Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Історія танкіста, який, попри тяжке поранення, боронить Україну

20.09.2023 11:50
Фото: АрміяІнформ
Фото: АрміяІнформ

Андрій – головний сержант одного з батальйонів окремої танкової Залізної бригади. На захист України чоловік став ще у 2015 році. Тоді отримав у користування танк Т-72. Опанувати його довелося вже на ходу. 

Та найбільші труднощі виникали з ремонтом машин, каже чоловік. Адже фахівців, які б взялися усунути несправність, було обмаль. Але підрозділу Андрія пощастило – танкістам допомагали двоє знайомих одного з командирів. Історію воїна Залізної бригади розповіли в «Армія Inform», повідомляє «Слобідський край»

– Один з них дослужився в танкістах від лейтенанта до, напевно, полковника, бо свого часу в нього в підпорядкуванні було шість батальйонів та дві сотні танків. Тож танки знав як свої п’ять пальців. У 2015-му йому було років 70, тому служити вже не міг. Проте приїхав до нас, аби всього навчити. Йому можна було зателефонувати в будь-який час, описати проблему, і він відразу знаходив причину несправності. Навчав нас серйозно, а ми були дуже вмотивованими, тому ловили інформацію на льоту, – розповідає військовий.

Танки підрозділу Андрія надали з так званого «кладовища», що розташоване в Харкові. Машини бійці обирали самі – забрали ті, які можна хоча б завести своїми руками. На те, аби привести їх повністю до ладу, пішло два місяці.

Згодом чоловік перевівся в піхоту, де дослужився до командира взводу. Поблизу селища Піски дістав перше поранення – під час артобстрілу в нього влучив осколок, який і досі з ним, військовий каже, що це спогад про Донбас.

У квітні 2020 року Андрій знову отримав поранення – шматок ворожого снаряда пробив бійцю шлунок, печінку й нирки та заплутався у великій кровоносній судині.

– Мені пощастило, що неподалік позиції стояла автівка – хлопчину на ротацію привезли. Мене абияк впхнули всередину та вивезли. Вже за 5 хвилин розпочався артобстріл, «швидка» б навряд чи туди заїхала, – згадує чоловік.

Першу допомогу Андрію надали в Покровську. Потім гелікоптером привезли у Харків та провели складну операцію. Одужання тривало три місяці, але поранення підкосило здоров’я, тому Андрій звільнився з лав ЗСУ. А в останній день військової служби отримав звання «прапорщик».

Повернувшись до цивільного життя, займався ремонтом сільськогосподарської техніки. Напередодні повномасштабного вторгнення він зустрівся з побратимом. Каже, говорили про можливість російського вторгнення з боку Білорусі та про те, чи зможе українська армія дати гідну відсіч окупантам і якою ціною. А вже наступного дня спілкувався з військкомом районного ТЦК та СП. Чоловікові запропонували їхати на Хмельниччину, де формувалася резервна танкова бригада.

Деякий час армієць разом з побратимами приводив до ладу та пристрілював на полігоні танки. А вже незабаром ешелоном вони прямували у Барвінкове, де майже одразу вступили в бій з росіянами.

– Бої велися запеклі. Іноді один танк за день по три-чотири конвеєри відпрацьовував: знищать хлопці кілька ворожих машин, а замість них до селища вже танкова рота заходить – росіяни з Ізюма відправляли танки безперервними колонами. Висновок тоді на думку спадав один – їм своїх людей не шкода, танків у них купа, вони думали масою нас задавити. Ну як виявилося, масою не вийшло, – говорить боєць.

Під час вересневого контрнаступу підрозділ Андрія було залучено для підтримки окремої бригади територіальної оборони Харкова. Працювали танкісти з позицій у селищі на північ від Харкова. Військовий згадує, коли піхота гнала росіян з української землі, танкісти ледве встигали відпрацьовувати цілі.

– Приїхали, 15 хвилин постояли – й уже снаряд не дістає до ворога, треба пересуватися ближче. Вони просто тікали під нашим натиском. За годину-півтори ми проводили стабілізаційні дії в селах один за одним, – пригадує чоловік.

Під час запеклих боїв торік рота Андрія втратила велику кількість танків. Нещодавно армієць та його екіпаж отримали третю за рахунком бойову машину – Т-84 БМ «Оплот», сучасний танк українського виробництва.

– Ми приїхали на завод, нас завели в цех, тицьнули на Т-84 зі словами: «Забирайте». Спочатку, звісно, був шок – як ним користуватися, з якого боку підходити? А коли вже сіли, відчули, ніби зі старої машини пересіли на якусь сучасну іномарку. Згодом довелося розбиратися із сучасним прицілом, балістичним обчислювачем, системою керування, правилами технічного обслуговування – за кілька днів було ретельно вивчено посібник з експлуатації на 600 сторінок, – ділиться Андрій.

Раніше ми розповідали про нацгвардійця бригади «Спартан» на псевдо Ранок, який поділився своїми спогадами про Слобожанський контрнаступ.

А також про гвардійця Олексія з позивним «Малий», який отримав важке поранення у боях за Соснівку Харківської області, але навіть після протезування повернувся на службу та боронить Україну.

Та про спогади гвардійців про харківський контрнаступ.

Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися