Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Масляна: печемо смачні млинці

03.03.2019 09:30
фото amazing-ukraine.com
фото amazing-ukraine.com
Масляна – стародавнє свято, яке сягає своїм корінням у давні язичницькі часи. Воно було відоме ще до прийняття християнства і несло в собі символ торжества весни – над зимою, життя – над смертю.

Обряди Масляної були покликані попрощатися з холодами, освятити землю і наповнити її силами, щоб у майбутньому земля дала хороший урожай, а також згадати померлих предків і вшанувати їх пам’ять. Оскільки наші пращури вшановували сонце і вважали його за божество, вони випікали коржі, які за формою нагадують небесне світило. Вважалося, що з’ївши такий корж, вони отримають частинку світла і тепла. Згодом коржі замінили млинцями, які і зараз залишаються їстівними символами свята.
Після прийняття християнства Масляна поступово перетворилася на веселе народне гуляння, в якому, проте, збереглися стародавні традиції та звичаї. Дата святкування Масляної щороку різна, вона залежить від дати святкування Великодня. Головні атрибути – опудало Масляної, яке спалюється в останній день тижня, у неділю, народні гуляння з поїданням млинців і коржів та всілякі розваги. Наші предки вважали, що той, хто не радіє на Масляну, проживе рік бідно й безрадісно.


фото mlynci.com.ua

Гречані млинці

Знадобляться:
гречане борошно – 1 склянка,
пшеничне борошно – 1 склянка,
яйця – 4 шт.,
кефір або кисле молоко – 2 склянки,
вершкове масло – 50 г,
олія – 3 ст. л.,
окріп – 1 склянка,
цукор – 1 ст. л.,
сіль – 0,5 ч. л.,
сода – 0,5 ч. л.
Гречане борошно відрізняється низьким показником клейковини, тому до нього треба обов’язково додавати пшеничне борошно, а також багато вершкового масла і яєць. У глибокій мисці за допомогою міксера або блендера змішати яйця, сіль і цукор, влити кефір або кисле молоко. Додати соду (гасити оцтом не треба), просіяне борошно (порціями, замішуючи віночком) і гречане борошно, ретельно перемішати. Влити одну склянку окропу, перемішати, додати олію і розтоплене вершкове масло. Спочатку тісто може здатися рідким, оскільки гречане борошно розбухає трохи довше, тому тісто має постояти хоча б хвилин 20. Розігріти сковороду, змастити її олією і спекти млинці. Щоб млинці були більш ажурними, кількість жиру на сковороді можна збільшити. Подавати їх зі сметаною або будь-якою начинкою.

Млинці із сиром у сметанній заливці

Знадобляться для тіста:
борошно – 2 склянки,
молоко – 1 склянка,
кефір – 1 склянка,
яйця – 2 шт.,
олія – 2 ст. л.,
вершкове масло – 1 ст. л.,
цукор – 50 г,
сіль – 1 щіпка;
для начинки:
сир – 500 г,
ванілін – 1 пакетик,
яйця – 2 шт.,
цукор – 100 г; 
для заливки:
сметана – 1 склянка,
мак – 2 ст. л.,
цукор – 50 г.

Продукти для приготування млинців мають бути кімнатної температури, тому їх слід заздалегідь (за 1–2 години до використання) дістати з холодильника. Збити в мисці яйця з цукром, влити молоко та кефір, перемішати, додати олію, висипати просіяне борошно, розпушувач і сіль
і замісити однорідне тісто. Спекти млинці. Сир змішати з яйцем, цукром і ваніліном. Приготувати заливку: сметану перемішати з маком і цукром. Млинці розрізати на чотири частини (на трикутники), на край кожної заготівки викласти приблизно 1 ч. л. начинки, згорнути, як голубець. Форму для випікання або горщик змастити вершковим маслом і укласти туди млинці, змащуючи кожний шар сметанною заливкою. Наповнити до країв, зверху знову покрити сметанною заливкою і поставити в розігріту до 150 градусів духовку приблизно на годину. Головне – не пересушити. Подавати на стіл гарячими.

Млинці з капустою

Знадобляться  для тіста:
борошно – 3 склянки,
яйця – 3 шт.,
молоко – 2 склянки,
цукор – 2 ст. л.,
сіль – 0,5 ч. л.,
сода – 0,25 ч. л.,
олія – для смаження;
для начинки:
капуста – 400 г,
морква – 1 шт.,
цибуля ріпчаста – 1 шт.,
яблука – 0,5 шт.,
олія – для смаження,
сіль, чорний мелений перець – за смаком.
Приготувати начинку: капусту дрібно нашаткувати, посолити й розім’яти руками, щоб вона пустила сік. Цибулю почистити і порізати дрібними кубиками, моркву почистити й натерти на дрібній тертці. Цибулю і моркву протушкувати в невеликій кількості олії до прозорості, потім додати до них капусту й тушкувати далі під кришкою до готовності. За необхідності можна додавати трохи води. Посолити й поперчити за смаком, додати натерте на грубій тертці яблуко, перемішати і прибрати з вогню. Приготувати тісто: збити в мисці яйця, додати молоко, сіль і цукор, соду, гашену оцтом, перемішати, висипати просіяне борошно й замісити тісто. Посмажити млинці. На кожний млинець покласти ложку тушкованої капусти, загорнути конвертиком. Додатково перед подачею на стіл можна обсмажити млинці на вершковому маслі. Подавати зі сметаною.

Автор:
Олеся Скачко

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися