Одночасно горіло 30 багатоповерхівок: яким був рік для харківських рятувальників
З початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну підрозділи Харківського гарнізону ДСНС були переведені на посилений режим роботи. Рятувальникам довелося не лише переформувати свою роботу, а й навчитися працювати в умовах війни. Важко було і морально, і фізично – більшість ліквідацій надзвичайних подій відбувалося прямо під ворожими обстрілами, а до ваги звичайного спорядження додалися бронежилети.
– З 24 лютого до кінця 2022 року співробітники служби здійснили близько дев’яти тисяч бойових виїздів: допомагали цивільному населенню, гасили пожежі, розбирали завали житлових та адміністративних будівель, зруйнованих снарядами рф, – розповів виданню «Слобідський край» речник Головного управління ДСНС України в Харківській області Євген Василенко. – Лише на знешкодження вибухонебезпечних предметів – близько чотирнадцяти тисяч залучень, під час яких виявлено та знищено понад 55 тисяч ворожих боєприпасів, більше, ніж у будь-якій області України. На гасіння пожеж підрозділи виїжджали 4921 раз, 2100 з них сталися внаслідок терористичних дій росії.
Місяці війни в регіоні охарактеризувалися масованими обстрілами людних місць: житлових масивів Харкова, автовокзалів та пунктів видачі гуманітарної допомоги, Золочівської громади, Чугуєва, Циркунів та інших населених пунктів. За цей час від ворожих обстрілів на території нашої області загинуло 1693 людини, 74 з них – діти. Всі – мирне населення. 2595 жителів було поранено. З-під завалів урятовано 305 людей.
– З районів області найбільш критична ситуація була у містах Ізюм, Балаклія та Барвінкове. Чимало пожеж доводилося ліквідувати на території Дергачівської, Золочівської, Циркунівської, Малоданилівської та Чкаловської громад Харківщини, – згадує Євген Василенко. – Переважно горіли багатоповерхові житлові будинки та приватний сектор, об’єкти критичної інфраструктури та торгівлі, навчальні заклади, складські та адміністративні будівлі, а також хвойні лісові насадження. Важко дістався цього року і хліб.
На допомогу підрозділам нашого регіону у бойовий розрахунок прибули пожежно-рятувальні підрозділи вогнеборців Луганського гарнізону ДСНС. Пліч-о-пліч з харківськими рятувальниками вони героїчно виконують бойові завдання: гасять пожежі та рятують людей.
– Зауважу, що рятувальники не припиняли виконувати завдання за призначенням на тимчасово окупованих територіях, – говорить речник Головного управління ДСНС у Харківській області. – З початку вторгнення в Куп’янському, а також частково Чугуївському, Харківському й Ізюмському районах продовжували працювати 14 пожежно-рятувальних підрозділів Харківського гарнізону ДСНС. Це 455 осіб особового складу та 119 одиниць рятувальної техніки. В той час двоє співробітників ДСНС загинули під час виконання службових обов’язків – у містах Ізюм та Балаклія.
Серйозно постраждали від ворожих обстрілів дві будівлі пожежних депо – 33-ДПРП села Липці та 38-ДПРП у Старому Салтові. Наразі ці пожежно-рятувальні частини вже відновлено, підрозділи функціонують у штатному режимі.
Вилучили з-під руїн будівлі тіла 29 загиблих
Кінець лютого і березень минулого року стали для рятувальників випробувальними. Перші три дні весни були чи не найскладнішими для Харківського гарнізону ДСНС. Ворог безжально знищував бомбами, снарядами та реактивною артилерією житлові квартали і цілі населені пункти, цинічно вбиваючи мирних жителів. Під завалами помирали десятки людей.
– Уранці 1 березня ворожі ракети влучили в будівлю Харківської обласної державної адміністрації, що спричинило руйнації в будівлі та забрало життя щонайменше 10 людей, ще 24 – отримали травми, – розповідає Євген Василенко. – Співробітники ДСНС розбирали завали, рятували з-під них постраждалих, діставали тіла загиблих.
Через постійні обстріли та ймовірність повторних авіаударів операція з розбирання конструкцій неодноразово призупинялась. Загалом аварійно-рятувальні роботи з розчищення завалів тривали до кінця березня. Співробітники ДСНС тоді вилучили з-під руїн тіла 29 загиблих.
– Масоване бомбардування центру Харкова продовжилося і на другий день весни. 2 березня близько 8-ї ранку ворожі ракети вразили будівлі Головного управління Нацполіції, СБУ а також будівлю одного з вищих навчальних закладів, які відразу загорілись. Площа пожежі склала понад 1000 квадратних метрів, 4 людини загинули, – говорить речник Головного управління ДСНС у Харківській області.
Тоді під час проведення аварійно-рятувальних робіт бійцям ДСНС удалося врятувати з-під завалів 10 людей. Ще два тижні знадобилося фахівцям, щоб розібрати руйнації повністю. З-під них вилучили 6 тіл загиблих.
