Дали воду та облаштували освітній хаб: про позитивні зміни у Савинській громаді
Громади на зв'язкуМинуло вже понад рік, як деокупували Савинську територіальну громаду. За цей час повністю відновили всі комунікації. Крім цього, у ТГ реалізується кілька важливих проєктів, зокрема відкрили освітній хаб та створюють ЦНАП, якого раніше не було в громаді.
Довгоочікувана вода у Залимані
Савинську територіальну громаду Ізюмського району звільнили від російських загарбників 10 вересня минулого року. З того часу велася активна робота, аби всі жителі були зі світлом, водою та газом – таке було першочергове завдання. Повністю це питання вдалося закрити в цьому місяці, коли в селі Залиман відновили водопостачання. Жителі населеного пункту були без води з березня 2022 року – розстріляний трансформатор та зруйнована свердловина не дозволяли оперативно відновити водопостачання. Тому протягом 10 місяців там реалізовували цілу низку проєктів, аби повернути воду залиманчанам.
Енергетики замінили розстріляний трансформатор. За рахунок субвенції від Донецької селищної ради в розмірі двох мільйонів гривень провели капітальний ремонт свердловини. У рамках обласного конкурсу «Разом в майбутнє» реалізували проєкт «Вода із сонця» у співфінансуванні з Харківською обласною радою (563 558 гривень), місцевим бюджетом (201 271 гривня) та благодійним фондом «Даруй Добро» як конкурсантом (40 253 гривні) – встановили сонячні панелі для генерації енергії для забезпечення безперебійного живлення свердловини.
Разом з міжнародною організацією New Way змонтовано нову водонапірну башту. За підтримки міжнародної організації Arche Nova та NRC отримано шість кілометрів труб для нового водогону в Залимані – роботи з монтажу вже тривають.
– Відновлення водопостачання для жителів Залиману, де наразі проживає 400 людей, а до війни було 808, украй актуальне і важливе. Люди брали воду з колодязів, але там технічна вода, що не відповідає нормам. Після визволення громади возили бутильовану воду, також возили воду кубами і розливали по пляшках. Крім того, нам подарували фільтри. Туди ми заливали воду з колодязів, після чого її можна було пити. На два дні родина з двох-трьох осіб набирала 15 п’ятилітрових пляшок. Але дуже важко було – це ж не попрати нормально, не помитися, не приготувати їжу. Ось так і жили до 17:00 7 листопада, поки не дали воду. Люди аплодували хлопцям, які робили водогін, так були задоволені, – розповідає начальниця Савинської селищної військової адміністрації Оксана Супрун.
Завдяки реалізації кількох проєктів у мешканців села Залиман з'явилася вода, якої не було з березня минулого року
Вона зазначає, що на сьогодні на території всієї громади є світло, вода та газ. Дуже довго не могли відновити електропостачання в селах Норцівка та Першотравневе. Це було пов’язано із сильним замінуванням, однак уже навесні 2023 року питання вдалося вирішити, і всі населені пункти громади були зі світлом та газом. Відновленням водопостачання у Залимані наразі закрили першочергові потреби, однак уже є ідеї та плани, як надалі покращувати ситуацію.
Пошкоджено 19 об’єктів соцсфери
Наразі у Савинській громаді продовжується відновлення об’єктів соціальної сфери. Наприклад, уже завершується часткова відбудова музичної школи в Савинцях. Приміщення пошкоджено внаслідок бойових дій. Там замінили дах, усі двері, завершуються оздоблювальні роботи. Проєкт реалізується за підтримки та повного фінансування релігійної місії «Карітас-спес». Оксана Супрун додає, що вони очікують на поновлення музичної апаратури, яка була знищена і викрадена.
У Савинцях завершується частковий ремонт музичної школи
Загалом після повномасштабного вторгнення в громаді було пошкоджено 19 об’єктів соціальної інфраструктури: заклади освіти, культури, адміністративні будівлі та медичні заклади. Останні вже відновлені на сто відсотків, це чотири ФАПи і дві амбулаторії. Найбільших пошкоджень зазнала амбулаторія в Савинцях, де було пряме ракетне влучання. Але за підтримки благодійного фонду «Пацієнти України» провели капітальний ремонт – і медзаклад уже працює на повну потужність.
Найгірша ситуація в громаді із закладами культури. Повністю знищений Будинок культури в селі Залиман, він не підлягає відновленню, будівлю знесуть. Пошкодженими залишаються БК у селах Вишневе і Морозівка. У Савинцях пошкоджені бібліотека та Будинок культури, де вже замінені вікна.
– Щодо закладів освіти, то проведена велика реформа. Призупинено діяльність чотирьох навчальних закладів з подальшою ліквідацією, три з них – у зв’язку з руйнуванням будівель. Повністю знищена будівля Вишнівської гімназії, сильно пошкоджений Веселівський ліцей, але плануємо відновити будівлю. Якщо це буде не школа, то зробимо адмінбудівлю, бо її у Веселому наразі немає. І Залиманський ліцей розстріляний повністю. Є ідея проведення реконструкції, аби зробити там адміністративно-культурний центр, де будуть разом Будинок культури, теж знищений, спортивна зала та кімнати для старостинського округу, бо будівля старостату в Залимані також знищена. Що стосується адмінбудівель, то поновлено будівлю старостату в Морозівці: замінили вікна, зробили дах, вона вже функціонує повною мірою, – каже начальниця Савинської селищної військової адміністрації.
