Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Рік після деокупації: здобутки й проблеми звільнених громад Харківщини

21.09.2023 13:22
Відновлення багатоквартирного будинку в Дергачах. Фото: Дергачівська міська військова адміністрація
Відновлення багатоквартирного будинку в Дергачах. Фото: Дергачівська міська військова адміністрація

У вересні 2022 року ЗСУ звільнили майже всю окуповану територію Харківської області. Через рік після деокупації громади працюють над нормалізацією життя. Найважливішими питаннями стали розмінування, відновлення та підготовка до опалювального сезону.

Розмінування та критична інфраструктура

Одна з найбільших проблем звільнених громад Харківщини через рік після деокупації – відновлення електро-, газо- та водопостачання через замінованість.

Протягом шести місяців близько 40 % області перебувало під тимчасовою окупацією. Це більш ніж 1,2 мільйона гектарів території та 576 населених пунктів. За даними ХОВА, після звільнення частини регіону у вересні 2022 року вся ця територія вважалася ймовірно забрудненою вибухонебезпечними предметами.

– На Харківщині розмінували понад 6,8 тисячі гектарів території. Зокрема, наразі повністю розміновано Циркуни в межах експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, – зазначив начальник ХОВА Олег Синєгубов.

Особливе значення має розмінування сільськогосподарських земель, загальна кількість яких становить понад 1 мільйон 200 тисяч гектарів.

– Понад 570 тисяч гектарів земель сільськогосподарського призначення потребують обстеження на наявність вибухонебезпечних предметів. На сьогодні розміновано майже 900 гектарів сільськогосподарських угідь. Понад 250 тисяч гектарів сільгоспугідь потребують першочергового розмінування, – додав начальник ХОВА.

З критичної інфраструктури в регіоні розміновано понад 2,9 тисячі кілометрів ліній електропередач та понад 288 кілометрів газопроводів. Це дало можливість відновити подачу газу для 78 % споживачів на деокупованих територіях, а електропостачання – приблизно для 90 % абонентів.

Повністю знеструмленими залишаються 77 населених пунктів, де живуть понад 5000 людей. Під’єднати їм світло не вдається через постійні обстріли.

– Це Куп’янський район, бо там ідуть бойові дії, це Лиманський напрямок, Ізюмський район – Борівська та Оскільська громади, де ще тривають процеси розмінування через болотисту місцевість. Також північ області – Липецька та Дергачівська громади, що постійно потерпають від обстрілів, – пояснив Олег Синєгубов.

Електропостачання в Оскільській громаді

Як розповів мешканець села Донецьке Оскільської громади Юрій Третяков, у лютому 2022 року лінія фронту пролягала через деякі населені пункти громади, які були знищені майже на 90 %. Частина жителів не встигла евакуюватися і пережила всі жахіття активних бойових дій та окупації.

Наразі через замінування та пошкодження досі немає електропостачання у селах Донецьке, Сніжківка та Топольське.
За словами тимчасового виконуючого обов’язки керівника ДСНС України Володимира Демчука, завдання щодо розмінування вказаної ЛЕП є пріоритетним для виконання.

– Відновлювальні роботи та розмінування сплановані як першочергові роботи. На даний час у селі Топольське ця ЛЕП повністю розмінована й частково підключена до електромережі. До кінця вересня планується розмінування ЛЕП до сіл Сніжківка та Донецьке, – зазначив Володимир Демчук.

Центральний водогін Балаклії

У Балаклійській громаді проблемою також є відсутність сталого централізованого водопостачання до адміністративного центру громади – міста Балаклія. Це пов’язано з пошкодженням унаслідок бойових дій центрального водогону.

За словами в. о. начальника «Балаклійського водоканалу» Миколи Панасенка, комунальники вже готові розпочати роботи, однак це неможливо через щільну замінованість територій.

– Наразі фінансування та відновлення не є проблемами, але це десятки кілометрів, які ми маємо розмінувати, щоб провести відновлення. Для цього нам потрібен додатковий ресурс від підрозділів ДСНС, окрім тих, які вже працюють, – пояснив начальник ХОВА.

Як повідомили у ДСНС, розмінування безпосередньо водогону заплановано на кінець вересня, а всі інші об’єкти, які до нього відносяться, вже обстежені та розміновані.

Опалювальний сезон

Попри бойові дії, область готується до опалювального сезону. За інформацією ХОВА, станом на 14 вересня житлово-комунальні господарства готові на 70 %. Теплове господарство технічно підготовлене на 80,4 %, водопровідно-каналізаційне – на 76,2 %. Житловий фонд готовий до холодів на 81,7 %, а заклади соціальної сфери – на 76,1 %.

У Чугуївській громаді підготовка до опалювального сезону проходить згідно з планом. Як зазначила начальниця Чугуївської міської військової адміністрації Галина Мінаєва, до холодів буде відновлено одну з найбільших котелень, яка була пошкоджена ворожими обстрілами. Також громада отримала дві модульні котельні від Чеської Республіки, які дозволять опалювати стратегічно важливі об’єкти.

Начальник Ізюмської МВА Валерій Марченко розповів, що центральна котельня до війни опалювала 45 багатоповерхових будинків, але через російську агресію вона була повністю зруйнована.

