Літературний конкурс у Сахновщині зібрав письменників зі всієї країни: хто серед переможців
У селищі Сахновщина Харківської області відбулося вручення Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Чабанівського. Її отримали 7 авторів з різних областей України.
Як розповів медіа "Слобідський край" селищний голова Сахновщини Володимир Суєцький, щорічна Всеукраїнська літературна премія імені Михайла Чабанівського заснована у 2006 році. Михайло Іванович, справжнє прізвище якого Циба, народився 18 вересня 1910 року в селі Лигівка. У роки Другої світової війни працював фронтовим кореспондентом. Він один із перших екологів в Україні, у своїх літературних творах виступав за захист рідної природи. В доробку письменника багато прози, зокрема романів «Біля Дунаю» (1954–1955), «Балканська весна (1960), «Тече вода в синє море» (1961) та повістей. Для юних читачів були написані книги оповідань «Під зорями Балканськими» (1960), «Степовий цвіт» (1956).
– Торік ми премію імені свого земляка не проводили. Були вагання і цьогоріч: хтось казав, що війна, не на часі, але більшість мешканців громади схилялася до думки, що захід повинен бути, бо ми сильні і не дамо ворогові зламати себе. У цей важкий для України час, коли російські окупанти знищують нашу культурну спадщину, важливо популяризувати і збагачувати українську культуру. Михайло Чабанівський був фронтовим кореспондентом, тож бачив обличчя війни і розповідав про неї у своїх книгах. Про жахіття теперішньої війни, розв’язаної проти України московією, розповідають сучасні літератори. Тож ми повинні всіляко підтримувати та заохочувати їх, – каже Володимир Суєцький.
– Підтримка письменників тоді, коли в Україні війна, – справа надзвичайно важлива, адже це підтримка української культури і мови, що їх мріє стерти з лиця землі ворог, – згодна одна з лауреатів, авторка роману «Соло горихвістки» Таміла Чупак із Черкаської області.
Допоміг «Прогрес» із Лигівки
Ініціатор створення всеукраїнської літературної премії Володимир Вакуленко – краєзнавець, поет, прозаїк, лауреат літературної премії імені Олександра Олеся. Фундаторами виступили Сахновщинська районна рада (сьогодні ці повноваження на себе перебрала Сахновщинська селищна рада), ПСП «Агрофірма «Прогрес» та Харківська організація НСПУ.
– Ідея заснування премії виникла давно, але остаточно сформувалась у 2005 році, коли святкували 95-річчя від дня народження нашого уславленого земляка. Проблема була лише в тому, де знайти мецената, – розповідає Володимир Вакуленко.
Тоді він звернувся зі своєю ідеєю до керівника агрофірми «Прогрес» Володимира Моргуна. Підприємство працює в рідному селі Чабанівського, тож його керівник не відмовив і всі ці роки є незмінним меценатом Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Чабанівського.
За час існування премії активну участь у її розвитку брали голови Сахновщинської районної ради – Володимир Болюк і Володимир Прядко.
Організаторкою і постійною ведучою заходу була голова літературного клубу «Зорепад» Валентина Перевишко. Під її керівництвом активну участь в урочистостях брали вчителі та учні Лигівської школи, Будинок культури села Лигівка, шкільна та сільська бібліотеки.
Приєдналися до популяризації творчої спадщини Михайла Чабанівського його доньки – Оксана Хорозова і Ліна Чабанівська-Сперкач з чоловіком, режисером-документалістом Валентином Сперкачем.
«Зорепад» на батьківщині письменника
Нинішнього року початок заходів з нагоди вручення літературної премії імені Михайла Чабанівського відбувся на його батьківщині, у селі Лигівка, в приміщенні місцевого ліцею. Зустріч літературного клубу «Зорепад» приурочили до 113-ї річниці від дня народження письменника. Сценарій заходу підготувала Валентина Перевишко, а зустрічала гостей директорка ліцею Людмила Сметаніна.
Спочатку учасники заходу вшанували пам’ять тих, хто загинув за Україну. Потім члени шкільного наукового товариства розповіли учасникам зустрічі про письменника та репрезентували його книги.
Ведучі зустрічі здивували лауреатів премії естафетою-інтерв’ю, де авторам потрібно було вгадати рядки зі своїх творів та відповісти на запитання про письменництво. «Побачити на сцені яскраву акторську гру і раптом зрозуміти, що це уривок твого роману, це неймовірно», – ділиться враженнями письменниця Таміла Чупак.
Покладаючи квіти до меморіальної дошки письменника, меценат Володимир Моргун сказав: «Літературна премія була заснована, щоб популяризувати творчість нашого земляка та заохотити сучасних майстрів слова до написання творів, присвячених сьогоденню».
Конкурсна комісія працювала 7 місяців
Нагороджували переможців літературної премії в Сахновщинському будинку культури. Організували захід працівники відділу освіти, культури, молоді та спорту. Зустрічали літераторів та гостей запашним короваєм, який приготувала коровайниця Леся Шикітка. Захід супроводжувався театральними постановками та піснями від гуртів «Явір» та «Сахновщанка».
Як розповіла секретарка конкурсної комісії Лариса Кошляк, конкурсна комісія у складі Володимира Суєцького, Олександра Коби, Володимира Вакуленка, Олени Дубини, Людмили Лаврової, Валентини Перевишко, Олександра Роденка та Раїси Троїцької працювала понад сім місяців. Цьогоріч у конкурсі взяли участь 29 авторів, які надали 37 творів у номінаціях «Проза», «Поезія», «Публіцистика».
За словами членів конкурсної комісії, обрати переможців було складно. Велику кількість робіт нинішнього року подали молоді сучасні автори. Особливістю творів було те, що всі вони патріотичні і майже всі присвячені воєнній тематиці. Удостоєні премії автори 7 творів.
У номінації «Поезія»:
1 місце здобув Володимир Невесенко (м. Суми) за збірку поезій «Від смеркання до війни»;
2 місце – харків’янка Марина Зозуля (Чайка Білоозерянська) за збірку поезій «Ви прочитайте «дякую» моє»;
3 місце – Наталія Євланова (м. Київ) за збірку поезій «Обличчя війни».
У номінації «Проза»:
1 місце – Таміла Чупак (м. Кам’янка, Черкаська область) за роман «Соло горихвістки»;
2 місце – Катерина Пилипчук (м. Київ) за збірку новел і нарисів «Війна, яка змінила нас», збірка вийшла і в англійському перекладі;
3 місце – Олександр Дмитрук (м. Вінниця) за роман «Капкан».
У номінації «Публіцистика» відзначено Валерія Романька (м. Слов’янськ, Донецька область) за книжку «Вибрана публіцистика».
Лауреатів нагороджено пам’ятними призами, дипломами та грошовими сертифікатами. Під час нагородження кожен з них подякував українським воїнам за захист і можливість працювати та побажав бійцям на фронті скорішої перемоги.
Більше новин у Харківська область на нашому сайті
Як повідомляли, в селищі Сахновщина пройшов дитячий турнір з футболу на підтримку ЗСУ.
Раніше писали: в Сахновщині для малечі рятувальники влаштували свято.
Також, нагадаємо: У Сахновщині в День селища збирали кошти для ЗСУ