У Студенку після пожежі додалося людей: історія переселенців з Торецька
У селі Студенок Оскільської громади, яке пережило масштабну лісову пожежу, немає жодної порожньої хати. З місцевих виїхало всього 25 людей. Натомість прибуло близько десяти родин з числа ВПО. Всього у селі проживають 700 осіб, що становить половину від їх довоєнної кількості.
Про це медіа «Слобідський край» розповів староста Студенокського старостинського округу Сергій Кохан.
Студенок відбудовується за підтримки благодійних фондів та організацій. Будівельними матеріалами забезпечили «Янголи спасіння», шифер надійшов від Червоного Хреста. Над відновленням працюють як місцеві, так і переселенці.
– Днями від Червоного Хреста чекаємо також на вікна. Переважно, люди залишилися вдома. Ті, хто втратив домівку, зайняв хату сусідів або родичів, попередньо заручившись їхньою згодою. Прибуло до нас і близько десяти родин з територій, де ведуться активні бойові дії. Взяти хоча б родину пенсіонерів Петра та Ольги Шелюх з Торецька. Є також люди з Часового Яру та Ярової Донецької області, – розповідає Сергій Кохан.
Подружжя Шелюх перебралося до Студенка, бо пан Петро Шелюх родом з цього села. Тут дивом уціліла хата, не рахуючи незначних пошкоджень, яка належала його батькам.
– З Торецька ми виїхали ще в квітні 2022 року. Зовсім незнайомі люди прихистили нас у своєму будинку на Івано-Франківщині, а самі, так склалися обставини, відправились за кордон. Цього літа господарі повернулися. Дуже хороші люди. Вмовляли нас залишитись, але ми прийняли рішення повернутися поближче до рідних місць. У нас уже дорослі діти, є внуки, і ми хочемо приймати їх у своєму домі. У такому, який є, – розповідає Ольга Шелюх.
У Торецьку подружжя Шелюх втратили все, що наживали упрожовж життя. Їхнього будинку, як і квартири їхньої дочки, вже немає. Минуло два з половиною місяці, як вони обживаються у Студенку.
– Дровами на зиму забезпечили, «гуманітарку» дають, ми з чоловіком потроху по господарству обертаємось. Уже встигли обжитися, аби тільки війна сюди знову не дійшла, – говорить Ольга Шелюх.
До зими Студенок підготувався як слід. Дровами почали запасатися ще влітку – на кожне домогосподарство було виділено по два складометри гуманітарних дров, які, в більшості, знищив вогонь. Наразі кожен двір забезпечений дровами, пелетами, твердопаливними брикетами.
– Люди хочуть жити вдома. Вони прийняли таке рішення і роблять для цього все можливе, – зазначає староста.
Раніше ми писали, що в Олексіївській громаді Лозівського району родина внутрішніх переселенців із села Піски-Радьківські, що на Борівщині Харківської області, отримала ордер та ключі від житлового будинку.
Також нагадаємо, що жителі міста Харків, які безоплатно розмістили внутрішньо переміщених осіб, продовжать отримувати компенсацію.