Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Власні «Доступні ліки» та інтеграція ВПО: які програми діють у Солоницівській громаді

Громади на зв'язку
21.11.2023 13:19
Обладнання для КНП "Здоров'я+" Солоницівської селищної ради/«Слобідський край»
Обладнання для КНП "Здоров'я+" Солоницівської селищної ради/«Слобідський край»

У Солоницівській громаді Харківської області активно працюють над інтеграцією ВПО. А для місцевих жителів розробили чимало соціальних програм, які працюють, зокрема, у напрямку медичних послуг. 

Інтегрують переселенців

За час повномасштабної війни в Солоницівській громаді як ВПО зареєструвалися понад 15 тисяч осіб. Наразі у громаді налічується 8500 внутрішньо переміщених осіб. Більшість з них розміщуються у знайомих, родичів або винаймають будинки.

– Понад дві тисячі людей зареєстровані в нас за програмою «Прихисток». Кожного місяця проводиться перевірка, і якщо вони виїхали, то припиняємо виплати власникам житла за розміщення ВПО. Ще близько 50 переселенців живуть у місцевому санаторії як у місці компактного проживання. Це в основному лежачі люди, евакуйовані з Дергачівської громади, – розповідає заступниця Солоницівського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Марина Панасюк.

Кожного місяця селищна рада виділяє 150 тисяч гривень, аби переселенці з Дергачівщини жили в комфортних умовах. У цю суму входять харчування, медичні послуги та оплата праці працівників, які доглядають за ними.

Переселенці також отримують гуманітарну допомогу від області та благодійників. Утім видають її тільки найбільш незахищеним верствам населення. А до Нового року громада надасть подарунки місцевим дітям та маленьким переселенцям, яких у громаді близько двох тисяч.

До речі, протягом чотирьох місяців ТГ спільно з «U-LEAD з Європою» активно працювала над розробкою програми інтеграції ВПО.

– На найближчу сесію виносимо на затвердження цю програму. У ній ми передбачили всі аспекти життя ВПО, починаючи з дитячих садочків, шкіл, медицини, соцзахисту, працевлаштування – каже очільник Солоницівської громади Андрій Литвинов.

Так у ТГ створили Раду ВПО при селищній раді. До неї ввійшли самі переселенці, представники селищної ради та громадськості. Вже обрали голову, секретаря та заступника голови.

– У нас є дуже активні переселенці. Рада створена для того, щоб інтегрувати їх до громади. Як приклад, ми виділимо 50 тисяч гривень на допомогу, а вони зможуть самостійно вирішити, куди її спрямувати. Можливо, їм не потрібні будуть продукти, а от подушки та ковдри – так. Тож вони самостійно, радою будуть приймати рішення, – зазначає Андрій Литвинов.

150 домогосподарств отримають дрова

Напередодні зими найбільш актуальним питанням є забезпечення дровами. Цьогоріч безкоштовну деревину закупатиме селищна рада, а отримають її лише ті категорії населення, які мають пічне опалення.

– У нас 150 дворів зареєстровано, які отримають дрова. Десь на півтора мільйона гривень буде проведено тендер на закупівлю, – каже очільник ТГ.

Інформацію про такі будинки надають громаді у газовому господарстві. Доставка дров буде адресною.

– Багато громад минулого року привозили фуру і висипали дрова десь в одному місці, а потім розвозили. У нас такого фізичного ресурсу немає, у комунальному господарстві в основному працюють літні жінки та чоловіки. Тому прописуємо одразу адресну доставку до кожного домоволодіння. Так, це виходить трохи дорожче, але набагато комфортніше для людей та для нас, – зауважує Андрій Литвинов.

Придбали обладнання для лікарні

Піклується громада й про забезпечення двох денних стаціонарів. Так було прийнято рішення про закупівлю витратних матеріалів – бахіли, крапельниці, вата, спирт тощо.

– Ми порахували приблизно скільки коштує пляшка фізрозчину, крапельниця, шприц – це близько 300 гривень. А якщо пенсіонер прийде на процедуру п’ять разів, це вже півтори тисячі гривень, тільки на крапельницю. Для громади це невеликі на рік будуть кошти, там до мільйона гривень приблизно, а для людей це вже економія, – каже Андрій Литвинов.

Також у ТГ працює програма пільгового зубопротезування. Діє вона для кожного жителя громади, незалежно від пільгового статусу.