– 3 березня внаслідок масованого обстрілу масиву Салтівка в Харкові відразу виникли пожежі в тридцяти житлових багатоповерхових будинках, – згадує Євген Василенко. – До ліквідації цих пожеж було залучено 55 одиниць пожежно-рятувальної техніки та понад двісті людей особового складу ДСНС з усіх районних підрозділів міста Харкова і прилеглих районів області.
Тоді під час гасіння пожеж вогнеборці врятували та евакуювали з палаючих будинків понад 200 людей.
Під час ліквідації загинув рятувальник
У середині березня ворог гатив по одному з найбільших торговельних центрів Європи – ринку «Барабашово». Внаслідок потрапляння російських снарядів у різних місцях ринку одночасно загорілись торгові павільйони. Димом застилало навіть прилеглі мікрорайони. Через постійні повторні обстріли гасіння пожежі неодноразово призупинялось.
– На місці події одночасно працювала 21 одиниця пожежно-рятувальної техніки та близько 100 людей особового складу ДСНС. Усі зусилля підрозділів служби порятунку були направлені на недопущення розповсюдження полум’я на житловий сектор та інші суміжні об’єкти. Під час гасіння пожежі наші рятувальники потрапили під повторні ворожі обстріли. Тоді один пожежний загинув, ще один отримав численні осколкові поранення, – із сумом згадує Євген Василенко.
Найбільша пожежа сталася 16 квітня на території одного з підприємств, що в Індустріальному районі Харкова. Горіли дерев’яні піддони та пластикова тара. Площа пожежі складала близько 6000 квадратних метрів. Ліквідовували загоряння 12 відділень ДСНС. Вогнеборцям удалось урятувати значну частину продукції підприємства і, найголовніше – не допустити розповсюдження полум’я на розташовані поруч об’єкти, запобігти загибелі людей – жителів навколишніх будинків.
Авіабомба на даху
Надскладну операцію з розмінування довелося проводити рятувальникам наприкінці червня.Ворожа авіабомба ФАБ-500, що ще в березні була скинута на Харків з літака окупантів, влучила в дах дев’ятиповерхівки в житловому масиві Північна Салтівка та застрягла на її технічному поверсі. Тоді, у березні, піротехніки ДСНС дезактивували бомбу, викрутивши контактний підривник. Застосувати важку техніку, щоб дістати її з висоти та знешкодити повністю, не було можливості через постійні обстріли з боку окупантів.
– Це дуже потужна некерована фугасна бомба, що несе 300 кг вибухової речовини, – розповідає Євген Василенко. – 23 червня сапери Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування та швидкого реагування та Головне управління ДСНС України в Харківській області здійснили операцію з її знешкодження. Така бомба здатна була зруйнувати той будинок повністю, але, на щастя, не спрацювала.
До проведення операції були залучені спеціальний аварійно-рятувальний автомобіль, автонавантажувач, піротехнічний автомобіль, важкий автокран та одночасно 10 саперів і рятувальників. Бомбу дістали та вивезли на спеціальний полігон для подальшого безпечного знешкодження.
Пожежі на нафтопереробному підприємстві
Двічі минулого року внаслідок ворожих обстрілів горіло одне з нафтопереробних підприємств в Ізюмському районі області.
Лише під час першого обстрілу по ньому було завдано понад три десятки артилерійських ударів.
– У результаті загорілися резервуари з нафтопродуктами. Вогонь охопив 8 ємностей та магістральний продуктопровід, – говорить Євген Василенко. – До гасіння пожежі було залучено понад 20 одиниць пожежно-рятувальної техніки та близько 150 рятувальників з Харківського та Луганського гарнізонів ДСНС.
Щодоби на місці ліквідації надзвичайної ситуації рятувальники проводили ротацію особового складу та продовжували гасіння пожежі. Їм допомагали працівники підприємства, волонтери та звичайні люди, які на власній техніці забезпечували підвіз води до місця пожежі.
– 20 червня під час гасіння цієї пожежі стався вилив нафтопродуктів одного з резервуарів з подальшим займанням. У результаті спалаху опіки різного ступеня тяжкості отримали відразу шістнадцять рятувальників. Сімох довелось госпіталізувати до опікового центру. Вогнеборцям, щоб не втратити пожежну техніку та інвентар, довелося за лічені секунди евакуюватися з місця гасіння пожежі, – розповідає Євген Василенко.
За словами речника Головного управління ДСНС у Харківській області, тоді, ризикуючи власним життям, водій 8-ї пожежно-рятувальної частини Андрій Борисовський не залишив свій пожежний автомобіль, а зміг відігнати його з вогняного пекла. Завдяки спільним зусиллям за 5 днів пожежу вдалося ліквідувати. Ворог завдав невідновних втрат економіці нашої держави, завдав екологічної шкоди довкіллю.
Наприкінці грудня ворог знов запустив ракети по цьому ж нафтопереробному підприємству, внаслідок чого сталася масштабна пожежа. Рятувальникам удалося ліквідувати її за декілька днів.
