Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

«Найкривавіший злочин росіян на Харківщині»: наслідки обстрілів Грози та Харкова

10.10.2023 18:07
Фото: начальник ХОВА Олег Синєгубов
Фото: начальник ХОВА Олег Синєгубов

Російські окупаційні війська 5 та 6 жовтня завдали ракетних ударів по селу Гроза Шевченківської громади та по місту Харків. Унаслідок обстрілів загинули щонайменше 55 цивільних людей, 36 отримали поранення, ще п’ятеро лишаються зниклими безвісти

Загинули 53 мешканці села

5 жовтня близько 13:15 російські окупанти завдали ракетного удару по кафе та магазину в селі Гроза Шевченківської громади, де перебувало багато цивільних людей.

За інформацією начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова, по селу вдарили ракетою типу «Іскандер». На ранок 7 жовтня в медзакладах області перебували шість осіб – п’ять жінок і один чоловік, які були поранені під час удару.

– В усіх пацієнтів мінно-вибухові травми, осколкові поранення верхніх та нижніх кінцівок, черевної порожнини. Одна жінка перебуває у вкрай важкому стані, вона підключена до апарата ШВЛ, має множинні поранення кінцівок, грудної клітки та голови, – повідомив медичний директор однієї з лікарень Харкова Руслан Врагов.

За словами Олега Синєгубова, усі постраждалі мешканці села Гроза. Він зазначив, що російський ракетний удар по селу Гроза став найкривавішим злочином росіян на Харківщині з початку повномасштабного вторгнення.

Як розповів речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко, у селі Гроза проходили поминки з нагоди перепоховання українського військовослужбовця.

– До цього він був похований у Дніпрі, а родичі хотіли провести перепоховання в селі, звідки він родом. Поховання організовувала родина загиблого військового, а саме син і дружина. Син перепохованого теж був військовим. Син разом зі своєю дружиною і матір’ю були в кафе і загинули внаслідок влучання ракети, – сказав Дмитро Чубенко.

Станом на 10 жовтня продовжувалася ідентифікація частин тіл загиблих. Було упізнано 53 людини, які загинули. Ще п’ять осіб є зниклими безвісти.

– Враховуючи ще неідентифіковані частини тіла та заяви про безвісти зниклих – остаточна кількість загиблих може збільшитися, – повідомив 10 жовтня заступник начальника ГУНП – начальник Слідчого управління ГУНП України в Харківській області Сергій Болвінов.

Слідство припускає, що навів російську ракету хтось з місцевих жителів, оскільки думав, що на поминальному обіді будуть побратими загиблого військового. Правоохоронці на причетність до злочину перевірили понад 50 мешканців, які перебували в селі Гроза.

– Станом на зараз підозрюваного немає. Ми працюємо і далі. Надали доручення оперативним підрозділам. У перший день ми провели невідкладні обшуки. Але підтвердити інформацію, що хтось конкретно навів цю ракету на це місце, зараз не можу офіційно. Робота ще триває, – зазначив Сергій Болвінов.

Допомога сім’ям загиблих і постраждалих

У селі Гроза наразі працюють волонтери, які допомагають місцевим жителям усунути наслідки вибуху.

9 жовтня спільна комісія Харківської ОВА та Харківської обласної ради з питань надання одноразової адресної грошової допомоги мешканцям, які опинилися в скрутній життєвій ситуації, виділила з обласного бюджету по 30 тисяч гривень 37 сім’ям загиблих у селі Гроза. Ще шість сімей, в яких постраждалі у важкому стані, отримають по 50 тисяч гривень.

Також, як повідомили в ХОВА, вони наразі працюють над залученням міжнародних партнерів до допомоги постраждалим. За інформацією пресслужби, вже досягнуто домовленостей з Дитячим фондом ООН ЮНІСЕФ щодо виплат 6600 грн на кожну постраждалу дитину та кожній постраждалій родині, де є діти. Крім цього, є домовленість з французькою гуманітарною організацією ACTED про виплати 10 800 гривень на кожну постраждалу особу.

Кореспондентка телеканалу Рада Єкатерина Кусмарова разом з волонтерами запустила проєкт, в якому збирають кошти на допомогу постраждалим у селі Гроза. Як зазначила журналістка, вони обійшли родини та спитали кожного про потреби. Будь-яка небайдужа людина, яка хоче допомогти, може надіслати гроші одній чи кільком постраждалим родинам.

