Роганська громада відновлюється після бойових дій та повертається до життя
Рогань на лінії зіткнення
Роганська громада з перших днів повномасштабного вторгнення опинилася на лінії вогню. В одній частині селища Рогань розміщувалися позиції російських військових, тому нашим захисникам знадобився час для того, щоб їх звідти вибити. У Рогані обстріли не вщухали місяцями. Основні руйнації припали на березень-квітень 2022 року, коли протистояння за цим напрямком були найбільш жорсткими та інтенсивними.
– У березні був такий обстріл, що навіть за добу неможливо було порахувати кількість влучань та пошкоджень. Ми намагалися рахувати хоча б ті пожежі, які виникали через обстріли, тому що навіть до деяких об’єктів, куди влучали снаряди, не могли потрапити протягом однієї або двох діб. Така була інтенсивність вогню. Були різні ураження, різними видами зброї. Це були й «гради», і міномети, і навіть авіаудари, – згадує Роганська селищна голова Марія Черненко.
26 лютого російські обстріли перебили високовольтні лінії електропередач. Рогань залишилася без світла. Відновити електропостачання було неможливо, оскільки лінії електропередач знаходилися в зоні активних бойових дій. Без електрики селище Рогань жило майже два місяці. Так само не було опалення та води.
Усі комунальні служби працювали на межі людських можливостей, аби хоча б мінімально підтримувати життєдіяльність громади. Так, наприклад, фахівці Роганської дільниці «Харківгазу» за декілька днів відновили постачання газу після пошкодження газорозподільної станції в селищі, щоб у людей у приватному секторі було опалення, а у квартирах газ для приготування їжі.
Місцева пожежна команда Роганської селищної ради в умовах ведення активних бойових дій найчастіше була єдиним підрозділом, який ліквідовував наслідки обстрілів. З початку вторгнення по квітень Роганська пожежна команда здійснила 21 виїзд на пожежі житлових будинків та підприємств громади. Крім того, в умовах бойових дій пожежна команда забезпечувала мешканців технічною водою, оскільки водопостачання на більшості території громади було відсутнє аж до середини травня 2022 року.
– Наші пожежники виїжджали на виклики і під обстрілами ризикували своїм життям. Були випадки, коли одночасно виникало багато пожеж. Однією машиною гасити всі ці пожежі було майже неможливо, однак вони завжди реагували і намагалися допомогти людям, – пояснює Марія Черненко.
27 березня начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомив про повне звільнення сусіднього села Мала Рогань. Тому поступово лінія зіткнення відсунулася доволі далеко, щоб громада почала повертатися до більш-менш нормального життя в нових умовах.
Кількість обстрілів зменшилася
Після звільнення Рогані та відсунення російських військ якомога далі від громади обстріли здійснювалися, але вже не так інтенсивно. За останні три місяці кількість обстрілів суттєво зменшилася. По території населених пунктів громади не було вже масованих артилерійських обстрілів чи прильотів реактивних систем залпового вогню.
Зараз лише зафіксовані поодинокі бомбардування, які відбувалися приблизно раз на місяць. Так, 25 червня приблизно о 13:00 російська авіація скинула на селище Рогань дві бомби на парашутах. Одна з них впала на приватну територію, друга на подвір’я домоволодіння.
У ніч на 22 липня відбувся обстріл Роганської громади. Російські війська завдали двох ракетних ударів по виробничому приміщенню в селищі Рогань. У результаті повністю зруйновано адміністративну та виробничу будівлі непрацюючого підприємства. На території були лише охоронці. Ніхто не постраждав. Також тієї ночі було пошкоджено лінію електропередач, через що Рогань, Мала Рогань та Вільхівка залишилися без світла, проте постачання електроенергії швидко відновили.
Життя після бойових зіткнень
Дуже багато нових викликів стоїть перед селищною радою з урахуванням того, що війна не обійшла громаду стороною. Основні проблеми – це ремонт та відновлення всіх інфраструктурних та соціальних об’єктів, житла мешканців, забезпечення проведення опалювального сезону.
Наразі Роганська громада має можливість зафіксувати наслідки російської агресії та зайнятися відновленням пошкоджених будівель. До війни в Рогані нараховувалося близько 1200 приватних будинків, а на сьогодні складено вже понад 620 актів про пошкодження будинків, з них 25 будинків повністю зруйновані та не підлягають відновленню. Тобто мешканці залишилися без житла. У селищі Докучаєвське зруйновано дев’ятиповерховий будинок. У Рогані дуже пошкоджені дві п’ятиповерхівки. У ці будівлі були прямі влучання снарядів. У більшості квартир повилітали вікна, також постраждали дахи.
Мешканців зі зруйнованих будівель розмістили в приватних будинках, які зараз пустують. Власники цих домівок дали свою згоду на розміщення. Деякі люди проживають зараз у підвальних приміщеннях першого навчального корпусу Державного біотехнологічного університету.
– Наразі йдуть домовленості з керівництвом університету на тимчасове розміщення в гуртожитках університету, – говорить очільниця Роганської громади.