– Ми виділяємо чотири тисячі гривень на особу на протезування зубів. Тобто, якщо людина вкладається в ці чотири тисячі, то ми медзакладу сплачуємо по факту. Якщо виходить більша сума, то надлишок людина сплачує на рахунок КНП, – пояснює очільник громади.

А якщо людина має пільговий статус, то це впливає на черговість проведення протезування. Наразі селищна рада планує збільшити суму цієї програми через подорожчання матеріалів.

Крім того, громада забезпечила КНП «Здоров’я+» обладнанням для рентгенологічного кабінету.

– Стоматологічна установка, дентальний рентгенапарат – усе обладнання було вкрай потрібне. Ми звернулися до селищної ради, а вони виділили кошти. Обладнання використовується щодня, для наших пацієнтів процедури безкоштовні, – говорить директор КНП «Здоров’я+» Солоницівської селищної ради Вячеслав Скоромний.

Обладнання для медзакладу Солоницівської громади

Нове стоматологічне обладнання для КНП.

Також директор КНП каже, що в закладі наразі укомплектований штат, але не вистачає вузьких спеціалістів. Для залучення лікарів селищна рада розробляє спеціальну програму.

Діє в громаді й власна програма по ліках, в її реалізації допомагає місцевий сімейний аптечний бізнес.

– У нас у програмі прописані ті ліки, які не передбачено в списку «Доступні ліки». Сімейні лікарі виписують рецепт, людина забирає препарат в аптеці, а ми вже відшкодовуємо їм цю вартість. Ці аптеки розташовані у Подвірках, Солоницівці, Пересічному та Вільшанах. Дуже зручно, що не треба далеко їхати, – зауважує Солоницівський селищний голова.

Допомагають онкохворим

Загалом у Солоницівській громаді працює комплексна програма соціального захисту, а також програма підтримки населення у воєнний час. Наразі до селищної ради звертається значна кількість онкохворих, які потребують допомоги.

– Звісно, надаємо їм матеріальну підтримку. Онкохворій дитині потрібен медпрепарат. Він коштує 40 тисяч, вистачає на два тижні, на місяць це, відповідно, 80 тисяч гривень. Дитині 15 років, мама звернулася до нас, бо вони не мали таких грошей. І ми прийняли під них програму до кінця року, потім з нового року теж приймемо. Вони в аптеці беруть, а ми компенсуємо ці кошти, – розповідає Андрій Литвинов.

Усього в ТГ зареєстровано близько двох тисяч онкохворих. Також є семеро людей, які потребують гемодіалізу. Їм щомісячно виділяють по 7 тисяч гривень на процедуру. Крім того, допомагають усім учасникам бойових дій – виділяють на лікування до 10 тисяч гривень.

Також незабаром у громаді запрацює відділення соціальної адаптації та ментального здоров’я. Наразі у приміщенні, де його відкриють, ведуться ремонтні роботи.

– Це буде відділення, де наші жителі та переселенці зможуть отримати кваліфіковану психологічну допомогу. Плануємо завершити ремонт приміщення до грудня. Потім його, за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй UNDP, буде обладнано меблями та комп’ютерною технікою. Десь до січня ми це зробимо, – каже Марина Панасюк.

Зараз у ТГ психологічну допомогу надають благодійні фонди та організації.

Відновлювали будинки

7 жовтня 2023 року окупанти вдарили ракетами по селищу Пересічне. Тоді постраждало два двоповерхові багатоквартирні будинки. Громада одразу виділила кошти на ремонт дахів.

– Наразі відновили перший будинок, там був більш проблемний дах. Тепер триває відновлення другого, – говорить очільник ТГ.

Також селищна рада надала жителям кошти на оперативне відновлення житла.

– Сильні пошкодження були у багатоквартирних будинках, постраждало 70 квартир. У день обстрілу ми одразу надали плівку та ОСБ-плити, щоб люди змогли забити вікна, – каже Андрій Литвинов.

На місці влучань працювали підрядники, які оцінювали вартість відновлювальних робіт. Після цього кожному жителю пошкоджених будинків надавали комерційну пропозицію, з якою вони подавали заяву на матеріальну допомогу. Усього на допомогу 61 жителю пошкоджених будинків виділили понад 2 мільйони гривень.

Нагадаємо, у Солоницівській громаді відкриють центр ментального здоров’я. Раніше ми писали, що безкоштовними дровами забезпечать 142 домівки Солоницівської громади. Нагадаємо також, у Солоницівській громаді відкрили два класи безпеки та спортмайданчик. 

Більше новин Солоницівка та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися