Міжнародна співпраця: як її налагодили у Вільхуватській громаді
Громади на зв'язкуУ прикордонній Вільхуватській громаді вважають, що налагодження та розширення співпраці з волонтерами і благодійними фондами має велике значення. Бо проблеми місцевих жителів, які під час війни загострюються через розташування ТГ на кордоні з рф та численні обстріли, разом можна вирішити швидше та ефективніше.
Як розповів начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал, вони майже із самого початку повномасштабного вторгнення шукають партнерів, які б допомогли забезпечити місцевим жителям настільки звичайне життя, наскільки це можливо в нинішніх умовах. Це стосується як гуманітарної допомоги, так і транспорту або медицини.
– Жителі громади щомісяця отримують продуктові набори та щотижня хліб від благодійного фонду ADRA Ukraine, також продуктові набори надає фонд Global Empowerment Mission Ukraine, – говорить Євген Шаповал.
Особлива увага приділяється родинам з дітьми. Так, представники Харківської обласної асоціації футболу, благодійного фонду «Українці в Фінляндії» та ЮНІСЕФ надали дітям пільгових категорій зимовий одяг. Також родини з дітьми віком до 18 років отримали від ЮНІСЕФ грошову допомогу.
Обстріли не припиняються
Розташування Вільхуватської громади на кордоні з росією робить дуже складною безпекову ситуацію на її території. Ворог не припиняє обстріли. Тут проводилася обов’язкова евакуація, нещодавно в деяких населених пунктах громади змінилася комендантська година – вона тепер триває з 17.00 до 9.00.
Місцеві жителі оформлюють компенсацію за пошкоджене та зруйноване майно через державну програму «єВідновлення», але тут є певні труднощі. Не завжди комісія може обстежити будинок, якщо виїжджати до населеного пункту небезпечно. Не в усіх є документи на право власності, тож треба спочатку їх зробити, а ще не завжди саме власник майна знаходиться вдома. Тож людям треба швидше відремонтувати будинок, щоб можна було жити далі.
У таких випадках дуже допомагають волонтери. Наприклад, нещодавно міжнародна гуманітарна організація ACTED, з якою багато працює Вільхуватська громада, надала людям, які проживають у 19 домоволодіннях у Приколотному, будівельні матеріали. Треба було відновити їхні будинки, які напередодні були пошкоджені ворожими обстрілами. Завжди допомагає будівельними матеріалами гуманітарна місія «Проліска».
– Волонтери дуже допомагають із ремонтом пошкодженого житла. Надають нашим жителям будівельні набори, брезент, щоб накрити розбитий дах. А хлопці з Координаційного гуманітарного центру та декількох громадських організацій допомогли у роботах з консервування навчального закладу в селі Вільхуватка, пошкодженого внаслідок збройної агресії рф, – розповідає начальник відділу організаційно-кадрової роботи апарату Вільхуватської сільської ради Альона Василенко.
Управління Верховного комісара ООН у справах біженців організувало гуманітарний конвой – надало три фури з гуманітарною допомогою, а також виплати грошової допомоги тим, хто постраждав від обстрілів.
Підготовка до зими
Одна з найактуальніших проблем у громаді – налагодження електропостачання не лише для забезпечення світлом населення, а й для роботи комунальників та функціонування інфраструктури.
Так, Фонд Говарда Баффета та благодійна організація «Фундація Олени Зеленської» передали генератори. Це обладнання дозволить забезпечити стале функціонування системи водопостачання та водовідведення, а також безперебійну роботу очисних споруд на території громади за відсутності електропостачання.
Також генератори для громади передавали, зокрема, благодійний фонд Global Empowerment Mission Ukraine та швейцарські партнери з фонду 1019.ch - Hilfe für die Kriegsopfer in der Ukraine.
Ще одне складне питання – підготовка до зими. Завдяки Координаційному гуманітарному центру при ХОВА та міжнародній гуманітарній організації INTERSOS мешканці Вільхуватської громади були безкоштовно забезпечені паливними пелетами.
– Також завдяки співпраці з Міжнародним комітетом Червоного Хреста в Україні місцеві жителі, у домоволодіннях яких немає газопостачання, отримають кошти на придбання дров для опалення в холодний період. Така робота вже почалася, бо готуватися до зими маємо вже влітку. З огляду на безпекову ситуацію треба бути готовими до різних викликів, щоб люди мали тепло у своїх будинках, – каже Альона Василенко.
Соціальний автобус
З початку квітня цього року у Вільхуватській громаді курсує безоплатний соціальний автобус. Його маршрут сполучає населені пункти Федорівка, Курганне, Довжанка, Приколотне, Чорне, а також Великий Бурлук у сусідній громаді. Проблему з транспортом намагалися вирішити ще минулого року, але тоді жоден перевізник не відгукнувся на пропозицію.
– Проблема з транспортом була для наших жителів дуже актуальною, бо це можливість вирішити багато питань, наприклад, із банківськими установами, Пенсійним фондом, аптекою, лікарем тощо. Не в усіх населених пунктах можна на місці скористатися цими послугами. Тож ми дуже вдячні гуманітарній місії «Проліска», яка допомогла громаді вирішити це питання, – говорить Альона Василенко.
За словами начальника СВА Євгена Шаповала, за умови стабілізації безпекової ситуації в громаді до маршрутів можна було б додати інші населені пункти. Але зараз у зв’язку із тим, що обстріли тривають, говорити про це неможливо.
Підтримка медицини
У Вільхуватській громаді є велика потреба в організації постійного медичного обслуговування місцевих жителів через відсутність у ТГ сімейних лікарів. Наразі це питання вирішується завдяки співпраці з благодійними та волонтерськими організаціями. Таку підтримку надають мобільна клініка Британської гуманітарної місії UK-MED, благодійний фонд «Зоряна Україна», Українсько-ізраїльська місія медичних волонтерів Frida Ukraine та інші.
Мобільні бригади приїжджають у населені пункти та працюють там у певні дні. Були організовані виїзди й у віддалені села. Бо багато з тих, хто залишається на території громади, це люди похилого віку, яким через стан здоров’я важко самим їхати кудись до лікаря.
До речі, приїжджали в громаду також лікарі для тварин. Волонтери Gyvūnų gerovės iniciatyvos провели стерилізацію безпритульних собак та котів.
Завжди раді новим партнерам
Багато благодійників та волонтерів працюють з Вільхуватською громадою над низкою проєктів. Наприклад, зараз ТГ звернулася до гуманітарної місії «Проліска» по допомогу в реалізації чергового спільного проєкту. Мова йде про надання електровелосипедів. Вони будуть використовуватися 16 соціальними працівниками комунального закладу «Центр надання соціальних послуг» та двома медичними працівниками амбулаторії загальної практики сімейної медицини селища Приколотне.
– Ці транспортні засоби необхідні, щоб соцпрацівники та медики могли відвідати якомога більшу кількість своїх підопічних, дістатися до більш віддаленої території. Електровелосипеди були б дуже корисні їм у роботі, – зауважує Альона Василенко.
Також зараз Вільхуватська СВА разом із благодійним фондом ADRA Ukraine працюють над питанням надання грошової допомоги соціально вразливим категоріям населення.
У громаді кажуть, що перерахувати всіх тих, хто їм допомагає, буде важко – список дуже великий. Їм всім у ТГ щиро вдячні, бо розуміють, наскільки велике значення у складний час має дружнє плече. Але пошук нових партнерів та благодійників продовжується, бо головна мета – якомога більша підтримка місцевих мешканців, життя яких через близькість території до кордону з країною-агресоркою дуже ускладнилося.
У Харківської області налагоджені давні партнерські відносини з Польщею, яка після початку повномасштабного вторгнення робить дуже багато для підтримки України. Вільхуватська громада провела переговори щодо можливості укладання угоди про співпрацю з гміною Західнопоморського воєводства Республіки Польща. Тут сподіваються, що невдовзі у них з’явиться ще один надійний партнер.
– Ми ніколи не відмовляємося від підтримки і завжди вдячні за неї благодійникам та волонтерам. Разом нам вдається вирішувати багато проблем, які ускладнюють життя мешканців громади. Тож процес сумісної роботи не припиняється, бо люди навіть на війні повинні мати достойні умови життя, – каже начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал.
Прикордонник розповів про бої у Вовчанську
Де у Харківській області просто зараз тривають бої з окупантами: оновлені дані
Військових КНДР на території Харківщини немає – ОТУ «Харків»
За три місяці рф знищила понад 20 авто екстрених служб на Харківщині — Синєгубов