Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Комунальники Новопокровської громади шукають партнерів та зміцнюють зв’язки з колегами

Громади на зв'язку
09.09.2024 13:43
Фото надані КП «Вода Есхара»
Фото надані КП «Вода Есхара»

КП «Вода Есхара» у селищі Есхар обслуговує більше 5000 споживачів. Щоб забезпечити їм послуги централізованого водопостачання, підприємство шукає підтримку в громади, міжнародних партнерів та колег із свого Чугуївського району.

Співпраця з колегами

КП «Вода Есхара» у Новопокровській громаді надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення більше 5000 споживачів (населення, заклади освіти, медичний заклад, підприємства та організації). Воно обслуговує селище Есхар та село Стара Покровка.

На балансі підприємства – резервуар чистої води об’ємом 500 м3, станція другого підйому, 3 каналізаційні насосні станції та очисні споруди. Загальна довжина водопровідних мереж – 18,5 кілометра, каналізаційних мереж – 16,5 кілометра. Система водопостачання/водовідведення централізована.

У Старій Покровці на обслуговуванні – свердловина, башта Рожновського, 1,5 км водопровідних мереж, більше 300 споживачів. Альтернативного джерела водопостачання на території населених пунктів немає.

Хоча після початку повномасштабного вторгнення певний відплив мешканців з Новопокровської громади був, але надалі вона прийняла у себе близько 3000 внутрішньо переміщених осіб. Тож обсяг роботи у місцевих комунальників не зменшився. Вони продовжують забезпечувати населення водою, хоча проблем у роботі через війну стало набагато більше.

Навесні 2022 року ніхто ще чітко не розумів, як треба працювати в нових умовах, бо не тільки продовольчі магазини були зачинені, а й господарчі, будівельні. У квітні виникла проблема на станції другого підйому, яка качає воду на селище Есхар. Вийшов з ладу зворотний клапан. Звернулися до Асоціації водоканалів України, вийшли на «Харківводоканал». Саме харків’яни допомогли знайти магазин на Салтівці, який відкрився спеціально для комунальників з Есхару. Там і придбали необхідний клапан. Тоді жителі селища залишалися без водопостачання лише добу.

Зараз комунальники з Есхару налагодили робочі зв’язки з колегами з інших громад Харківської області.

– Якщо якийсь матеріал чи обладнання потрібні зараз і швидко, ми починаємо дзвонити іншим організаціям, просити допомоги. Так само і вони до нас звертаються. Це Старий Салтів, Чкаловське, Чугуїв – ми підтримували їх, вони підтримували нас. Налагодити міцні робочі зв’язки – це дуже правильно, – кажуть у КП.

Міжнародна підтримка

У червні 2022-го після масованих обстрілів ТЕЦ селище залишилося без електропостачання. Звісно, що й без води.

– Ми одразу почали шукати тих, хто допоможе, зверталися до різних фондів. Одним із перших відреагував Міжнародний комітет Червоного Хреста. За два дні вони змогли передати генератори для підключення насосного обладнання свердловин, і ми відновили водопостачання. Вони й зараз продовжують нас підтримувати, – розповідає керівниця КП «Вода Есхара» Марина Петровська.

У тому ж 2022 році комунальники з Есхару отримали свердловинні насоси з шафами керування від чеської громадської організації «Людина в біді».

Тож практику звертатися по допомогу до різних фондів, організацій та міжнародних партнерів на підприємстві вважають правильною. Вона себе виправдала одразу. Саме завдяки співпраці та підтримці одне одного можна вирішити такі проблеми, з якими самотужки справитися не вийде.

У 2023 році французька неурядова гуманітарна організація Solidarites International допомогла «Воді Есхара» вирішити два важливі питання, які особливо гостро постали через обстріли. Спочатку партнери виділили насосне обладнання, завдяки чому підприємство провело реконструкцію станції другого підйому. Тоді на ній з двох насосів працював лише один. Якщо б він зупинився, для селища це була б величезна проблема. Тепер на станції працюють три насоси, а також проведена заміна всіх труб.

– За два тижні ми власними силами зробили реконструкцію, причому весь цей час ми надавали населенню воду. Зараз на станції підключені генератори, тому, якщо навіть не буде світла, стовідсотково зможемо подати населенню воду, – говорить Марина Петровська.

