Перша об’єднана: чим живе сьогоднi Старосалтiвська громада
Самі ж старосалтівці кажуть, що роботи додалося чимало, але зміни відчув тут кожний – від учителя до АТОвця.
Пройшовши нелегкий шлях становлення, сьогодні у громаді впевнені, що рішення про об’єднання стало одним з найвиваженіших кроків. Звичайно, і зараз тут доводиться вирішувати як поточні питання, так і складні проблеми, але за досить короткий час старосалтівцям вдалося досягти позитивних зрушень.
Нагадаємо, Старосалтівську об’єднану територіальну громаду створено 7 вересня 2015 року шляхом об’єднання п’яти сільських і однієї селищної ради. До об’єднання, за словами старост, були і вагання, і переживання, адже невідомо, яка доля чекала на маленькі села, які ввійшли до громади.
– Ми довго вагалися. Люди приходили із запитаннями «Де брати елементарні довідки?» або «Чи обов’язково їхати по них до Старого Салтова», – розповів в. о. старости села Хотімля Олександр Кучма. – Але ми пояснювали, що все необхідне можна буде отримати тут на місці.
Та все ж таки ризикнули, і тепер Хотімля теж у складі об’єднаної громади. Окрім цієї сільської ради, до громади увійшли Гонтарівська, Червоноармійська, Молодівська, Шестаківська сільські та Старосалтівська селищна ради. Але оскільки громада на два дні запізнилася з поданням документів до ЦВК, перші вибори у громаді пройшли 27 березня 2016 року, а 15 квітня того ж року відбулася перша сесія селищної ради.
– Тоді ми обрали 26 депутатів, виконком, який складається з 21 члена та п’ятьох постійних робочих груп, – розповів голова селищної ради Едуард Коновалов. – До кінця року всі ради, що ввійшли до об’єднаної громади, працювали на різних бюджетах. За спільним бюджетом сільські та селищна ради працюють лише півроку.
Тобто, починаючи із 2017-го, громада перейшла на прямі відносини з державним бюджетом України та одержує освітню субвенцію в розмірі 10 млн 369 тис. грн, медичну – 6 млн 272 тис. грн. Також отримує додаткову дотацію на заклади освіти та охорони здоров’я – 4 млн 386 тис. грн, базова дотація становить 2 млн 496 тис. грн.
За словами нового очільника громади, Старосалтівського селищного голови Едуарда Коновалова, про рішення об’єднатися громада жодного разу не пошкодувала, адже результат видно неозброєним оком. Так, доходи бюджету всіх шести рад, що увійшли до ОТГ, за минулий рік становили майже 14 млн грн.
А от прогнозований бюджет на поточний рік становить 41 млн 114 тис. грн. Дохідна частина бюджету після об’єднання разом із субвенціями збільшилася майже втричі, а власні доходи громади зросли майже вдвічі.
Якщо перенести це все по відношенню до жителів громади, то минулого року до моменту переходу на прямі відносини з державним бюджетом України фактичні надходження власних доходів на одну особу складали 1594 грн. Цього року ці надходження збільшилися до 2001 грн.
Пошук шляхів
Окрім вищезгаданих субвенцій, Постановою Кабміну № 410 на розвиток інфраструктури Старосалтівської селищної ради нададуть субвенцію з Державного фонду регіонального розвитку в сумі 5 млн 814 тис. грн.
За ці кошти у громаді хочуть реконструювати старосалтівську амбулаторію, стан якої вкрай незадовільний. Крім амбулаторії, у приміщенні працює пункт швидкої медичної допомоги та кабінет соціального працівника.
– До речі, ця амбулаторія обслуговує не лише старосалтівців, а й жителів Рубіжненької сільради та Бугаївської, – розповів заступник селищного голови з питань регіонального розвитку та інвестицій Костянтин Колкутін. – Тобто, вклавши туди кошти, ми покращимо і медичні послуги, і соціальні для великої кількості жителів.
А на вільній території цього приміщення хочуть розмістити сучасний центр надання адміністративних послуг, де також працюватимуть паспортний стіл, кабінет військового обліку, архів, кабінет юридичних послуг. Планується також створення на другому поверсі будівлі відділу РАГСу.
Сьогодні Старосалтівський ЦНАП уже створено. Він працює у приміщенні селищної ради і надає мінімальний пакет послуг.
– Наше завдання – наблизити послуги до громадян, – каже начальник ЦНАПу Старосалтівської селищної ради Марина Нагорна. – Але поки в нас немає повноцінного приміщення, ми надаємо мінімальні послуги. Це інформаційні довідки про склад сім’ї чи відсутність селянського господарства для центру зайнятості. Також реєструємо та знімаємо з місця проживання осіб, приймаємо документи на оформлення пільг багатодітним сім’ям, одиноким матерям і малозабезпеченим сім’ям. Це все можна зробити в одному місці.
Так, за пів року в місцевому ЦНАПі надали понад 4000 послуг. Після переїзду до нової будівлі заклад планує розширити перелік і надавати послуги з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
– Також ми маємо надію отримати від ХОДА обладнання для виготовлення ID-карток і будемо надавати ще й паспорти, – продовжує Марина Нагорна.
Організувати роботу в громаді старосалтівцям допомагають і міжнародні організації.
– Нашу заявку на участь в американському проекті ДОБРЕ було відібрано, і ми вже почали працювати над проектом, – додав Костянтин Колкутін. – Приміром, нещодавно були в нас польські експерти, допомагають у написанні стратегії розвитку нашої громади.
Але, за словами заступника селищного голови, у громаді добре розуміють, що потрібно укріплювати свої сили та сприяти розвитку бюджету.
– Ми не ставимо завдання покращувати своє становище лише за допомогою зовнішніх донорів, ми шукаємо поповнення бюджетних коштів з власних джерел – це земля, а також туристичні збори, – розповів заступник. – І хоч у нас немає підприємств енергетичного комплексу або промислових, але 100 % тваринництва району географічно розташовані на наші території, 100 % вирощування молодняка великої рогатої худоби в області теж сконцентровано в нас.
За словами селищного голови, зараз основний бюджет громади складають на 60 % податок на доходи фізичних осіб, 28 % – екологічний збір.
– Це найбільші бюджетоутворюючі збори, – додав Едуард Коновалов. – Укладаємо договори з місцевими базами відпочинку, туристичний збір від яких становить 1 % від доходу.
Також цього року старосалтівці брали участь в обласному конкурсі міні-проектів «Разом в майбутнє». Цьогоріч із 34 поданих міні-проектів перемогу отримали 11 на загальну суму 1 млн 121 тис. грн
Окрім залучення інвестицій та пошуку шляхів наповнення бюджету, сьогодні у громаді йде ще одна важлива робота. Це інвентаризація житлового фонду. Наприклад, нещодавно знайшли вільну квартиру, яку віддали місцевому АТОвцю Сергію Колеснику, що воював на Сході України й захищав Маріуполь, брав участь у бойових діях у Широкіно.
– Я повернувся додому і прийшов до селищної ради з питанням квартирного обліку, на якому перебував близько 17 років, – розповів Сергій Колесник. – І цього року я отримав квартиру. Тепер разом з дружиною та чотирма дітьми ми живемо в новому помешканні. Селищна рада допомогла зробити ремонту у квартирі.
Селищний голова додав, що жодному АТОвцю у громаді не відмовили і щодо отримання земельної ділянки. Таких, за його словами, у громаді 34.
Престижний вчитель
Ще одна жахалка про об’єднання громад, яка не сходить з язиків, – це закриття амбулаторій і шкіл. Проте, за словами старосалтівського селищного голови, у їх громаді не закрили жодного дитсадка, жодної школи, жодної бібліотеки. Так, сьогодні з освітніх закладів у громаді функціюють п’ять шкіл, один НВК, три дошкільні навчальні заклади.
– Ми в селі Зарічному оптимізуємо школу до І ступеня. 1–4 класи залишаться в селі, а старшокласників підвозитимуть до опорного закладу, – розповів Едуард Коновалов. – Ще плануємо в цьому селі продовжити на повний день роботу дитячого садка, який сьогодні працює тільки до 12-ї години.
За словами начальника відділу освіти молоді та спорту, який теж створили у громаді, Ірини Глазунової, така оптимізація має на меті не скоротити витрати на утримання закладів, а швидше необхідна для якості освіти.
Приміром, цього року п’ятеро учнів стали призерами обласного етапу шкільних олімпіад. Один з них посів друге місце в обласному етапі конкурсу-захисту наукових робіт учнів – членів Малої академії наук.
Цих учнів і вчителів, які з ними працювали, нагороджено в рамка місцевої програми «Обдаровані діти» стипендіями та одноразовими преміями. За перше місце щомісячна стипендія склала 400 грн, за друге – 300 грн, а третє оцінили у 200 грн. Одноразова винагорода вчителя, який підготував учня-переможця, склала 2000 грн, а для тих педагогів, вихованці яких посіли друге і третє місце, – 1900 грн та 1800 грн відповідно.
– Заклади освіти на нашому балансі, тому фінансуємо ми їх повністю самі, – додав селищний голова Едуард Коновалов.
Також оздоровлення і харчування школярів узяв на свої плечі місцевий бюджет, а от спонсорські кошти, які залучали цього року, використали на екскурсії та пізнавальні поїздки.
Крім того, у бюджеті ради закладено виплати за престижність професії вчителів у розмірі 20 % від посадового окладу.
– Нашою перевагою є те, що ця надбавка виплачується в максимальному обсязі. Наскільки я знаю, крім нас така надбавка виплачується повною мірою ще в одному районі, – додала начальник відділу освіти молоді та спорту.
За її словами, якщо вчитель у середньому отримує 4000 грн, то 800 грн йому додається за престижність. Але якщо спеціаліст ще отримує доплату за кабінет, зошити та класне керівництво, то оплата нараховується на загальну суму. Середня зарплата педагога ІІ категорії становить 5000–6000 грн, а І категорії і вище – від 8000 грн.
Опорним закладом у громаді визначили Старосалтівську школу. Сюди, за словами начальника відділу освіти, цього року спрямували понад мільйон гривень з місцевого бюджету. У закладі планують замінити вікна та двері. Окрім цього, допомагає громаді й область.
– Оснащення кабінетів фінансується обласною програмою, – додала Ірина Глазунова. – Думаю, що кабінет біології ми обладнаємо до вересня 2017 року. Крім того, з обласного бюджету виділили кошти на придбання мультимедійного обладнання для Гонтарівської школи.
Зірки та 3D кіно
Після об’єднання для жителів громади у Старому Салтові запрацював сучасний заклад, де і зірок готові приймати, і 3D кіно організувати збираються. Це місцевий Будинок культури, який цього року запрацював в оновленому вигляді.
– Глядацька зала була абсолютно непридатна для того, щоб проводити тут заходи, тому доводилося проводити свята у фойє, а більш масштабні – на подвір’ї школи, – розповіла директор Будинку культури Світлана Комар. – Але тепер у клубі зробили ремонт. Минулого року відремонтували стелю, довели до ладу плитку на підлозі та стіни, а цього – закупили зручні крісла, планшет і «одяг» сцени, обладнали механіку та освітлення.
Крім того, у закладі працює дитяча театральна студія «Аркобалено», театральний гурток «Джерело», а ще займаються вокалісти та хореографічні групи, а також 35-річний ансамбль «Салтівчанка». На другому поверсі закладу проходять заняття музичної школи.
При селищній раді діє сектор культури та туризму, адже, крім Старосалтівського будинку культури, на території громади працюють сім клубів та стільки ж бібліотек.
– Ми практично закінчили ремонт у Будинку культури, куди цього року спрямували 724 тис. грн, – розповів Едуард Коновалов. – Але ми не забуваємо і про інші заклади культури громади.
Так, у Молодовій теж планують провести капітальний ремонт Будинку культури. Вже відремонтували систему опалення. У селі Кирилівка цього року з обласного бюджету отримали близько 3 млн грн.
– Це унікальна пам’ятка архітектури і найбільший сільський будинок в Україні, – додав заступник голови. – У тій же Кирилівці для місцевого дитсадка ми закупили котел для оновлення системи опалення. А також ремонтуємо дах у дитячому садку в селі Вишневе.
Чекають на нову техніку
Проте, крім турботи про освіту і культуру, дістався у спадок громаді й весь комплекс житловокомунального господарства зі своїм проблемним портфелем. А в цьому портфелі – два трактори, яким по 35 років, і старі вичерпані водогони. Сьогодні у громаді продовжують працювати два комунальні підприємства – КП «Салтівводоканал» і Старосалтівська аварійно-водолазна рятувальна служба, які обслуговують усі 20 населених пунктів, що ввійшли до складу ОТГ.
– Ми підтримуємо ці господарства, – додав голова. – Приміром, на водоканал цьогоріч виділили близько 400 тис. грн. Ще 250 тисяч – на співфінансування дороги в селі Хотімля. Працюємо і над освітленням Молодової, затверджуємо технічну документацію і з освітлення Гонтарівки.
Також завдяки обласній раді та адміністрації наприкінці минулого року вдалося придбати сміттєвоз. Тож у населених пунктах установили контейнери, і зараз із сіл і селища сміття вивозиться.
– Звичайно, обслуговувати всі села, які підпорядковані раді, важко, адже найвіддаленіше село розташовується від селища на відстані близько 40 км, – розповів Едуард Коновалов. – Але минулого року ми успішно написали проект у ДФРР. Тож тепер чекаємо на 5 млн 125 тис. грн на придбання техніки для нашого комунального господарства.
Голова додав, що активну участь у житті громади беруть і сільськогосподарські підприємства. Особливо допомагають чистити дороги в зимовий період, адже техніки теж не вистачає.
Марина Проценко, спеціальний кореспондент