Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Оселедець під шубою: три історії виникнення популярного салату

24.01.2021 17:08
Салат «Оселедець під шубою» вже багато років, разом із салатом «Олів’є», утримує лідерство на святкових столах. До того ж точно сказати, кому прийшла в голову ідея приготувати саме таку закуску, яка згодом завоювала серця і шлунки мільйонів, не можна. Існує три версії, про них ми і розповімо.

Прибулець з Німеччини та скандинавських країн

У ХІХ столітті риба, а саме оселедець, була одним з найдоступніших продуктів для гаманця бідних верств населення. Тому дуже часто з оселедцем готували страви, які за своїм складом схожі на сучасний оселедець під шубою, адже для ситості туди часто додавали овочі.

Рецепти приготування записували в спеціальні поварені книги, завдяки яким можна було познайомитися з різними кухнями. От і салат з оселедцем не став винятком – наприклад, в Англійській повареній книзі 1845 року знайшовся популярний на той час рецепт норвезького оселедцевого салату. Готували його таким чином: рибу дрібно нарізали і викладали на дно блюда, наступним шаром ішов варений буряк, далі картопля, свіжі яблука, варені яйця і солоні огірки.
У Німеччині теж був схожий салат, тільки в нього замість яблук та огірків додавали варену моркву і цибулю. Салат не перемішували та нічим не заправляли, і подавали його так – як є.

До другої половини ХІХ століття салати з оселедцем стали популярними і в Росії, а склад їх був майже таким само, як і зараз.

«Гатчинська форель під шубою»

Ще одна версія виникнення салату – святкування коронації Олександра III. Є думка, що оселедець під шубою придумав кухар одного з московських ресторанів. У 1883 році він брав участь в урочистому обіді на честь коронації Олександра III та імператриці Марії Федорівни. Страва була особливою – на шматочки форелі кухар виклав шарами овочі, серед яких були буряк і ріпа, а зверху прикрасив спеціальним соусом провансаль з анчоусами. В цьому салаті буряк і ріпа уособлювали кольори парадного імператорського вбрання, а білий соус з темними вкрапленнями нагадував горностаєве опушення царської мантії.

Читайте також Страви з риби: готуємо смачні та соковиті котлети

Страва отримала назву «Коронаційна Гатчинська форель під шубою», але назва була не зовсім вдалою, адже в той день Марія Федорівна була одягнена в сукню з горностаєвим оздобленням. На той час форель поставляли з Данії, звідки імператриця була родом, і жити імператорське подружжя планувало в Гатчині під Санкт-Петербургом, тому назва мала вигляд політичного каламбуру. Імператор був не дуже задоволеним, і з кухарем у нього відбулася серйозна розмова. Форель з рецепта прибрали, і тривалий час там були тільки анчоуси, і в цьому вигляді салат увійшов в меню ресторану «Росія», отримавши назву «Шуба». А пізніше салат трохи змінили, замість анчоусів у нього стали додавати малосольний оселедець.

Абревіатура


фото express-k.kz

За третьою версією – салат придумав московський купець Анастас Богомилов, у якого був свій трактир, в 1919 році. Це була закуска, яка символізувала собою різні верстви суспільства: недорогий оселедець – пролетаріат; цибуля, картопля і морква – селяни; буряк – червоноармійці; а майонез, який у той час ставав популярним, – буржуазія. Анастас назвав салат абревіатурою ШУБА, що означало «Шовинизму и упадку – бойкот и анафема!». Салат, який був дуже ситним, ідеально підходив до міцних напоїв. Відвідувачі трактиру не так швидко п’яніли, сварок і бійок у трактирі стало набагато менше.

Як свідчить легенда, купець виставив нову страву саме напередодні Нового року, і з того часу вона обов’язково з’являлася на новорічному столі.

Згодом господині стали експериментувати з інгредієнтами для салату, тому в ньому стали з’являтися і гранатові зерна, і курка замість оселедця, і морква по-корейському замість вареної. Але класичний варіант
актуальний в усі часи і як і раніше наш улюблений.

Рулет «Оселедець під шубою»


фото cook.i.ua

Знадобляться:
буряк відварений – 500 г,
морква відварна невелика – 3 шт. (250 г),
яйця 3–4 шт.,
відварна картопля – 2–3 шт.,
ріпчаста цибуля – 1 шт.,
філе оселедця – 250 г,
майонез – 400 г, сіль,
чорний мелений перець – за смаком,
зелень свіжа – для прикраси.

Відварені овочі почистити. Яйця теж відварити, остудити і почистити. Буряк натерти на середній тертці (або дрібній), відтиснути зайвий сік. Моркву натерти на середній тертці, картоплю – на крупній тертці, яйця натерти на середній тертці. Цибулю почистити і дрібно порізати, оселедець порізати невеликими кубиками. На столі розстелити харчову плівку, першим шаром у формі прямокутника викласти натертий буряк, розрівняти і ущільнити. Наступний шар – морквяний, він повинен бути трохи меншим, ніж попередній, і теж його ущільнити. Посолити і промазати майонезом. Потім шар яєць, теж розрівняти і ущільнити, майонез – за бажанням. Затим – знову картоплю, розрівняти, ущільнити, посолити-поперчити і зверху змастити майонезом.

Порізаний оселедець змішати з цибулею і викласти гіркою в центр. Акуратно підняти плівку, притискаючи з боків, з’єднати два протилежні краї буряка, формуючи рулет. Покласти в холодильник, щоб страва охолола і просочилася. Подаючи рулет на стіл, прикрасити за бажанням майонезом і зеленню.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися