Аграрії Харківщини сіють, збирають урожай та відновлюють пошкоджене господарство
Аграрії Харківської області мужньо тримають хліборобський фронт. Цьогоріч вони намолотили 1,877 мільйона тонн зерна та сіють озимину під майбутній урожай.
Ліквідують «подарунки» окупантів
Як розповів медіа «Слобідський край» директор Департаменту агропромислового розвитку ХОВА Андрій Дорожко, загальна площа ріллі в Харківській області складає 1 мільйон 932,4 тисячі гектарів, з них територія, ймовірно, забруднена вибухонебезпечними предметами становить 574,1 тисячі гектарів (29,7 % до загальної площі ріллі). Крім того, на 72,3 тисячі гектарів земель сільськогосподарського призначення тривають активні бойові дії. Ці землі теж будуть потребувати обстеження.
Небезпечні «скарби» на полі агрофірми «Базаліївський колос»/фото «Базаліївський колос»
При Харківській обласній військовій адміністрації створено оперативну групу з координації заходів розмінування. Фахівці обліковують розміновані території та запровадили систему взаємодії підрозділів розмінування різних відомств у ході виконання робіт.
За попередніми оцінками, в Харківській області групами розмінування з початку року вже обстежено 47992,31 гектара угідь, з них потребують розмінування 44829,43 гектара. Розміновано 209,52 гектара.
На жаль, виявлення небезпечних ділянок – тривалий і дороговартісний процес. До того ж для очищення сільгоспугідь не вистачає людей та спеціальної техніки.
Посівна площа озимини буде збільшена
У 2023 році, незважаючи на ризики, пов’язані з війною, польові роботи проведені на 61 % площ. По всіх категоріях господарств посівна площа сільськогосподарських культур склала 1178 тисяч гектарів, що на 12,5 % більше, ніж у 2022 році.
Господарства області намолотили 1,877 мільйона тонн зернових і зернобобових культур. Збіжжя зібране на 438 тисячах гектарів (81 % до запланованого) при середній урожайності 42,9 центнера з гектара.
Наразі на ланах Харківщини збирають пізні зернові.
Через забруднення вибухонебезпечними предметами та замінування земель відбулося значне скорочення площ під озимими культурами: на 60 % до показника 2021 року. У поточному році посів озимих зернових культур проведено на площі понад 235 тисяч гектарів (озима пшениця, жито, ячмінь). Крім того, озимого ріпаку посіяно на площі 13,9 тисячі гектарів, що на 31 % більше від запланованого.
Хто забезпечує Харківщину овочами
Протягом останніх років підприємства, що займалися овочівництвом, повністю забезпечували потребу мешканців регіону в овочах. Основна частка виробництва овочевих культур розміщується в дрібнотоварних господарствах.
Російська агресія завдала значної шкоди овочівництву. Часткова окупація, мінування та постійні обстріли призвели до руйнувань виробничої інфраструктури, обмежень в обробітку земель.
Сьогодні основними виробниками овочів на Харківщині є ПрАТ «Зміївська овочева фабрика», ТОВ «Красноградська овочева фабрика», ТОВ АФ «Наірі» (вирощують томати).
Фото з фейсбук сторінки «Зміївської овочевої фабрики»
Валовий збір овочевих культур цьогоріч склав 340,8 тисячі тонн (на 50,3 %, або на 114,1 тисячі тонн більше показника 2022 року), картоплі – 535,5 тисячі тонн (більше на 59,3 %).
Вбиті тварини та зруйновані ферми
Агресія рф значною мірою позначилася на тваринницькій галузі. До повномасштабного вторгнення на Харківщині функціонувало 158 сільськогосподарських підприємств усіх форм власності.
За оперативними даними, за період війни більшою чи меншою мірою постраждало 54 тваринницькі підприємства.
Врятовані з мінного поля тварини агрофірми «Базаліївський колос»/фото «Базаліївський колос»
Від ворожих обстрілів у сільськогосподарських підприємствах загинуло більше 10 тисяч голів великої рогатої худоби, більше 70 тисяч свиней, близько тисячі овець. Зруйновано більше 30 та пошкоджено більше 120 тваринницьких будівель. Попередня сума збитків від загибелі сільськогосподарських тварин складає близько 400 мільйонів гривень, від пошкодження та знищення тваринницьких будівель та обладнання – майже 1,1 мільярда гривень.
Тож в області суттєво погіршилися показники галузі тваринництва порівняно з довоєнним періодом. Знизилася чисельність великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз та птиці проти початку 2022 року по усіх категоріях господарств, що вплинуло на обсяги виробництва тваринницької продукції.
