Німецькі експерти допоможуть Харківщині з медичною реформою
Про це йшлося під час зустрічі, в якій брали участь представники Харківської обласної ради: голова постійної комісії з питань бюджету Людмила Немикіна, виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування, член постійної комісії обласної ради з питань розвитку місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Микола Тітов, начальник управління з питань місцевого самоврядування, розвитку громад та міжнародних зв’язків виконавчого апарату облради Олена Кулик – і почесний консул Федеративної Республіки Німеччина в Харкові Тетяна Гавриш та Генеральний консул Федеративної Республіки Німеччина в Донецьку (офіс у Дніпрі) почесний доктор Вольфганг Мьоссінгер.
Зустріч виявилася плідною, сторони встигли обговорити спільні плани та намітити дорожню карту співпраці.
– Я тут, аби почути про стан речей, зокрема, пов’язаних із ходом децентралізації, та побачити, чим Німеччина може допомогти, – сказав на початку зустрічі Вольфганг Мьоссінгер.
За його словами, велику частину у становленні децентралізації займають зміни в медичній сфері.
– Вони дуже важливі, адже це те, що в першу чергу стосується людей. Ми думаємо, що та медсистема, яка реалізується нині в Німеччині, – саме те, який вигляд матиме система медичного обслуговування в Україні після реалізації нинішніх змін. Ми готові ділитися досвідом, напрацьованим у Німеччині, щоб, з одного боку, на Харківщині поділитися знаннями і вміннями, і з іншого – щоб навчитися самим, і головне – навчитися уникати помилок, які ми свого часу зробили, реалізуючи проекти з медичної реформи, – додав Генеральний консул.
Детальніше про те, чим може допомогти німецька сторона, пояснила Тетяна Гавриш. Вона нагадала, що в рамках одного з проектів ЄС, який спільно з обласною радою почали реалізовувати торік, минулого літа група представників громад Харківщини побувала в одному з регіонів Німеччини, де діє пілотний проект з реорганізації системи медичного обслуговування.
– У результаті цієї поїздки у Валках, Чугуєві та Первомайському почали реалізовуватися проекти за побаченою німецькою моделлю, зокрема, щодо профілактики серцево-судинних хвороб, роботи з родинами, де є паліативні пацієнти або люди з інвалідністю, і проектів, пов’язаних з реабілітацією дітей з інвалідністю, – розповіла почесний консул.
За її словами, цього року МОЗ зацікавилося можливістю застосувати німецький досвід на національному рівні. Нині розробляється проект місцевої програми громадського здоров’я. Було прийнято рішення пілотувати таку програму у двох громадах в Україні. Одну з них обрали для реалізації на Харківщині.
– А як відомо, Бюджетний кодекс передбачає, починаючи з 2020-го, наявність в Україні місцевих, регіональних і національної Програми фінансування громадського здоров’я, – наголосила пані Тетяна. – У рамках цього проекту плануємо залучити німецьких експертів, які б допомогли нам розробити таку програму і впровадити її. Феномен того, що середній вік життя і активного життя жителів німецького округу, який відвідали представники громад Харківщини, став вищий, пов’язаний не тільки з рівнем медицини у країні, а й із взаємодією різних соціальних інститутів, включаючи громадські організації, школи, супермаркети, бізнес. Уся громада працює над тим, щоб її жителі вели здоровий спосіб життя. Саме це є запорукою зниження витрат на медицину та збільшення терміну життя. Було б добре, аби представники харківських громад, міст обласного значення активніше залучалися до питання здоров’я свого населення і використовували ресурси майбутнього проекту.
Зі свого боку Микола Тітов запевнив партнерів у тому, що проект отримає підтримку Харківської обласної ради. А Людмила Немикіна розповіла, що вже зроблено облрадою в цьому напрямі самостійно.
– Ми вже обговорювали питання про створення центру громадського здоров’я в області. Голова обласної ради Сергій Чернов виявив зацікавленість у цьому, і найближчим часом ми плануємо провести зустріч, де обговоримо питання створення такого центру. Почавши процес на обласному рівні, зможемо імплементувати досвід у громадах, – додала Людмила Немикіна.
Крім медичної реформи, сторони обговорили темпи адміністративно-територіальної реформи, а також впровадження енергоощадності та хід виборчої кампанії в області.
Читайте також: Під Харковом завершують будувати унікальну сонячну електростанцію
Замість знищеного ракетою: модульний ФАП відкрили у селі Шевченківської громади
Відновлення крок за кроком: як працює медицина у Старосалтівській громаді
У Лозовій розпочнуть капітальний ремонт дитячої поліклініки
У Вовчанському хабі працюють лікарі та психологи