  1. Ольга – загинули троє родичів: обидві невістки та кум. Брат у тяжкому стані в реанімації. Карта для допомоги: 5375411426264029
  2. Дарина – загинули мама, тато, бабуся та дідусь. Троє дітей 10, 15 та 17 років залишилися сиротами. Карта для допомоги:  4149499157207216
  3. Ліза – втратила маму та друзів. Карта для допомоги 5168180143666748
  4. Вікторія – втратила матір та батька. Чоловік наразі служить на Бахмутському напрямку. Дівчина залишається одна в домі. Карта для допомоги: 5168755457219588
  5. Тетяна – загинули донька, зять та сваха. Без батьків залишилися двоє онуків 15 і 22 років. Карта для допомоги: 5168757417300318

Правоохоронці та рятувальники дістають загиблих внаслідок ракетного удару загиблих у селі Гроза.

Ранкові удари по Харкову

Наступного дня, 6 жовтня, близько 6:45 російські окупанти завдали ще двох ракетних ударів по центральній частині Харкова, попередньо, також ракетами типу «Іскандер». Влучання були в Київському та Основ’янському районах міста. Одна з ракет влучила у проїзну частину, вибуховою хвилею та уламками були пошкоджені будинки, що розташовані неподалік. Друга ракета частково зруйнувала триповерховий житловий будинок, в якому виникла пожежа. У будинках навколо епіцентру вибуху повилітали вікна та були пошкоджені покрівлі.

Внаслідок ракетного удару по житловому будинку під завалами було знайдено тіла двох людей: 10-річного хлопчика та його 67-річної бабусі.

Усього отримали поранення 30 осіб: 20 чоловіків і 9 жінок віком від 19 до 85 років, а також 11-місячний малюк – брат загиблої дитини. 13 з них звернулися до лікарень, решта отримала допомогу на місці.

– Травми всіх госпіталізованих унаслідок ранкового удару оцінюються як легкі. Це осколкові поранення тулуба, голови та верхніх і нижніх кінцівок.

Одна з постраждалих відмовилася від подальшої госпіталізації та була відпущена додому. Ще двоє – це мати з 11-місячною дитиною – відправлені до іншої медичної установи. Всім пацієнтам надається кваліфікована медична допомога, – розповів медичний директор однієї з лікарень Харкова Руслан Врагов.

Через обстріл 6 жовтня у Харкові було пошкоджено 72 будівлі, них 69 – житлові будинки. Понад 50 житлових будинків були пошкоджені вперше з початку повномасштабного російського вторгнення.

За попередніми підрахунками Харківської міської ради, пошкоджено 681 вікно у квартирах та 107 – у місцях загального користування, також зазнали руйнувань чотири покрівлі. Віконні пройми закривають ОСБ-плитами.

Того ж дня 11 бригад комунального підприємства «Харківське ремонтно-будівельне підприємство» почали закривати контури вікон та обстежувати житлові будинки на предмет руйнувань фасадів і покрівель у Київському, Основ’янському та Слобідському районах Харкова, а понад 150 працівників «Харківблагоустрою» прибирали скло та уламки. Також бригади «Харківспецбуду» усували аварійність пошкоджених покрівель на вулицях Георгія Тарасенка та Молочній.

Крім того, внаслідок ракетного удару постраждали мережі водопостачання та водовідведення у Київському районі. За інформацією директора комплексу «Харківводопостачання» Владлена Волкова, було зруйновано ділянку магістралі завдовжки 10 метрів. На час ремонтних робіт на провулок Театральний автоцистернами підвозили воду.

Станом на 9 жовтня комунальники забили понад дві тисячі вікон і закрили розбиті дахи 25 будинків.

Як зазначив Харківський міський голова Ігор Терехов, за вихідні були розчищені дороги та відновлено рух транспорту, включно з трамваєм на вулицях Молочній і Георгія Тарасенка. Також було замінено дорожні знаки та світлофори.

Також міський голова сказав, що з п’ятниці майже у всіх будинках поруч з епіцентром вибуху є світло, вода та газ.

Міська влада забезпечила мешканців постраждалих будинків ковдрами, подушками, постільною білизною, засобами гігієни. Крім того, 17 сімей, які виявили таке бажання, безплатно переселили до готелю та забезпечили їх продуктами харчування.

В ефірі Національного телемарафону Ігор Терехов заявив, що кожна постраждала родина отримає матеріальну допомогу від французького фонду.

Крім цього, харків’яни, чиє житло було пошкоджене внаслідок ракетних ударів, можуть отримати грошову допомогу за державною програмою «єВідновлення». Для цього необхідно подати відповідну заявку в застосунку «Дія».

З усіх питань постраждалі можуть звертатися за телефонами:

  • Слобідський район: +38 (050) 957-07-37;
  • Київський район: +38 (099) 155-43-97;
  • Основʼянський район: +38 (050) 343-75-53.

