Коли зростуть пенсії
Завдяки пенсійній реформі, за даними Уряду, понад 10 мільйонів українців упродовж 2017–2018 років почали отримувати підвищені пенсії. Зростання в середньому склало 35 %. Наступного року вони знову мають зрости – запускається механізм щорічної індексації пенсії. Розмір нової виплати зростатиме залежно від рівня інфляції та середньої зарплати.
– Якщо інфляція цього року буде 12 %, як прогнозують, то до розрахунку береться 6 %. Фонд оплати праці зріс за вісім місяців на 25 %, тобто до розрахунку береться 12,5 %. У сумі це 18,5 %. Це означає, що зростання пенсій відбудеться до 20 % від тих розмірів пенсій, які є сьогодні, – пояснив міністр соціальної політики України Андрій Рева.
Однак такі розрахунки мають приблизний характер, оскільки 2018 рік ще не завершився, а відповідно, точні показники, за якими буде проводитись індексація пенсій, ще не відомі. Поки розрахунки ґрунтуються на тенденціях економіки.
За словами очільника Мінсоцполітики, автоматичне осучаснення пенсій відбудеться з 1 березня – адже офіційні показники інфляції та зростання середніх зарплат за 2018 рік будуть готові тільки в лютому, після чого буде проведено розрахунки та виплати відповідно до прийнятої постанови Уряду.
А от пенсії військовослужбовців зростуть уже з 1 січня наступного року – виплати збільшаться на 25 %. Нагадаємо, у 2018 році пенсії військових збільшилися майже на 50 % (у середньому на 1500 гривень).
– Із 1 січня ми забезпечимо зростання військових пенсій ще на 25 %, як це передбачено відповідною постановою Уряду, і на це також потрібні додаткові кошти. На сьогодні в Державному бюджеті на 2019 рік передбачено 166 мільярдів гривень, з них 139 мільярдів – це дотації пенсій для цивільних, і 27 мільярдів підуть на виплати пенсій військовим, – підкреслив Андрій Рева.
Нагадаємо, 24 жовтня Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроект про Державний бюджет на 2019 рік.
Будь у курсі
Для пенсіонерів, що працюють, підвищення виплат проводитиметься на загальних підставах. При цьому зростаючий страховий стаж гратиме на руку пенсіонерам.
– У зв’язку з тим, що людина працює, вона протягом роботи сплачує страхові внески, і відповідно, цей страховий стаж, який вона ще додатково напрацьовує, збільшує її пенсію. Кожні два роки людина може збільшити собі пенсію, додавши страховий стаж. При цьому людина може обирати: або вона додає роки стажу, або може врахувати більшу заробітну плату (якщо вона більша). Але найчастіше людина, яка виходить на пенсію, має більш низькооплачувану роботу, і зарплата, навпаки, може зменшити рівень пенсії. Саме тому можна додати лише стаж, – роз’яснює заступник міністра соціальної політики Микола Шамбір.
Вік виходу на пенсію залежить від виконання пенсійної програми.
– Якщо ви повністю виконали умови пенсійної програми, ви йдете в 60 років на пенсію, якщо виконали частково – то в 63 роки, а якщо виконали на мінімальному рівні – то в 65 років. У людей є вибір. Якщо людина не сплачує внески в Пенсійний фонд або не працює, то чому вона має йти в 60 років? – підкреслив очільник Мінсоцполітики Андрій Рева.
Читайте також: Штами грипу Мічиган та Сингапур можуть дійти до Харківщини. Відео
Андрій Соха