ЦНАП і освітній хаб
Великим проєктом, який реалізовується в громаді, є капітальний ремонт будівлі колишньої поліклініки в центрі Савинців. Вона не пошкоджена обстрілами, втім знаходиться не в кращому стані. На її капремонт Європейський інвестиційний банк виділив 14 мільйонів гривень. Наступного року там буде працювати сучасний Центр надання адміністративних послуг з великим переліком послуг.
– У громаді до війни не було ЦНАПу, втім людям він украй потрібен. Наразі жителі нашої громади змушені їхати до Балаклії, вистоювати черги разом з місцевими, витрачати багато часу, це незручно. Тому вже з 15 грудня ми запускаємо роботу ЦНАПу, а потім він перейде у нове приміщення. Сподіваємося, це відбудеться навесні 2024 року, – каже Оксана Супрун.
Також керівництво Савинської громади шукає шляхи вирішення однієї з головних на сьогодні проблем для всієї України – онлайн-навчання, через яке діти у повному обсязі не набувають знань і залишаються без живого спілкування. У ТГ функціонують дві дитячі кімнати, де можна офлайн попрацювати з психологами та педагогами, які пройшли спеціальне навчання із соціальної адаптації. Кімнати розташовані в закладах, де у підвальних приміщеннях облаштовані безпечні простори, тобто під час повітряних тривог малеча обов’язково спускається до підвалів.
20 листопада за підтримки партнерів Codeit4life в одній дитячій кімнаті обладнали відокремлений освітній простір з п’ятьма сучасними комп’ютерами.
– У нас з’явися освітній хаб. Тепер працювати над надолуженням освітніх втрат учнів Савинської громади наші педагоги зможуть ефективніше, а діти отримають задоволення від роботи на сучасній техніці. Наразі відпрацьовуємо, аби там займалися учні «критичних» класів – це перший, четвертий, дев’ятий та одинадцятий. Нікого не будемо примушувати відвідувати заняття. Ті батьки, яким це цікаво, даватимуть згоду на навчання дітей у такий спосіб, а ми зі свого боку гарантуємо повну безпеку під час проведення навчальних занять. Наразі відпрацьовуємо питання, як організувати підвезення дітей до освітнього хаба. Забезпечити шкільними автобусами ми не можемо, практично всі знищені та викрадені. Залишився один, але його не можна використовувати, бо офіційно у нас немає офлайн-навчання, – пояснює очільниця ТГ.
У Савинській громаді створили освітній хаб
Атмосфера в громаді змінилася
За словами Оксани Супрун, життя в громаді поступово налагоджується.
– Першочерговим питанням для нас є повернення людей, а це залежить від відновлення їхніх домівок. Узагалі у нас пошкоджено 745 домоволодінь. На сьогодні в громаді працює низка міжнародних організацій, партнерів, які допомагають місцевим відновлювати житло, – каже начальниця Савинської селищної військової адміністрації.
Міжнародні організації допомагають жителям Савинської громади будматеріалами
Ще один позитивний момент – у ТГ потрошку починають поновлювати вуличне освітлення. З цим є проблема: понад 160 кілометрів дротів пошкоджено. Наразі громада не має можливості відновити все, тому на сьогодні освітлюються чотири вулиці в центрі Савинців. Наступного року намагатимуться реалізовувати проєкти, які допоможуть вирішити це питання.
– Загалом атмосфера змінилася. Коли їдеш вулицями, то вже будинки «посміхаються» вставленими вікнами, настрій інший. Звісно, і наступного року продовжуватимемо по максимуму робити все можливе, аби людям було комфортно жити в нашій громаді, – зазначає начальниця Савинської селищної військової адміністрації Оксана Супрун.
Нагадаємо, нещодавно у селі Вишнева Савинської громади Ізюмського району Харківської області відновили фельдшерсько-акушерський пункт.
Нагадаємо також, що у Залимані Савинської громади реалізовують новий проєкт «Вода із сонця» і тим самим вирішують проблему забезпечення місцевих жителів питною водою, яка виникла внаслідок проведення на території села активних військових дій.
Раніше ми писали, що у Савинцях на благодійному ярмарку зібрали 45 тисяч гривень на потреби ЗСУ.
Читайте також:
У Савинській громаді встановили камери відеоспостереження
КНДР на Харківському напрямку та відбудова: які події відбулися на Харківщині
У Лозовій відновлять Палац культури, обстріляний росіянами у 2022 році (фото проєкту)
Російські обстріли завдали Харкову збитків на 10 мільярдів євро — Терехов
Екологічний клас у Краснокутській громаді: як працює та які заходи проводяться