Комунальники усувають наслідки обстрілу на Провулку Театральному у Харкові

Брешуть в очі

Між ракетними обстрілами Грози і Харкова не минуло й доби, як після ударів російські пропагандисти почали або радіти жертвам серед українців, або відразу почали вигадувати нісенітниці, щоб захистити «імідж» армії рф.

Так, один з телеграм-каналів, який є псевдоукраїнським та працює в інтересах рф, повідомив, що обстріл села та вбивство багатьох мешканців села Гроза вигідне саме Україні, оскільки «у західній пресі все йшло до замороження конфлікту та послаблення негативу на адресу рф». Крім цього, пропагандисти зазначили, що трагедія спрямована ще й на те, щоб посприяти виділенню допомоги Україні, а також підвищити ефективність мобілізації.

Основна думка цього повідомлення є такою, що нібито Україна навмисно влаштувала провокацію, щоб отримати фінансову та військову допомогу.

Центр протидії дезінформації зауважив, що доволі багато проросійських телеграм-каналів та пропагандистів поширили фейк зі схожими наративами.

– Це цинічний та аморальний фейк, яким роспропаганда користується постійно після терактів проти мирного населення. Ворожі ресурси відпрацьовують схему з перекладання відповідальності за скоєний злочин і таким чином намагаються зіграти на випередження, щоб звинуватити Україну в терактах проти власного цивільного населення, – зазначили в Центрі протидії дезінформації.

Першим з офіційних осіб російської федерації виступив прессекретар путіна дмитро пєсков. Як і в інших подібних випадках, він продовжив повторювати наратив про те, що російська армія не завдає ударів по цивільних. Під час брифінгу 6 жовтня він сказав: «росія не завдає ударів по цивільному населенню, а працює по скупченню військових та армійського керівництва».

З подібною заявою виступила російська опозиційна журналістка юлія латиніна. Вона припустила, що ця трагедія могла статися через те, що росіяни засікли в одному місці велике скупчення мобільних телефонів, і це є просто помилкою військових, які переплутали поминальний обід зі скупченням солдатів. Таким висловом опозиціонерка легітимізує запуски російських ракет по території України.

9 жовтня на засіданні Ради Безпеки ООН, яке Україна ініціювала через російський удар по селу Гроза, виступив постійний представник росії при ООН василь небензя. Він заявив, що у селі Гроза було поховання «високопоставленого українського націоналіста», на якому були присутні «багато поплічників нацистів». Також він сказав, що підтвердженням цьому є знімки, опубліковані після ракетного удару, на яких є чоловіки призивного віку.

Також серед російських пропагандистів є більш радикальні, які зазначають, що нібито однозначно обстріл села було здійснено західними ракетами, щоб відвернути увагу від «суттєвих провалів у Бахмуті та південніше Роботиного».

Однак однозначною є позиція керівництва Євросоюзу та представництва ООН в Україні.

Високий представник Євросоюзу із зовнішньої політики й політики безпеки Жозеп Боррель назвав російський удар по селу Грозі воєнним злочином та підкреслив, що це був цілеспрямований удар по цивільному населенню.

– Навмисні напади на цивільне населення є воєнними злочинами. Керівництво росії, всі командири, виконавці та співучасники цих звірств будуть притягнуті до відповідальності. Безкарності за воєнні злочини не буде, – наголосив Боррель.

Гуманітарна координаторка ООН в Україні Деніз Браун також засудила цю атаку.

– Я обурена повідомленнями про російський удар, внаслідок якого майже зруйновано село Гроза в Харківській області, де загинули десятки мирних жителів. Світлини, що надходять із села, де проживало понад 300 людей, жахають. Думками ми з народом України, який сьогодні знову став свідком чергових жорстоких наслідків вторгнення російської федерації, – написала Деніз Браун.

Два ракетних удари по Харкову російська пропаганда також не оминула своїми фейками. Тут також проросійські телеграм-канали виступили з «версією», що Україна знову обстріляла сама себе, оскільки за день до цього у місто нібито приїжджав начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов.

Інші телеграм-канали почали вигадувати фейки про обстріл будівель, де мешкали «іноземні найманці», а також про влучання у будинки українського ППО. Іноді пропагандисти в одному повідомленні суперечать самі собі, говорячи, що в Харкові взагалі не працює ППО, однак результатами «прильотів» називають саме дію українських систем, тим самим відбілюючи свої терористичні атаки на цивільних людей.

Нагадаємо, 6 жовтня близько 6:46 окупанти випустили дві ракети типу «Іскандер» по центральній частині Харкова

Загинуло двоє людей, поранено 30 людей. 

Нагадаємо також, у місті Харків Пункти незламності будуть забезпечені продуктами, медикаментами, паливом для генераторів.

Більше новин Харків читайте на нашому сайті.

Автор:
Олександр Манченко

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися