласними, районними та місцевими – сільськими, селищними, міськими – радами.
– Наразі в Україні функціонують районні ради, деякі з яких, на жаль, знаходяться в окупації. Але ж є ті, які активно працюють, ухвалюють бюджети та розвивають міжнародну співпрацю, лобіюючи інтереси громад. Крім того, на рівні районних рад залишається значна кількість комунального майна, за яке вони несуть відповідальність і яким, до речі, ефективно управляють, – заявила Тетяна Єгорова-Луценко.
Вона вказала на те, що функції районних рад частково дублюються повноваженнями органів місцевого самоврядування в громадах. Тож питання подальшого розмежування компетенцій між цими представницькими органами влади потребують зваженого підходу.
– Тому ми відкриті до діалогу з усіма всеукраїнськими асоціаціями органів місцевого самоврядування для ухвалення збалансованого рішення, яке відповідатиме інтересам громадян і розвитку місцевого самоврядування в Україні, – сказала очільниця Української асоціації районних та обласних рад.
Тетяна Єгорова-Луценко також приділила окрему увагу міжнародному співробітництву в справі реформ самоврядування та сприянню європейських колег.
– Дуже важливо, що Рада Європи підтримує подальшу реалізацію реформи децентралізації в нашій державі. Цитуючи Президента Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Марка Коолса, партнери підтримують «боротьбу України за свободу та незалежність перед обличчям російської агресії». Також погоджуся з паном Коолсом у тому, що ця війна показала стійкість місцевих та регіональних влад та виняткову важливість багаторівневого врядування в Україні, – заявила Тетяна Єгорова-Луценко.
Вона нагадала, що у вересні 2024 року Українська асоціація районних та обласних рад уклала з Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи Меморандум про порозуміння. Таким чином, УАРОР отримала статус партнера Конгресу в реалізації ініціатив за Планом дій Ради Європи на 2023–2026 роки «Стійкість, відновлення та відбудова України».
Бучанський форум «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція» пройшов за підтримки Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА»), швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти», Програми «U-LEAD з Європою», Шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні» та Програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні».
Нагадаємо, що минулого місяця в Києві відбувся брифінг щодо оцінки поточного стану та майбутніх кроків у реформі децентралізації. Як повідомила Тетяна Єгорова-Луценко, яка брала участь у заході, йшлося про оновлення Концепції реформування місцевого самоврядування відповідно до викликів, які поставила перед Україною російська агресія. Оновлену Концепцію урядовці планують представити навесні 2025 року.
Читайте також:
Депутати Харківщини в лавах ЗСУ