Друге питання – через перепади напруги в електромережі, зсуви ґрунту під час обстрілів почало виходити з ладу обладнання на одній із каналізаційних насосних станцій (КНС). Що буде у разі її зупинки, на підприємстві розуміли. Тож знову попросили про допомогу – і знову відгукнулися французи.

Solidarites International надала для заміни насосне обладнання з шафою керування та запірною арматурою. Відремонтована КНС також підключена до генератора, тому буде працювати й без світла.

Комунальне підприємство вдячне всім, хто їх підтримує. Це представництво в Україні міжнародної неурядової гуманітарної організації Save the Children. У минулому році вони надавали насоси для ремонту однієї КНС, а в цьому – завдяки переданому ними обладнанню розпочато підготовчі роботи з реконструкції ще двох каналізаційних насосних станцій у селищі.

Дуже вчасною є допомога від Міжнародної організації з міграції. Як зазначають на підприємстві, близько 70 відсотків необхідних матеріалів, які вони зараз мають для щоденної роботи, надали саме у МОМ.
Серед тих, хто допомагає, також Посольство Швейцарії в Україні та міжнародна гуманітарна організація Action Contre La Faim.

Допомога громади

Працівники «Води Есхара» вдячні за постійну підтримку Новопокровській селищній раді і депутатам. З 2022 року оплата електроенергії для підприємства йде з бюджету громади. Також, коли були проблеми, виділялися кошти для виплати заробітної плати працівникам КП, бо існує проблема з розрахунками населення за комунальні послуги. Також працівники КП отримують гуманітарну допомогу – продуктові набори.

– Ми з 2021 року не підвищували тарифи завдяки тому, що громада нам оплачує електроенергію. Але все одно не всі жителі платять за спожиті комунальні послуги, а це ж гроші на розвиток підприємства, на виплату зарплати нашим людям, які працюють у надскладних умовах. Якщо потрібно, працюють уночі або у вихідні, за будь-якої погоди, – каже керівниця КП «Вода Есхара».

У підприємства немає власної спецтехніки. Тож кошти, щоб виконати необхідні роботи з використанням техніки, також ідуть із бюджету ТГ. У громаді шукають можливості придбати її для своїх комунальників, але фінансово це зараз дуже важко. Благодійні фонди, куди вони зверталися, поки що допомогти не можуть.

На підприємстві кажуть, що їм хоча б екскаватор, тоді багато запланованої роботи можна буде виконати набагато швидше. Тим більше, що зараз є необхідні для роботи матеріали, якими забезпечили міжнародні партнери.

– У нас завжди багато роботи. Лише останнім часом в Есхарі виконали часткову заміну каналізаційної труби, замінили ділянку водопровідної мережі, замінили та проводимо заміну старих засувок з установлення люків. Також власними силами замінили ділянку водоводу на території свердловини. У Старій Покровці замінили насос на свердловині, виконали заміну труби, – розповідає Марина Петровська.

А ще в КП «Вода Есхара» мають проєкт реконструкції станції водопідготовки з очищення питної води, розроблений у 2022–2023 роках спільно з ЮНІСЕФ. Переговори щодо його реалізації ведуться, але поки що конкретних домовленостей немає. Та комунальники вірять, що хтось обов’язково погодиться вкласти кошти у модернізацію інфраструктури їхнього селища. Нехай і не зараз, під час війни. Проєкт може почекати.

За словами очільниці Новопокровської громади Олени Слабінської, підтримка комунальників – одне із найважливіших завдань зараз. Бо, попри будь-які обставини, треба забезпечити людям нормальне життя.

– Так, лише завдяки бюджету громади вирішувати всі питання наших комунальних підприємств неможливо – немає коштів. Але все, що можна зробити, громада робить. Наприклад, повністю фінансуються енергоносії для КП «Вода Есхара». Депутатський корпус виділяє на це кошти на кожній сесії. Ми ж розуміємо, що треба підтримати жителів цього селища, щоб попри все у них не було проблем з водопостачанням, – каже Олена Слабінська.

Очільниця громади підкреслює, що підприємство обрало дуже вірний напрям у вирішення нагальних питань – пошук партнерів та міжнародної підтримки. Це дає результат та забезпечує разом із підтримкою громади сталу роботу комунальників. 

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися