Від Святого Миколая до таємного Санти: у Новій Водолазі створюють новорічні дива
Нововодолажчани продовжують створювати добрі традиції своєї об’єднаної громади. Одна з них – подарувати казку та святковий настрій дітям-сиротам, дітям, що позбавлені батьківського піклування, та дітлахам, родини яких опинилися в складних умовах. 24 такі дитини з різних куточків ОТГ 19 грудня запросили до дитячої школи мистецтв стати глядачами святкового дійства «По країні з краю в край ходить Святий Миколай». Театралізовану виставу своїм одноліткам підготували вихованці закладу, а Святий Миколай – кожному з дітлахів по солодкому подарунку.
– Такий захід уже став традиційним для нашої громади, – розповідає директор Нововодолазької школи мистецтв Анна Абрамович. – Ми готуємо святкову програму для діточок, а селищна рада готує для них солодкі подарунки. Діти завжди задоволені. Позаминулого року було так багато дітлахів, що нам довелося робити три вистави. Також вихованці нашої школи мистецтв проводять для гостей різноманітні майстер-класи.
На цей день святкові заходи запланували не тільки в Новій Водолазі. У селі Новоселівка дітлахів запросили на лялькову виставу «Від казки до казки». За словами начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Нововодолазької селищної ради Наталії Євглевської, в усіх закладах культури громади 19 грудня чекали на Святого Миколая. Для малечі підготували концертну програму та різноманітні конкурси. Ну, і як же в цей день без улюблених мультфільмів!
А в Нововодолазькій дитячій бібліотеці для всіх охочих організували бесіду-гру «Ти до нас завітай, наш Святий Миколай». Окрім цього, малечі запропонували стати учасниками новорічного квесту, а потім усім разом подивитися мультфільм «Снігова королева».
На цьому новорічні дива у громаді тільки розпочинаються. 1 січня в Нову Водолагу завітає Дід Мороз і залишиться тут аж на два тижні – до Старого Нового року – у своїй резиденції в центрі селища. Відкрити будиночок Діда Мороза в Новій Водолазі кілька років тому запропонував селищний голова Олександр Єсін. І тепер щороку в ці святкові дні у гості до Діда Мороза приходять близько 200 дітей за день, приймають його привітання та солодкі подарунки від селищної ради.
Привітання від голови Нововодолазької селищної ради Олександра Єсіна:
– Шановна громадо, щиро вітаю всіх з Днем Святого Миколая! Для кожного з нас це символ доброти, любові та єднання, а також віри в найкращі людські чесноти. Цього року ми вкотре переконалися, що в нашій об’єднаній громаді живуть щирі та добрі люди. Завдяки вашим відкритим серцям діти громади отримають подарунки.
Марафон новорічних свят триває, і кожен з нас може стати добрим чарівником для своїх близьких. Бажаю всім нам миру та злагоди в наших серцях, родинах та країні!
Нехай Святий Миколай освятить нас найкращими людськими чеснотами та благословить на добрі справи!
Молодіжні святкові ініціативи
У школах об’єднаної громади свій марафон добрих справ напередодні дня Святого Миколая оголосив таємний Санта. Молодіжна рада Нововодолазької селищної ради цього року вирішила започаткувати в навчальних закладах добру передноворічну традицію, яка вже прижилася в багатьох країнах світу. Дехто з молодіжних депутатів раніше вже був учасником цієї міжнародної акції.
– Є така міжнародна акція «Таємний Санта». Реєструєшся на сайті, тобі надсилають адресу, на яку потрібно відправити подарунок, і поштою цей подарунок відправляється незнайомій людині, – розповідає куратор Молодіжної ради, методист молодіжного інформаційно-комунікаційного ресурсного центру при відділі культури, туризму, молоді та спорту Нововодолазької селищної ради Оксана Васильєва. – Минулого року також кілька молодіжних депутатів долучилися до лав «Таємного Санти». Наприклад, свій подарунок я відправила в Польщу, натомість мене хтось привітав з Чехії. Було дуже приємно отримати невеличку ялинку. Я відправляла листівку та м’яку іграшку.
Тож Молодіжна рада схожу акцію вирішила започаткувати в Новій Водолазі. Кожна школа сама обрала класи, що будуть обмінюватися подарунками. Наприклад, у ліцеї № 1 це 5–7 класи. Діти на уроках праці готували новорічні вироби. А потім Молодіжна рада 19–20 грудня (у кожній школі по-різному) збирає ці подарунки. Кожний з учасників акції отримує листівку від таємного Санти. Потім для учасників акції, наприклад з 6-А класу, Молодіжна рада приготувала скриньку подарунків від учнів інших класів. І так для кожного класу. Всі учасники акції 23 грудня отримають подарунки від таємного Санти.
– Цього року пробуємо провести таку акцію в кожній окремій школі, а наступного, можливо, обмінюватися подарунками вже будуть школи між собою, – каже Оксана Васильєва.
Нагадаємо, Молодіжну раду в Нововодолазькій ОТГ було створено на початку цього року. Рішення про її заснування було прийнято в січні 2019-го. Але через спалах кору у громаді вибори відбулися трохи згодом. З травня Молодіжна рада вже розпочала роботу, вона складається з 24 депутатів віком від 12 до 15 років, по п’ять депутатів від селищних шкіл і по три – із сільських шкіл. Однак реально в молодіжному самоврядуванні бере участь більше дітей, у кожного депутата є помічники.
– Молодіжну раду було створено для того, щоб молодь сама вирішувала, які заходи їм цікаві, що проводити, а що ні. Те, що вигадують вчителі, – добре, але потрібно, щоб це було дійсно цікаво дітям, – наголошує куратор Молодіжної ради.
Наприклад, улітку Молодіжна рада запустила проект «Кіно під відкритим небом» – у Новій Водолазі по п’ятницях показували фільми на відкритому майданчику. У вересні рада була задіяна у святкуванні Дня селища: були аніматорами, допомагали з проведенням святкового концерту.
У жовтні за ініціативи Молодіжної ради у школах громади проходили квести зі здорового харчування. Кожна команда ходила умовними станціями та виконувала завдання: десь потрібно було їжу розкласти по білках, жирах, вуглеводах; десь – відокремити продукти з трансжирами тощо. Селищна рада на ці заходи виділяла подарунки та робила маршрутні карти.
Окрім цього, молодіжні депутати ходять на сесію селищної ради, співпрацюють з відділом культури та спорту, ЦНАПом та іншими структурами.
Марафон добрих справ
Узагалі грудень – хоч і перший місяць зими, але в Новій Водолазі він неймовірно теплий від щирості та доброти сердець жителів громади. У цій ОТГ налічується близько півсотні дітей, які або не мають батьківської любові, або їх родини опинилися у складних життєвих умовах. І якщо дітлахів шкільного віку Святий Миколай поздоровляє під час свята у школі мистецтв, то до найменших він приїде додому напередодні новорічних свят. А подарунки для таких діточок збирали жителі громади.
Уже другий рік поспіль на початку грудня у ЦНАПі Нововодолазької селищної ради запустили благодійну акцію «Подаруй дитині свято». Це спільна ініціатива ЦНАПу, відділу у справах дітей, сім’ї та з питань соціального захисту населення і служби у справах дітей Нововодолазької селищної ради, яку охоче підхоплюють жителі громади.
– У ЦНАПі є дитячий куточок, де часто бавиться малеча відвідувачів закладу. Хтось приходить зі своїми іграшками і потім їх там залишає, щоб ними могли погратися й інші малюки. Минулого року ми подумали: а чому б напередодні всіх грудневих свят не запустити благодійну ініціативу, – згадує начальник відділу у справах дітей, сім’ї та з питань соціального захисту населення Нововодолазької селищної ради Олена Пікалова. – У ЦНАПі великий потік людей. А Новий рік – це завжди дива. І кожен з нас може перетворитися на чарівника!
– Коли ми минулого року оголосили про акцію, чесно кажучи, я не сподівалася, що відгукнеться так багато людей, – каже очільниця ЦНАПу Вікторія Гладкоскок. – Люди приходили до нас у своїх справах, бачили оголошення і потім поверталися з іграшками, розмальовками, книжками тощо. Скринька була переповнена подарунками, нам доводилося звільняти її під нові.
Так сталося й цього року, у Святого Миколая знову було багато помічників. І вже дуже скоро всі ці подарунки відправляться до своїх маленьких адресатів.
– Творити добро так просто. Бачили б ви очі діточок, коли до них додому навідується Святий Миколай з подарунками. Особливо для мене зворушливі моменти, коли приїжджаємо у багатодітні родини. Малеча так радіє подарункам, але при цьому щиро готові ділитися новенькими іграшками зі своїми братиками та сестричками, – розповідає Олена Пікалова.
До речі, влітку у громаді також подібні акції проводяться. Аніматори приймають у населення іграшки, а потім відвозять їх дітлахам, яким батьки навряд чи зможуть таке купити.
Незабаром у Новій Водолазі стартує нова благодійна акція – в центрі селища та на залізничному вокзалі будуть встановлені спеціальні контейнери для прийому одягу, щоб потім його передати соціально незахищеним родинам.
«Це все – наші діти»
Напередодні свят без подарунків не залишаться й вихованці дитячого будинку сімейного типу в Ордівському старостинському окрузі. Хоча де-юре такі заклади й досі не передані на баланс об’єднаних громад, однак у Нововодолазькій ОТГ все одно ними опікуються.
– Яка різниця, на чиєму балансі такі заклади перебувають, це все одно наші діти, – наголошує заступник Нововодолазького селищного голови Лілія Іващенко. – Тож під час новорічних свят до них обов’язково завітає Святий Миколай з подарунками.
«Чужих дітей не буває», – переконані в об’єднаній громаді. Напередодні Нового року Святий Миколай завітає і до маленьких пацієнтів Центральної районної лікарні, кожен з них отримає подарунок від селищного голови.
У Нововодолазькій об’єднаній громаді питанню добробуту підростаючого покоління приділяють увагу не тільки напередодні свят. Робиться багато для того, щоб у дітей були хороші умови для навчання та дозвілля. Так, школи громади обладнані сучасною комп’ютерною технікою. Не тільки в центрі ОТГ, а й у селах з’явилися сучасні футбольні майданчики зі штучним покриттям – наразі їх шість. А вже навесні для юних нововодолажчан відкриється ще одна точка спортивного дозвілля – сучасний баскетбольно-волейбольний майданчик поблизу ліцею № 1.
А скільки з моменту створення ОТГ побудовано дитячих і спортивних майданчиків у різних куточках громади, й порахувати складно.
Крім того, другий рік поспіль улітку на двох майданчиках Нової Водолаги малечу щочетверга розважають аніматори різноманітними конкурсами, іграми та показом улюблених мультиків.
Велику увагу у громаді приділяють і дітям з особливими освітніми потребами. У Новій Водолазі працює сучасний Інклюзивно-ресурсний центр, де з дітьми займаються профільні спеціалісти. А підвозять дітей з інвалідністю безкоштовно, для цих потреб у громаді працює соціальне таксі – спеціально облаштований мікроавтобус.
До слова, у громаді чітко налагоджено підвезення всіх дітей зі старостинських округів до Нової Водолаги, щоб учні могли отримувати не тільки якісну середню освіту, а й позашкільну. Тричі на тиждень шкільні автобуси привозять дітей на заняття у школі мистецтв, різноманітних гуртках чи спортивних секціях, а потім розвозять по селах.
– Ми поставили собі на меті, щоб у всіх наших дітей, незалежно від того, живуть вони в центрі ОТГ чи в селі, була якісна не тільки шкільна, а й позашкільна освіта, – зазначає Лілія Іващенко.
А ще Нововодолазька ОТГ прагне долучитися до всесвітньої ініціативи Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Громада, дружня до дітей та молоді». На минулій сесії селищної ради було прийнято положення, що ОТГ спробує свої сили в цьому проекті.
Ініціатива «Громада, дружня до дітей та молоді» передбачає захист п’яти базових прав дитини, включаючи право на освіту та охорону здоров’я. Громади, які вестимуть активну роботу в напрямі захисту прав дітей та молоді, отримуватимуть спеціальний статус, який дозволить тісніше працювати з іншими громадами як в Україні, та і за її межами, залучати інвестиції, передусім, у соціальні проекти.
– Відбір до цієї всесвітньої ініціативи відбувається щороку. Відібрані громади проходять велику процедуру, у результаті якої утверджується план дій, і тільки тоді ОТГ стає кандидатом на отримання статусу громади, дружньої до дітей та молоді. Два роки наша громада працює згідно з наміченим планом. Якщо все виконаємо, то отримаємо цей почесний статус, – пояснює головний спеціаліст відділу економічного розвитку та інвестицій Нововодолазької селищної ради Ірина Кулик.
За словами очільника представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Джованни Барберіс, цю міжнародну ініціативу можна ефективно реалізувати завдяки активній реформі децентралізації. Долучення до ініціативи дозволить громаді зрозуміти потреби та інтереси дітей і молоді, а також ефективно захищати їх права.
– Участь у такій ініціативі – це насамперед якісні зміни в питаннях молодіжної політики громади. Окрім цього, це додає більшої привабливості для інвесторів і додаткові фінансові можливості. Наприклад, минулий уряд обіцяв, що для учасників ініціативи в бюджеті громади залишатиметься від 1 % до 3 % від ПДФО, ці гроші використовуватимуться на потреби дітей. Сподіваємося, що нинішній Кабмін продовжить цей вектор розвитку, – зазначає Ірина Кулик.
При цьому вона додала, що в Нововодолазькій ОТГ уже й так багато чого робиться з того переліку, який повинні виконувати учасники ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді». Наприклад, будівництво дитячих та спортивних майданчиків.
Читайте також: В селах Харківщини з’явилися свої медичні лабораторії
Свято 23 листопада: іменини, цікаві прикмети, традиції та заборони
Свято 22 листопада: іменини, цікаві прикмети, традиції та заборони
Інсталяцій на Новий рік у Харкові буде якнайбільше — Терехов
Свято 18 листопада: іменини, цікаві прикмети, традиції та заборони