Також значних руйнувань зазнав ліцей у Рогані. Його обстрілювали реактивними системами залпового вогню та артилерією. Було пряме влучання в дах споруди. Приблизно 70 відсотків вікон у ліцеї розбиті. З трохи меншим відсотком постраждав ліцей у Докучаєвському. Крім того, у Рогані зруйновано дах та вибиті вікна в дитячому садку.
Найбільш нагальна потреба у відновленні вікон та ремонті дахів. Для цього адміністрація отримала тенти, які передають власникам будинків для тимчасового ремонту дахів у приватному секторі. Тенти захищають від опадів, однак до зими потрібні якісніші матеріали, наприклад, шифер чи металопрофіль.
На сьогодні є вже багато об’єктів, які потрапили у першу хвилю фінансування та відновлюються.
– Уже йдуть роботи з ремонту фасаду та даху, а також установлення вікон у Роганській амбулаторії, дитячому садку та адміністративній будівлі в селищі Рогань, – каже Марія Черненко.
Попри продовження бойових дій на Харківщині, Роганська громада активно готує освітні заклади до навчального року. Зараз іде відновлення Роганського ліцею. Наразі вже відновлено цегляні перекриття між поверхами, відремонтовано дах і закінчується встановлення вікон. У Докучаєвському ліцеї також уже встановили нові вікна.
Поступово відновлює свою роботу малий бізнес, почали працювати магазини та деякі заклади. Виконавчий комітет відновив роботу з надання адміністративних та соціальних послуг. Запрацював Центр первинної медичної допомоги, лікарі приймають пацієнтів у трьох амбулаторіях, а саме в селищах Рогань, Докучаєвське, селі Хроли та в одній філії в селищі Докучаєвське.
Однак, великою проблемою громади, як і багатьох інших регіонів, де ведуться бойові дії, стає скорочення робочих місць, а відповідно й підвищення рівня безробіття. Більшість підприємств великого та середнього бізнесу закрилися, перевезли свої виробничі потужності до інших областей або залишилися зі зруйнованими приміщеннями, де неможливо відновити діяльність. Через це в громаді набагато менше робочих місць і відповідно надходжень до місцевого бюджету.
Життя в громаді поступово відновилося, наскільки це можливо в умовах війни.
– Звісно, зараз стало набагато краще жити. Ми налагодили транспортне сполучення з містом Харків, уже запрацювали магазини. Зараз у нас є газ, світло та вода. Якщо бувають якісь перебої, то все швидко відновлюється, тому що це не так масштабно, як було, і наше становище дозволяє нам проводити відновлювальні роботи, – розповідає пані Марія.
Відновлення інфраструктури
Роганська територіальна громада відновлює свою критичну інфраструктуру після бойових дій. Активніше всього роботи з відновлення йдуть у населених пунктів, що найбільше постраждали. Першочергово в громаді зайнялися відновленням послуг з електро-, водо- та газопостачання, оскільки головне завдання селищної ради – це підготовка до опалювального сезону.
Під час обстрілів пошкоджені дві котельні, що надають послугу з централізованого опалення, в селищах Рогань та Докучаєвське. Котельня в Рогані вже відновлена, а з котельнею в Докучаєвському ситуація набагато складніша. Після обстрілів котли та система були суттєво пошкоджені. Зараз демонтовано виведені з ладу котли та проводиться заміна центральної тепломагістралі. Це найбільший об’єкт у громаді, який підлягає відновленню. Він отримав фінансування від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. У Докучаєвському 36 багатоповерхових будинків, які залежать від цієї котельні. Також ця котельня опалює гуртожитки Державного біотехнологічного університету.
– Ми дуже сподіваємося, що буде стабілізація на фронті та ми зможемо відновити до початку опалювального сезону цю котельню. Це найбільший наш виклик. Якщо ми не відновимо теплопостачання, то мешканців цих будинків доведеться евакуювати, адже проводка не витримає електроопалення. Люди будуть вимушені виїжджати з цих будинків, – роз’яснює Марія Черненко.
Також ворожими обстрілами суттєво пошкоджені дві водонапірні башти, які забезпечують водопостачання селища Рогань. На сьогодні ці два об’єкти потребують капітального ремонту, наразі йде пошук фінансування для проведення робіт. Така ж сама ситуація з каналізаційною помповою станцією в Рогані.
Люди повертаються
Після того, як лінія фронту відсунулася від території громади, до населених пунктів вже повернулися десь близько 5000 мешканців громади, це приблизно 80 відсотків від довоєнної кількості жителів. Найчастіше повертаються власники будинків у приватному секторі, хоча саме приватний сектор має найбільші пошкодження.
Крім того, постійно збільшується кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб – станом на 1 серпня Роганська громада вже прийняла 924 особи. В основному це люди із сусідніх громад і районів Харківської області, де зараз ідуть активні бойові дії. Більшість з них розселюються у своїх родичів чи знайомих. До Рогані переважно приїжджають переселенці з Ізюмської, Куп’янської, Вільхівської громад. Нещодавно зареєструвалися вимушені переселенці з Попасної.
