У Харківській області відновили приватизацію: як це вплинуло на бюджет
У Харківській області відновили приватизацію, а за орендою державного майна – регіон серед лідерів в Україні. За результатами 2024 року державний бюджет поповнився на 155,4 мільйона гривень.
Про це медіа «Слобідський край» повідомили у регіональному відділенні Фонду державного майна України по Харківській області.
Через повномасштабне вторгнення приватизація в області була на паузі з 2022 року. За ініціативи Фонду держмайна її відновили у серпні 2024 року. За п’ять місяців проведено сім успішних аукціонів, які принесли державі понад 123,6 млн грн. Це додаткові кошти до державного бюджету, зокрема на оборону та відбудову. Також це розвиток громад: нові власники оновлюють інфраструктуру, створюють робочі місця та сплачують податки до місцевих бюджетів.
Бізнес чекав на повернення приватизації. Уже перші два аукціони в серпні були успішними: бюджет отримав 75 мільйонів гривень. Один із цих аукціонів став найбільш конкурентним в Україні у 2024 році. За приміщення та гараж «Державного інституту праці та соціально-економічних досліджень» у Харкові змагалися 34 підприємці.
Харківська область – один з лідерів з оренди держмайна в Україні / Інфографіка ФДМУ
Загалом минулого року на Харківщині продали три майнові комплекси за майже 104 мільйони гривень. Це активи, які дозволяють запускати новий або розширювати наявний бізнес. Також підприємці придбали три об’єкти нерухомості на 1,48 мільйона гривень і корпоративні права АТ «Важпромелектропроект» за 18,2 мільйона.
– Нові власники не лише сплатили за активи, але й взяли на себе зобов’язання з погашення боргів підприємств. Зокрема, це стосується податкової та зарплатної заборгованості. Сумарно це майже 39,8 мільйона гривень, – розповідає начальник Регіонального відділення ФДМУ по Харківській області Станіслав САВЕНКОВ.
У регіоні на кожен лот припадало в середньому 10 пропозицій – майже вдвічі більше, ніж по країні. Завдяки високій конкуренції ціна державних активів зросла у 10,4 раза від стартової вартості.
Держава має чіткий план: продати все, чим не може ефективно управляти, за винятком об'єктів, приватизація яких заборонена законом. Попри побоювання, що державне майно під час війни можуть продавати за безцінь, аукціони доводять протилежне. Ринок сам визначає ціну, а стартова вартість – лише відправна точка. Довіра підприємців зростає: усі аукціони проходять відкрито в електронній системі «Прозорро.Продажі».
Майже 31,8 млн грн. до бюджету країни принесла минулого року оренда держмайна на Харківщині. Це на 40 % більше, ніж 2023 року. Такий рівень доходу – один із найвищих у країні.
2024 року на Харківщині пройшло 50 успішних аукціонів оренди. При початковій вартості всіх їхніх лотів 31,6 тис. грн остаточна ціна оренди досягла 115 тис. грн, тобто зросла у 3,6 раза.
На Харківщині продали держмайна на понад 123 мільйони / Інфографіка ФДМУ
На торгах пропонували площі для оренди в 19 населених пунктах, з яких більше половини розташовані в Харкові. Один з найцікавіших лотів був у місті Лозова – всього два квадратні метри для розміщення терміналу самообслуговування. За цей лот змагалися три учасники, які підняли орендну плату в 327 разів – з 45,8 грн до 15 тис. грн.
Загалом до державного бюджету України від приватизації 2024 року надійшло 9,9 млрд грн (з урахуванням ПДВ – 11,1 млрд грн ). Від оренди державної нерухомості – 836 млн грн. Минулоріч приватизація стала рекордною, а оренда покращила свій результат на 12 %, порівняно із 2023 роком.
Нагадаємо, у 2024 році у Харкові відкрилися нові супермаркети, аптеки й магазини. Понад 3,5 тисячі підприємств торгівлі забезпечують стабільність у місті навіть під час війни.
«Радіореле» і «Новопокровський комбінат»: що виставлять на продаж у Харківській області
Нові магазини та енергетична незалежність: як розвивається торгівля у Харкові під час війни
Бізнес під обстрілами: як підприємці Харківщини долають виклики війни