12-річний хлопчик прикрив собою молодшу дитину
12-річний Глєб жив разом з мамою в Немишлянському районі міста Харкова. Коли наприкінці червня ворог почав обстріл мирного населення касетними боєприпасами, хлопець грався з іншими дітьми на дитячому майданчику. Діти стрімголов помчали до під’їзду. Глєб останнім біг до будинку і вже майже подолав відстань до безпечного місця, як поруч вибухнув снаряд. Не вагаючись, хлопчик прикрив собою 9-річну дитину, врятувавши її. Сам Глєб отримав дуже серйозну травму. Його госпіталізували в лікарню.
– Тоді в результаті ворожого обстрілу загинуло 4 людей, ще 20 отримали поранення, серед них – 4 дитини, – говорить Євген Василенко. – Що стосується Глєба – близько тижня він перебував на лікуванні в реанімаційному відділенні дитячої обласної лікарні Харкова, після чого його було переведено до Львівської центральної лікарні, а згодом до лікарні «Шаріте» у Берліні.
Лікарі дитячого хірургічного відділення у Німеччині ставили йому діагноз «Мінно-вибухова травма». Хлопець отримав наскрізне осколкове проникаюче поранення правої легені, наскрізне поранення правого передсердя, правого плеча, а 5-міліметровий уламок снаряда лишився вперикарді його серця.
12 серпня в День молоді у Маріїнському палаці під патронатом Президента України Володимира Зеленського та Першої леді Олени Зеленської відбулись урочисті заходи нагородження учасників акції «Діти-рятувальники – герої війни». Серед відзначених Президентом України за героїзм був і Глєб. Хлопець не зміг взяти участі в урочистій події, нагороду йому передали в Берлін.
– Ви маленькі, але такі вже дорослі представники нашого величного і мужнього українського народу. Впевнений, що з такими хоробрими та щирими дітьми на Україну чекає прекрасне майбутнє, – зазначив Володимир Зеленський, вітаючи дітей-героїв зі сцени.
Житло Глєба в Харкові вціліло, уламком снаряда лише вибило скло одного вікна квартири. Але наразі оселя ще чекає на хазяїв: Глєба виховує лише одна мама – Ірина, яка наразі підтримує сина в Німеччині.
Двічі вцілів під завалами
Важкий 2022 рік приносив і дивовижні історії порятунку. Так одного й того ж самого чоловіка бійці ДСНС двічі діставали з-під завалів. Обидва рази чоловік лишався живим і майже неушкодженим.
– Вдруге чоловік понад вісім годин провів під завалами одного з корпусів харківського вишу, який російські окупанти обстріляли з артилерії, – розповідає Євген Василенко.
Від удару обвалилися три поверхи будинку. Вивільнити чоловіка вдалося не одразу, тому що він опинився під шістьома плитами-перекриттями. Під’їхати крану чи іншій спецтехніці не було жодної можливості, тому рятувальники прийняли рішення рити лаз.
– Рили цілий день, прорили лаз завглибшки десь три метри, – говорить Євген Василенко. – Роботу ускладнювали повітряні тривоги, що були впродовж дня.
Врятований чоловік не мав тяжких травм, у нього були рани спини, голови й переохолодження.
– Ракета прилетіла, будівля зруйнована. Чекав, поки мене рятувальники виколупають звідти, дякую рятувальникам, – розповідав тоді народжений у сорочці чоловік представникам ЗМІ.
Врятований символ 2023 року
Під час ліквідації однієї з пожеж в житловому будинку внаслідок ворожого обстрілу бійці 9-ї Державної пожежно-рятувальної частини врятували символ майбутнього року – кролика.
– Вогонь вирував у квартирі на верхньому поверсі житлової триповерхівки. Раптом крізь дим та темряву рятувальник помітив за диваном маленькі вушка. То був домашній кролик, який лишився на самоті. Він був повністю мокрий, з обсмаленими вусами та хутром, увесь тремтів від холоду. Тваринку винесли з палаючої оселі, а потім водій пожежного авто довго відігрівав маленького вуханя під своїм бушлатом, – згадує Євген Василенко.
Історія закінчилася щасливо. Тваринці дуже пощастило: кролик отримав другий день народження та нове ім’я – Lucky. Зараз пухнастик живе у пожежній частині, де його годують і доглядають.
– Людяність – одна з багатьох чеснот українців і рятувальників безпосередньо. Світло завжди перемагає темряву, і ми обов’язково переможемо! – впевнений Євген Василенко.
Нагадаємо, що у 2022 році Харківщина стала лідером за кількістю повітряних тривог і вибухонебезпечних предметів. З деяких сіл Липецької громади виїхали всі люди.
Читайте також:
Як Харківська область зустріла перший день нового 2023 року
Розмінування Харківщини: що зроблено за тиждень (Інфографіка)
Росіяни цілий день атакують цивільні об'єкти Куп'янська – Синєгубов
Протягом тижня внаслідок пожеж у Харкові та передмісті загинули шість осіб
На Харківщині за тиждень сапери розмінували понад 90 гектарів територій