Як Харківська філармонія ходила «в народ»
50 років тому Харківська філармонія першою в Україні провела «виїзний» фестиваль під гаслом «Мистецтво належить народу». Місцем події стала Ізюмщина. Про неї писала наша газета у номері від 1 липня 1969 року.
Музика на вулицях*
Останні дні червня Ізюмщина жила музикою: тут Харківська філармонія провела перший на Україні фестиваль, девіз якого – «Мистецтво належить народу». Глибокий зміст цього гасла, яке стало крилатим, якнайповніше розкрився протягом цих фестивальних днів.
Фестивалю передували сонячні, безхмарні, напоєні всіма пахощами літа дні. А 25 червня, коли на центральній площі Ізюма вже височіла прекрасна естрада в обрамленні прапорів, коли слова яскравих афіш сповіщали про відкриття свята мистецтв, раптом полив дощ – щедрий, тривалий і жданий полями. Штаб фестивалю прийняв рішення урочисте відкриття перенести на завтра, а концерти на місцях, незважаючи на каверзи природи, провести, і автобуси з написом «Мистецтво – народові», розрізаючи пелену зливи, рушили з артистами за наміченими маршрутами.
26 червня природа, немов вибачаючись перед митцями, постаралась: сонце не палило, а ласкаво гріло, легкий вітерець швидко підсушив ґрунт, а актори, надолужуючи прогаяне, виступали з такою самовіддачею, таким натхненням, що всі концерти (а їх було багато) стали справжнім незабутнім святом мистецтва.
На урочистому відкритті фестивалю артисти Ю. Підгорна та В. Симонов виконали акробатичний етюд. Фото з архіву "СК".
Вітальна промова секретаря Ізюмського райкому партії В. Тарапати і ливарника тепловозоремонтного заводу В. Кобця, зворушлива відповідь заслуженої артистки УРСР О. Леснікової, хліб-сіль, що їх вручали артистам дівчата в українських костюмах на знак пошани і гостинності, нарешті – диригент симфонічного оркестру А. Калабухін змахує паличкою, і над площею, вщент заповненою людьми, линуть урочисті і хвилюючі мелодії пісні.
Фестиваль тривав близько двох годин. Увертюра до опери Лисенка «Тарас Бульба» і фрагменти з літературно-музичної композиції, виступи солістів у супроводі оркестру і полум’яні вірші – в цьому урочистому концерті на площі, складеному з кращих творів класичного і сучасного репертуару, прозвучала на повну силу велика любов нашого народу до рідної матері-Вітчизни.
З центральної площі району фестиваль рушив у палаци культури, на польові стани, в піонерські табори.
...Дизельний цех Ізюмського тепловозоремонтного заводу – один з найбільших на підприємстві. Довгий і широкий, повний світла – в ньому навіть дизелі і семитонний «ЗІЛ», що на час концерту став імпровізованою сценою, здаються малими. Сюди в обідню перерву на творчу зустріч з артистами прийшли робітники тепловозного, апаратного, колісного, механічного цехів.
Фестиваль мистецтва прийшов у дизельний цех Ізюмського тепловозоремонтного заводу. Співає солістка філармонії Валентина Дорошенко. Фото з архіву "СК".
Тракторна бригада колгоспу «Україна» приймала артистів філармонії у польовому стані. Партером служили комбайни, які механізатори готують до збирання нового врожаю, сценою – рівна галявина. Привольно почувають себе глядачі на могутніх степових кораблях: все видно, все чути, сонечко гріє і вітерець обвіває. Виступати просто неба – нелегко, але це не засмутило артистів.
Коли бригада артистів приїхала до колгоспників артілі «Прапор комунізму», сінокіс був саме у розпалі. Але в цей час косарі відпочивали, прилігши на запашну, соковиту, тільки-но підтяту косами траву. Навколо краса – очей не відірвати. І здається, що пісню співає сама земля – багата, щедра, безкрая.
Однак співали її люди. «Дзвени піснями, Україно» – музична композиція, в якій розповідається про давнє минуле і сьогодення, про боротьбу українського народу за щастя і його веселу вдачу. Розповідається, звичайно, у піснях і віршах – мужніх і жартівливих, народних і сучасних. І слухали їх присутні як щиру сповідь про них самих – працьовитих, чуйних, люблячих.
Скільки таких зустрічей відбулося за ці кілька фестивальних днів! Бригади артистів побували в цехах приладобудівного заводу, в колгоспах «Донецький», «Жовтень», «Червоний Оскіл»; прем’єра веселої естрадної вистави «Вас викликає Харків» з успіхом була показана трудівниками артілі «Восток». Дзвінкоголоса хода фестивалю чулася в усіх куточках гостинної Ізюмщини. Крім колективів Харківської філармонії, у святі мистецтва взяли участь і гості – вокально-хореографічний ансамбль Полтавської філармонії «Веселка» і ансамбль пісні і танцю протиповітряної оборони Московського військового округу.
Фестиваль «Мистецтво – народові» відбувся і в Борівському районі.
О. Гланц, наш спецкор, фото О. Татаренка
* Надається зі скороченням
Читайте також: Як показ мод у харківському парку Горького проводили
У Харківській області стартував проєкт на підтримку ментального здоров’я дітей
У деокупованому Борівському ініціативні освітянки розмалювали автобусну зупинку
Унікальну мапу України з ляльками-мотанками представили в Харкові (фото)
Як через декоративне мистецтво формується образ Харківщини