– Коли в громаді була гаряче від обстрілів, до нас з інших громад, звісно, не приїжджали, ми евакуйовували своїх як могли. У нас в одному селищі до війни жили 5000 осіб. Станом на 1 квітня залишилося 1200 мешканців. В іншому селищі було 6000 населення, залишилося 1100. Люди виїжджали, а зараз ситуація повністю змінилася. Люди повертаються і приїздять переселенці з окупованих територій, – зазначає очільниця Роганської ТГ.
Гуманітарна допомога
Під час активних бойових дій селище Рогань виживало лише за рахунок гуманітарної допомоги. Жоден магазин не працював, мешканці не могли виїхати за продуктами, бо громадський транспорт не курсував, і був суттєвий дефіцит усіх видів пального. Тоді видача гуманітарних пакунків у громаді здійснювалася майже шість разів на тиждень.
– Хай це були невеликі обсяги, але кожен розумів, що він прийде та щось отримає, – згадує Марія Черненко.
Зараз гуманітарної допомоги надходить стільки, що покрити потреби кожного жителя та переселенця неможливо. Адміністрація сконцентрувалася на видачі продуктових наборів певним соціальним групам. У пріоритеті сім’ї з дітьми, переселенці, особи з інвалідністю та люди похилого віку, які перебувають на обліку в соціальних службах.
До 10 травня всі зареєстровані в громаді мешканці та переселенці отримали продуктові набори за президентською програмою. Загалом це вийшло приблизно 8000 пакунків.
– Усім роздати харчові набори ми, на жаль, не можемо. Тому залежно від обсягу гуманітарної допомоги, яка надійшла, ми вирішуємо, якій соціальній групі можемо це передати, – пояснює пані Марія.
Зараз Роганська громада співпрацює через районну військову адміністрацію з гуманітарними складами Харківської обласної військової адміністрації, які регулярно відвантажують гуманітарну допомогу. Також неодноразово допомога надходила від Харківської обласної ради.
До допомоги ще долучаються місцеві, всеукраїнські та міжнародні благодійні та громадські організації. У Роганській селищній раді називають такі, як гуманітарний хаб «Схід-Захід», волонтерське об’єднання ХАБ «Вокзал», благодійні фонди «АІСМ Україна», «Джерело відродження» та «Благороб», Міжнародний комітет Червоного Хреста, «U-LEAD з Європою», USAID, Фонд міжнародної солідарності, World Food Programme, громадська організація Tarilka.org та багато інших.
Крім того, звичайні люди, які проживають або проживали в населених пунктах громади, а зараз знаходяться в інших областях чи за кордоном, намагаються бодай чимось допомогти. Вони надсилали посилки, передавали волонтерами, особисто їздили в Харків, щоб мешканці Роганської громади мали все необхідне для життя.
– У мене така позиція, якщо людина надає гуманітарну допомогу, то вона дає це від щирого серця, і вже не важливо, це п’ять тонн чи п’ять кілограмів. У найважчі часи наші дівчата знаходили чай, і ми ділили хоча б по декілька пакетиків та роздавали людям, – розповідає Марія Черненко.
Роганська громада потребує допомоги
Зараз у громаді стабільна ситуація щодо бойових дій, інтенсивних обстрілів більше немає, але загроза залишається.
– Все ж таки лінія вогню від нас відійшла, тому в нас стало набагато спокійніше. Якщо вона буде відходити від нас усе далі й далі, то всі розуміють, що нам треба буде повертатися до свого буденного мирного життя, відновлювати всі виробництва та установи. Отже, і будівельні матеріали для нас наразі є найбільш нагальними, – пояснює пані Марія.
Оскільки головним завданням Роганської селищної ради зараз є відновлення житлових будинків, об’єктів критичної та соціальної інфраструктури та підготовка до опалювального сезону, то громада потребує будівельних матеріалів.
Наразі громада готується отримати матеріал для відновлення комунальних підприємств, однак через велику кількість пошкоджень приватного сектора найбільша потреба у відбудові приватних будинків.
Насамперед потрібний будь-який покрівельний матеріал, бо різні будинки пошкоджені. Десь був металопрофіль, десь шифер. Також важливими матеріалами для відновлення є скло, цегла, цемент, бруси різного діаметра.
– Я впевнена, що разом з нашими людьми, завдяки героїзму та самовідданості наших захисників і захисниць, ми зможемо відновити все зруйноване. Одразу після перемоги будемо разом працювати на розвиток нашої громади, регіону та рідної країни! – підсумовує Марія Черненко.
Якщо бажаєте допомогти Роганській громаді з будівельними матеріалами, звертайтеся за контактами:
Вадим Полях – начальник відділу економічного розвитку, інвестицій, міжнародної співпраці, комунікацій та туризму
Номер телефону: +380958344766
Електронна пошта: rogan.vi2021@gmail.com
Понад 10 боєзіткнень триває на Харківщині – Генштаб
Під час ворожого наступу на Харківщині бійці 3-ї ОШБр знищили техніку та піхоту рф
У Савинцях «Армія відновлення» відремонтувала низку пошкоджених об’єктів
За підпал військового авто в Чугуєві судитимуть місцевого мешканця (фото)