– Завдяки обласній військовій адміністрації в місті встановлено 10 модульних котелень. Але ще маємо міські теплові котельні, які необхідно терміново під’єднати до електричних мереж, – підкреслив Валерій Марченко.

Одна з модульних котелень, що встановлені в місті Ізюм

Модульна котельня в місті Ізюм / Фото: Ізюмська міська військова адміністрація

Модульні котельні для Вовчанська

Вовчанськ другу зиму буде без газопостачання. Минулого року мешканців громади забезпечили буржуйками, генераторами та дровами, надавали ковдри, продукти. Цієї зими також планують надати людям усе необхідне.

Газопостачання наразі відновити неможливо, адже місцева ГРС – єдина, що не підключена до газотранспортної системи України. Раніше Вовчанськ забезпечували газом від ГРС «шебекіно», що в бєлгородській області росії.

– У 2015 році був проєкт «Нафтогазу», щоб підвести газ від України, але його так і не реалізували. Тому відновлення газопостачання неможливе, ми наразі працюємо над посиленням там електроживлення, щоб підводити опалення через електроенергію та модульні котельні. 2022 рік показав ефективність цього підходу. За підтримки профільних міністерств хотіли б реалізувати такі проєкти також, наприклад, у Куп’янську, – наголосив начальник ХОВА.

На Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України, який проходив у Харкові 14 вересня, міністр енергетики України Герман Галущенко зазначив, що ситуацію із забезпеченням модульних котелень буде додатково пропрацьовано.

Проєкти відновлення

Протягом 2023 року на відновлення Харківщини з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії було виділено понад 1,12 мільярда гривень, на які відбудовується 56 об’єктів. 15 проєктів реалізовується в місті Ізюм.

Також, як зауважив начальник Дергачівської МВА Вячеслав Задоренко, за умови сталого фінансування на території Дергачівської громади планується реалізувати 35 проєктів з відновлення багатоповерхових житлових будинків та гуртожитків.

– Вже розпочато 17 проєктів відновлення багатоповерхівок у місті Дергачі. Загальна сума становить 207 мільйонів гривень, з них 181 мільйон – державні кошти, ще 26 мільйонів – це кошти місцевого бюджету, які йдуть на співфінансування програми. Такі проєкти дають нам можливості відновити 17,5 тисячі квадратних метрів житла і повернути 298 родин до міста Дергачі, – сказав Вячеслав Задоренко.

Відновлення будинків включає заміну дахів та вікон, утеплення будинків, ремонт під’їздів тощо.

Також роботи з відновлення ведуться в 10 багатоповерхових будинках у селі Руська Лозова та восьми багатоповерхівках у селищі Слатине. За словами начальника Дергачівської МВА, наразі громада чекає виділення коштів на проєкти. Це дасть можливість відновити 18 тисяч квадратних метрів житла та повернути 336 сімей до громади.

Крім того, в Руській Лозовій та селі Великі Проходи ведуться роботи з відновлення місцевих медзакладів. Найближчим часом вони мають відкритися.

Ремонт Амбулаторії в селі Руська Лозова Дергачівської громади

Процес відновлення амбулаторії в селі Руська Лозова / Фото: Дергачівська міська військова адміністрація

Відновлення доріг та мостів

На Харківщині тривають роботи з відновлення мостів і шляхопроводів. Однією з проблемних ділянок є транспортний зв’язок між Харковом та Вовчанськом. У ході бойових дій було зруйновано міст через річку Сіверський Донець.

Єдиною альтернативою залишилася дорога, яка сполучає Хотімлю з Чугуєвом через село Мартове. Наразі там проходять ремонтні роботи, які невдовзі мають закінчитися.

Як розповів голова Агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм, міст у Старому Салтові поки що відновлювати не будуть. Зараз там установлена понтонна переправа, яка забезпечує всю логістику.

– Сама будова розташована приблизно за 25 кілометрів від кордону з рф, тому роботи з повного відновлення починати небезпечно і недоцільно. Є рішення Ради оборони області щодо початку робіт з часткового відновлення. Як тільки буде фінансування, будемо починати повноцінне відновлення, – сказав Найєм.

Усього на Харківщині реконструюють чотири та проводять капітальний ремонт ще 13 мостів. Три об’єкти планують закінчити до кінця 2023 року, всі інші – до кінця 2024 року.

Ремонт дороги поблизу села Хотімля Старосалтівської громади

Відновлення дороги неподалік села Хотімля / Фото: Харківська обласна військова адміністрація

Нагадаємо, впродовж тижня, що минув, обласний гуманітарний штаб відправив у громади Харківської області понад 11 тонн засобів гігієни, 8,5 тисячі проднаборів та будматеріали.

Нагадаємо також, що за час повномасштабного вторгнення до програм допомоги Харківській області приєдналося чимало міжнародних партнерів. Наразі завдяки їхній підтримці громади отримують вікна, генератори, канцтовари для дітей тощо. 

Раніше ми писали, що Борівська, Золочівська, Ізюмська, Кіндрашівська, Куп’янська, Курилівська та Солоницівська громади Харківської області розроблятимуть програми та плани комплексного відновлення територій за підтримки U-LEAD.

Більше новин Харківська область читайте на нашому сайті.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися