Гаспачо: томатний супчик зі спекотної Іспанії
Суп гаспачо – це страва, яка готується зі свіжих овочів, переважно помідорів. Овочі перемелюють у блендері до стану пюре й додають оливкову олію. Отримана маса певний час настоюється в холодильнику, а потім подається на стіл з часниковими грінками.
Історія появи гаспачо сягає в сиву давнину. Але відомо, що в середні віки бідні іспанські селяни, які весь день працювали в полі, для відновлення сил готували собі густу юшку. Вона складалася з черствого хліба, оливкової олії та часнику. Лише в XIX столітті в неї почали додавати помідори, а також інші овочі – так і народився поступово сучасний варіант супу.
Дуже любили його й погоничі мулів. Зупинившись на привалі, вони готували пасту з оливкової олії, солі й часнику, змащували нею зсередини глиняний горщик, засипали в нього подрібнені помідори, огірки, кришили чорний хліб, а зверху заливали оливковою олією, обертали горщик мокрою тканиною і чекали деякий час, щоб вона висохла. Отримана густа суміш тамувала не тільки голод, а й спрагу, і надавала сил.
Ще більш давня версія свідчить, що коли Іспанія була частиною Римської імперії, ситну суміш з оливкової олії, часнику, оцту і хліба готували римські легіонери, тому що продукти в такому поєднанні і рятували їх від зневоднення, і насичували перед довгою дорогою.
Вважається, що така цікава назва – гаспачо – була запозичена з арабської. У перекладі слово означає «замочений хліб», тому що найпершими інгредієнтами все-таки були не помідори та інші овочі, а хліб, оливкова олія і часник.
фото з www.botanichka.ru
На території сучасної Іспанії існує кілька десятків варіацій цього легкого супчика. Наприклад, у Хересі його готують з кільцями сирої цибулі, у Кадісі взимку подають обов’язково гарячим. У Гранаді та Малазі роблять гаспачо з мигдалем, а подають з виноградом або скибочками дині, цей суп зветься ахобланко – білий суп. А в Ламанчі популярний гарячий гаспачо, який готують на бульйоні з кролика.
Проте традиційно вважається, що гаспачо – це холодний суп з перетертих сирих овочів, в основному помідорів. Крім них, обов’язково додають часник і оливкову олію, а решта інгредієнтів може змінюватися.
До речі, саме гаспачо – основна страва «середземноморської дієти», яка була дуже популярною в 50-ті роки минулого століття. Численні медичні дослідження показали, що жителі країн Середземномор’я менше страждали від надмірної ваги, підвищеного тиску й цукрового діабету, а також менше потерпали від серцево-судинних захворювань. А все тому, що в їх раціон входила велика кількість свіжих овочів і фруктів, а жири вони отримували з оливкової олії.
Зараз ця страва входить у літнє меню багатьох ресторанів і барів майже в усьому світі. Кухарі, прагнучи зробити свій гаспачо унікальним, додають у нього багато інших інгредієнтів, завдяки чому з’явилися гаспачо з яйцями, арахісом, авокадо, редискою, креветками. Існують навіть солодкі фруктові гаспачо: з полуницею, динею, черешнею, виноградом і ананасом.
Класичний гаспачо
фото gurmania.com.ua
Знадобляться: помідори – 6 шт., огірки – 2 шт., зелений перець – 1 шт., цибуля ріпчаста – 1 шт., часник – 6 зубчиків, винний оцет – 5–6 ст. л., хліб чорний або білий – 2–3 скибочки, томатний сік, оливкова олія, сіль, чорний мелений перець – за смаком.
Для томатного гаспачо краще брати переспілі помідори, тому що вони м’якші й соковитіші. А щоб з них легше знімалася шкірка, їх потрібно попередньо надрізати на 4 частини, а потім обдати окропом. Помідори та огірки очистити від шкірки, вийняти насіння з перцю й нарізати овочі кубиками. Нарізати дрібно цибулю, скласти все в блендер або міксер і збивати 3–4 хвилини. Отриману суміш посолити й поперчити за смаком, якщо вона загуста – розбавити томатним соком, додати винний оцет і поставити в холодильник для охолодження. Поки суп охолоджується, приготувати крутони – нарізати хліб кубиками, підігріти на сковороді оливкову олію, висипати туди подрібнений часник, потім кубики хліба й обсмажити їх до золотистої скоринки. Подавати на стіл, додавши в тарілку окремо порізані помідори, огірки й посипавши нарізаною зеленню і крутонами.
Огірковий гаспачо
фото blogspot.com
Знадобляться: огірки – 8–10 шт., часник – 2 зубчики, кінза – 1 пучок, газована вода – 500 мл, винний оцет – 1 ст. л., оливкова олія, сіль, чорний мелений перець – за смаком.
Огірки почистити від шкірки і крупно порізати. Кінзу дрібно порізати, часник подрібнити або подавити. Скласти всі продукти в чашу блендера або міксера, подрібнити до однорідної маси, додати холодну воду, оцет, сіль і чорний мелений перець за смаком, ще раз збити все разом. Поставити в холодильник, щоб трохи настоялося. Подавати на стіл у невеликих піалках, скропивши кожну порцію оливковою олією і прикрасивши зверху порізаними огірками й подрібненою зеленню.
Полуничний гаспачо
фото mirpovara.ru
Знадобляться: помідори – 300 г, полуниця – 250 г, селера (стебла) – 70 г, огірки – 150 г, перець болгарський – 1 шт., цибуля червона – 0,5 шт., оливкова олія холодного віджиму – 1 ст. л., лимонний сік – 1 ст. л., сіль, чорний мелений перець, червона паприка – за смаком.
Полуницю та овочі помити, помідори й огірки очистити від шкірки, у болгарського перцю зрізати плодоніжки й видалити насіння. Кілька ягід відкласти для оздоблення, інші овочі та ягоди порізати на невеликі шматочки, помістити в каструльку або чашу блендера (міксера), влити оливкову олію і лимонний сік, додати сіль, перець і паприку та збити до однорідності. Поставити в холодильник для охолодження. Подавати на стіл, прикрасивши шматочками полуниці.
Холодні супи для спекотного літа: чотири рецепти з різних куточків світу
Страви з овочевими консервами: готуємо з квасолею, горошком і кукурудзою
Готуємо в горщиках: поради та рецепти
Легкі та поживні супи на обід: два прості рецепти