Переробна промисловість: втрати та здобутки
За оперативною інформацією, понад 30 підприємств харчової та переробної галузі зазнали руйнувань: пошкоджені виробничі та офісні будівлі, знищено та пошкоджено обладнання, складські приміщення, виробничі лінії, комунікаційні мережі, транспортні засоби тощо. Деякі підприємства вже проводять відновлювальні роботи.
За І півріччя 2023 року порівняно з аналогічним періодом минулого року зросло виробництво ковбасних виробів та продуктів подібних з м’яса – на 43,5 %; масла вершкового жирністю не більше 85 % – на 36,8 %; сиру свіжого неферментованого – на 15,1 %; печива солодкого, вафель та вафельних облаток – на 83,4 %. Натомість зменшилося виробництво борошна пшеничного чи пшенично-житнього – на 12,3 %; соусів і продуктів для приготування соусів, приправ та прянощів – на 46 %; кормів готових (крім преміксів) для годівлі сільськогосподарських тварин – на 13,9 %.
Низькі ціни та нестача кадрів
Одна справа – виростити урожай, а зовсім інша – його продати. Та ще й отримати прибуток. За даними Департаменту АПР, у січні – серпні 2023 року експорт сільськогосподарської продукції з Харківської області становив 283,1 мільйона доларів США (55,3 % до загального обсягу експортованої продукції). Зокрема: продуктів рослинного походження – на 158,6 мільйона доларів, жирів та олії тваринного або рослинного походження – на 71,4 мільйона доларів, готових харчових продуктів – на 50,1 мільйона доларів, продуктів тваринного походження – на 3 мільйонів доларів.
Але, за даними Департаменту АПР, з початку року знизилися оптові ціни на пшеницю (2-13 % залежно від класу), на кукурудзу (на 8 %), на жито (на 29 %), на соняшник (0,8 %). Якщо порівнювати з 2021 роком, то по зернових культурах відбулося зниження оптової ціни в середньому на 30–50 % залежно від культури.
Натомість значно зросли ціни на мінеральні добрива, засоби захисту рослин,
паливно-мастильні матеріали. Порівняно з 2021 роком вартість азотних добрив у середньому зросла на 20–40 %. Продовжують зростати ціни й на мінеральні добрива.
Значно додали в ціні засоби захисту рослин. Без їх використання аграрії можуть недоотримати 30 % урожаю.
Також однією з проблем є нестача працівників, особливо механізаторів, оскільки з початку повномасштабного вторгнення багато аграріїв стали на захист України.
Директор Департаменту АПР ХОВА Андрій Дорожко/фото: Департамент АПР
– Працівники агропромислового комплексу – це не лише агрономи і тваринники, а й механізатори та ті, хто розуміється на сучасній техніці. Наші працівники надійно тримають стрій, роблять це з честю і гордістю. Але ми маємо дефіцит кадрів для домогосподарств та на полях. Питання актуальне не тільки для Харківської області, але й для інших областей, – розповідає директор Департаменту агропромислового розвитку ХОВА Андрій Дорожко.
Допомога держави й іноземних партнерів
У Департаменті АПР розповіли, що для підтримки агропромислового комплексу державою розроблено низку програм. Зокрема, програма «Доступні кредити 5-7-9%» запроваджена з метою підтримки інвестиційних проектів мікро- та малих підприємств.
Також харківським аграріям допомагають іноземні фонди та організації. Від Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) 870 господарств отримали гуманітарне насіння ячменю, гороху, кукурудзи та соняшнику, 5000 домогосподарств – посівний матеріал картоплі. Насіння овочевих культур отримали 2195 домогосподарств, корми для свиней – 4631 домогосподарство, для птиці – 13 000 домогосподарств. Курей передали у 2450 домогосподарств.
Фото: Слобідський край
Також за Програмою USAID з аграрного та сільського розвитку 477 підприємств отримали добрива для ярих і озимих культур (355 аграріїв) та насіння соняшнику і кукурудзи (122 аграрії). Асоціація SAFE за сприяння організації «Благодійний фонд «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» передала харківським аграріям насіння овочевих культур французької селекції від компанії GrainesVoltz. Усього 47 тонн насіння капусти, буряку, моркви, цибулі, перцю, огірків, помідорів, баклажанів, кабачків, квасолі, петрушки тощо.
Більше новин Харківська область на нашому сайті
Читайте також, Заміновані поля та 60 тисяч померлих свиней: як виживає агрокомбінат «Слобожанський» на Харківщині
Раніше ми писали, Жнива прифронтової Харківщини: аграрії зібрали ранні зернові, чекають на розмінування
Головне – розрахуватися з людьми: як виживає сімейний агробізнес у Краснокутській громаді
Як аграрії Харківської області працюють під обстрілами
Для ВПО у Валківській громаді відкрили сучасний інфопростір
У Біляївці оновили інклюзивно-ресурсний центр