Як позбутися капустянки
Пастки на вибір
Найпростіший спосіб захисту і знищення такий: розкласти на ділянці маленькі купки з гноєм (бажано свіжим). За певний час (до місяця) шкідник заповзе в ці купки-приманки й почне тим робити невеликі норки для відкладання яєць. Завдання господаря: перевіряти купки-приманки, і як тільки там виявиться кладка, знищити її.
Можна вдатися до такого методу боротьби: в отвір ходу нори шкідника залити кілька крапель соняшникової олії і відразу налити туди 1–2 л води. За кілька хвилин капустянка виходить на поверхню й гине.
Є ще один «водяний» засіб: вкопати в землю різні ємності на рівні з поверхнею й залити в них воду так, щоб до верхнього краю залишилось 6–8 см. За ніч у такі пастки потрапляє багато шкідників, тож зранку варто їх перевіряти й викидати «здобич».
Фото: pallcare.ru
Можна також заливати в нори шкідника розчин гіркого перцю (150 г на 10 л води), поливати землю настоєм курячого посліду (2 кг посліду настояти в 10 л води, ретельно перемішати й розвести у воді 1:5).
Ще один засіб, менш екологічний. Приготувати мильну воду: у 10 л води розчинити 10 г господарського мила і 50 г прального порошку. Залити нею ходи капустянки, на один отвір потрібно близько 0,5 л. Через 1–2 хвилини після цього шкідники або загинуть, або вийдуть на поверхню, де їх можна зібрати і знищити.
Існує і «солодкий» метод вилову капустянки. Банки і пляшки з-під пива слід обмазати зсередини медом або просто покласти по 1ч. л. меду чи варення. Потім ємності закопати в землю, як саме і що робити далі — читайте вище. А можна і просто налити у пляшку з широким горлечком 100 г свіжого пива й закопати її врівень зі землею під кутом 45°. Лунку навколо пляшки оббризкати водою, прикрити її тканиною і присипати землею. Далі, перевіряючи, слід виливати «відпрацьовану» рідину разом зі шкідниками, а замість неї наливають свіже пиво.
Отрута для шкідника
Можна також вкопувати приманки з отрутою на глибину 3 см (саме на такій глибині зазвичай у теплу пору мешкає шкідник). Щоб виготовити її, слід змішати 1 кг провареного в солоній воді зерна (ячмінь, пшениця, жито), 15–20 г духмяної олії і 50 г фосфіду цинку, потім дати суміші охолонути. Інший варіант приманки: змішати 1 кг висівок з 50 г паризької зелені. Але слід пам’ятати, що такі засоби доволі отруйні, тож поводитися з ними слід обережно.
Непогано допомагає і яєчна шкаралупа, яку перетирають у порошок, присмачують олією і закопують у землю.
Фото: musthaveforyou.mediasole.ru
Можна приготувати й «отруйні бомбочки» з чорного хлібу. М’який чорний хліб слід трохи зволожити і розім'яти. Сформувати з нього кілька кульок завбільшки з волоський горіх, у кожну встромити по 10–12 сірників сірчаними головками всередину. Коли хліб розм’якне, сірники витягти, масу розділити на маленькі шматочки і сформувати багато вже дрібних — з горошину — кульок. Ці отруєні приманки розкидають по городу або кладуть безпосередньо в ходи капустянки.
Природні вороги
Допоможуть у боротьбі з капустянкою і рослини, аромат яких для неї непереносний. Приміром, безпосередньо перед висаджуванням розсади будь-яких овочів можна прикопати на глибину 3 см гілочку хризантеми. А щоб шкідники не потрапили на ділянку від сусідів, висадити по її периметру чорнобривці.
Фото: sadgorod.in.ua
Якщо капустянка вже з’явилася, можна використати настій валеріани: на 10 л води — 3 ст. л подрібненої зелені валеріани. Щотижня після основного зрошення під кожну рослину виливати по склянці цього розчину. Зазвичай для відлякування капустянки вистачає трьох-чотирьох поливань.
Щоб захистити врожай, можна також покласти між грядками гілочки ялівця або дрібно нарізані гілки хвойних. Можна також трохи прикопати зелень і гілки цих рослин, щоб вони не надто швидко пересихали на сонці й вітрі та не втрачали аромат.
Також капустянка уникає і вільхи чорної. Засіб проти шкідника можна приготувати так: перетерти листя вільхи (близько 1 кг сухого або 2 кг щойно зірваного) та залити його 10 л води. Залишити на 12 годин, потім процідити та обприскати цим настоєм город. А можна просто втикнути зелені гілки (тільки свіжі!) чорної вільхи у ґрунт на городі так, щоб відстань між ними не перевищувала 0,5 м.
А ще для капустянки непереносним є сморід зіпсованої риби. Перед висаджуванням овочевих культур слід покласти у ґрунт кілька шматочків будь-якої найдешевшої риби. Поки розсада підніметься, риба почне псуватися, і шкідник оминатиме такі ділянки.