Обстріл Сумської: росіяни зруйнували колишній «центр» українських патріотів Харкова
В останні дні 2023 року та перші дні 2024 року російські агресори завдавали по житловій забудові Харкова масованих ударів ракетами та БПЛА. 30 грудня, зокрема, постраждала житлова забудова в історичному центрі міста по вулиці Сумській № 43, яка зазнала значних пошкоджень. Ця будівля має багату історію.
Вулиця Сумська на ділянці від майдану Свободи до перехрестя з вулицею Миколи Хвильового є безперервним архітектурним ансамблем різних стилів – від неоренесансу ХІХ століття до конструктивізму 1930-х, а будинок за номером 43 – взагалі є родзинкою цього місця.
Земельна ділянка № 43 по вулиці Сумській наприкінці ХІХ сторіччя належала Харківському університету. В 1900-му її власником уже був Сергій Сергійович Савич. Найімовірніше, він належав до відомого дворянського роду Савичів з Полтави. До речі, засновником цього роду вважається генеральний писар (а згодом генеральний суддя) за часів гетьманства Івана Мазепи Сава Прокопович.
Будинок на Сумській, 43 (2015 рік). Фото: photobuildings.com
У 1901 році, згідно із замовленням Сергія Савича, інженер Михайло Ройтенберг проєктує та керує будівництвом на ділянці двоповерхового кам’яного особняка, який нагадує античний храм: з колонами, мальовничою вхідною групою та декоративними елементами.
Особняк Савича (Сумська, 43). Фронтон. Фото: photobuildings.com
Архітектурний стиль будинку можна характеризувати як еклектика, тобто поєднання різнорідних стильових елементів (модерн, класицизм, бароко, ренесанс тощо). Дійсно, рустований по всій висоті будинок з двома великими різалітами та колонадою щедро прикрашений пілястрами, фігурними сандриками (надвіконням), статуями та ліпниною. Все це завершують трикутні фронтони з маскаронами і невеличкими баштами з циркульним склепінням.
Раніше ми писали про пошкодження ворожими обстрілами Будинку нерухомості (колишнього прибуткового будинку купця Піотровського) в Харкові.
З 1906-го по 1912 рік у будівлі розміщувалося німецьке консульство, тут також винаймав квартиру перший консул Німеччини в Харкові Карл Фромман. З 1909-го по 1916 рік будинок належав міщанину Степану Кислякову, який використовував його як прибутковий, тобто здавав приміщення в оренду.
У радянські роки будинок був гуртожитком курсів з перепідготовки радянсько-партійних кадрів. Наприклад, у 1923-му там розміщувалася 3-тя школа агентів транспортного відділу ДПУ.
Особняк Савича у 20-ті роки ХХ ст. (3-тя школа агентів транспортного відділу ДПУ). Фото: соцмережі
Останніми роками в житловій будівлі розташувалося відділення одного з банків, а харків’яни до повномасштабного вторгнення називали його «шоколадним будиночком», адже там розміщалася відома кав’ярня, де можна було поласувати смачним шоколадом.
Більше про знищену спадщину можна почитати у нашій рубриці Хронограф
З 1980 року будинок на Сумській, 43 є пам’яткою архітектури місцевого значення за номером 412.
У ніч на 31 грудня в будівлю влучив ворожий «Шахед».
Наслідки ворожих обстрілів. Ранок 31 грудня – вул. Сумська, 43. Фото: Слобідський край
За даними представника робочої групи при Міністерстві культури України «Штаб порятунку спадщини» архітектора Віктора Дворнікова, близько 17 пам’яток архітектури місцевого значення у центрі Харкова зазнали пошкоджень унаслідок російських ударів по місту 30 та 31 грудня.
– На вулиці Сумській, 43 внаслідок влучання безпілотного літального апарата в будівлю пошкоджена зовнішня опорна стіна, відбулася руйнація фрагмента кладки зовнішньої стіни, істотне пошкодження фасадного декору. Внаслідок займання вигоріла частина приміщення другого поверху і фрагмент даху вигорів. Також пошкоджена конструкція балкона, огородження балкона, і загалом майже весь фасад так чи інакше постраждав, – розповідає архітектор.
За словами Дворнікова, відновити будівлю можна.
– Найбільші пошкодження косметичні, тобто це обвал фасадного декору і пошкодження внаслідок займання. А в цілому будівля не зазнала серйозних структурних пошкоджень. Їй дуже пощастило, тому що влучання було прямо в кут, а кут має найвищу жорсткість, тож будівля впоралася з таким впливом, – говорить фахівець.
Наразі тільки в Харківській області пошкоджено чи зруйновано 216 пам’яток культурної спадщини, зокрема 10 національного значення, 202 місцевого значення, 4 щойно виявлених об’єкти.
Читайте також:
Знищена краса: Палац культури «Залізничник»
Обстріли на Харківщині пошкодили газопроводи в 17 житлових будинках
Війська рф вдарили по Харківщині БПЛА «Shahed», КАБ та артилерією: коротко про наслідки
Евакуація з Борівської громади: на лівобережжі залишається понад 2300 людей
На лівобережжі Куп’янської громади залишається 900 людей