Нововодолазька громада виділила 350 тисяч гривень на проєкти школярів
Дитяче свято
Маленькі принцеси дефілюють червоними доріжками, хлопчаки завзято долають перешкоди на своїх вело байках; навчаються на майстер-класах, грають, проходять квести та отримують подарунки – так у Нововодолазькій громаді як завжди весело та дружно відсвяткували Міжнародний день захисту дітей.
Зазвичай 1 червня у парку Ювілейний та на центральній площі Нової Водолаги доволі людно та весело – багато різноманітних святкових локацій та фотозон. Цього року погода підкинула сюрпризів, тож майже всі заходи організаторам довелося перенести у приміщення.
У Будинку дитячої та юнацької творчості зранку зібралися юні шахісти та гравці у шашки. Всі учасники турнірів отримали солодкі призи, а переможці – ще й медалі та дипломи від селищного голови.
Багато заходів 1 червня відбулося в селищному будинку культури. Саме тут пройшли традиційні для громади конкурси. Три роки тому Нова Водолага заснувала в себе Бал принцес, Велоперегони та Парад дитячих візочків, на ура вони пройшли і в цьому році.
Так, на червону доріжку Балу принцес вийшли 48 чарівних маленьких леді (вік учасниць – від одного до шести років). Дівчатка демонстрували свої вишукані манери та гарні сукні. Серед учасниць була навіть принцеса піратів. Кожна юна леді підготувала візитівку. Хтось із цим завданням справився самотужки, а найменшим допомагали фрейліни – матусі або сестри. Головні умови цього конкурсу – посмішки конкурсанток та оплески глядачів. Звісно, без подарунків ніхто не залишився, всі маленькі принцеси отримали морозиво, ляльок та набір дитячої косметики.
Якщо в дівчаток був бал, то у хлопців – велоперегони. Вони на своїх байках вправно долали смугу перешкод. У змаганнях взяли участь 28 хлопчиків (віком від року до шести). Всі маленькі велогонщики отримали солодощі та іграшки – роботів і конструктори.
Увага гостей свята була прикута і до Параду дитячих візочків. Учасники заходу, а їх цього року було шість, вигадали для своїх малюків цікаві образи і прикрасили у відповідному стилі візочки. Був навіть парний візочок, в якому їхали наречена та наречений. Наймолодшим учасникам параду було 8 місяців, а найстаршому 1 рік і 8 місяців. Усі малюки отримали у подарунок м’які іграшки.
Також гостей свята розважали колективи Будинку дитячої та юнацької творчості. Дуже сподобалися малечі «Ігри та забави від бабусі Клави». Керівниця народного фольклорно-етнографічного колективу «Вербиченька» Тетяна Коваль учила дітлахів іграм наших пращурів – «У діда й баби», «Подоляночка», «У кота й мишей» тощо. Всі учасники забави отримали альбом-розмальовку «Кину загадку через грядку», яку керівники колективу видали у 2020 році на основі експедиційних матеріалів.
А театральна студія «ТАК-ТАК» (керівник Олеся Вотінцева) показала дві вистави. Наймолодша група подарувала прем’єру «Пригоди в джунглях», а старша група провела інтерактивну виставу «Вперед, на пошуки скарбів!».
Започаткувала Нововодолазька громада і нові традиції. 1 червня тут уперше пройшов Бібліофест, до організації якого було залучено вісім бібліотек громади. Свято дуже сподобалося дітям, бо тут була і вікторина на казкову тематику, і майстер-клас виробів з пухнастого дроту (дітлахи вчилися робити з дроту квіти і прикраси). У захваті малеча була і від лялькової вистави-експромту «Слобожанські викрутаси», бо акторами в ній несподівано стали вони самі. А ще був квест «Острів скарбів»: дітлахи ходили по «острівках» та збирали карту, по якій потім шукали скарби. І дуже раділи, коли знаходили солодощі.
Ще однією новинкою 2021 року став I літній фестиваль дитячої творчості, який зібрав талановитих дітей з різних куточків громади. Цим фестивалем і завершили святкову програму 1 червня.
Із дзвоником на героборді
А напередодні, 31 травня, в усіх школах Нововодолазької громади пролунали останні дзвоники. У кожному навчальному закладі був свій святковий захід. Десь це була лінійка 10–20 хвилин, а потім ігри та квести, а десь справжня театралізована вистава. Були й танцювальні флешмоби, і як же без ніжних вальсів. У кожної школи була своя «фішка».
– В усіх школах громади свято Останнього дзвоника пройшло дуже душевно і зворушливо. Всі чекали його і намагалися провести з дотриманням карантинних обмежень, робили дистанціювання між класами, хтось ставив дітей у шаховому порядку. Кожна школа підійшла креативно до організації заходу, – зазначила очільниця відділу освіти Нововодолазької селищної ради Ольга Козачок.
Наприклад, у Нововодолазькому ліцеї № 2 ще кілька років тому відійшли від традиційних лінійок. Цьогоріч замість звичної пари – старшокласника та дівчинки з початкової школи – дзвоник пролунав у хлопців на гіробордах. А саме свято пройшло у форматі театралізованої вистави про навчальний рік. У кожного класу була своя локація і роль, про яку діти заздалегідь не знали. Вийшло весело та креативно.
А ще було багато танцювальних флешмобів, до яких доєднувалися не тільки школярі, а й їх батьки та гості свята. Справжньою прикрасою свята став ніжний вальс, який станцювали випускники.
Цього року 11-класники вирішили започаткували нову традицію – залишили в школі свій прапор побажань усім іншим учням. Яких тільки побажань там не було: «Майбутнім випускникам удачі на ЗНО», «Поважайте Людмилу Дмитрівну…», «Натхнення і миру», «Нічого не бійтеся» тощо. А на фінальній пісні учасники свята запускали різнокольорові паперові літаки.
– Завітавши на Останній дзвоник до Нововодолазького ліцею № 2, аж позаздрив його учням – у мої шкільні роки це свято не було таким яскравим і креативним, – зауважив народний депутат України Олексій Красов. – І справа не лише у святкових декораціях, вбранні випускників, а насамперед в атмосфері, в тій вмотивованості та впевненості, що випромінюють діти. Дивишся на їхні радісні обличчя та розумієш – ліцей не просто забезпечив їм найсучасніші умови для навчання, він зростив у них віру в себе.
Народний депутат переконаний, що ця віра допоможе всім випускникам ліцею вступити до обраних вишів і побудувати своє життя так, як вони мріють. А очільник Нововодолазької громади побажав випускникам обов’язково знайти власну життєву стежину.
– Вірте в себе, будьте небайдужими, чесними та добрими людьми, гідними громадянами нашої держави, – сказав Олександр Єсін.
Цьогоріч зі шкіл Нововодолазької громади випустився 121 учень. Усі випускники незалежно від результатів ЗНО отримають свідоцтва про повну загальну середню освіту, а 11 учнів – медалі. Так, у випускників Нововодолазького ліцею № 2 – три золоті та дві срібні медалі, у ліцею № 3 – три золоті медалі, у Новоселівському НВК – одна золота медаль, у Ватутінського ліцею – дві золоті.
– Як і в минулому році, цьогоріч у випускників немає державної підсумкової атестації. Тобто підстава для медалі – це оцінки в журналі, – пояснила «СК» Ольга Козачок.
Громада вже отримала всі свідоцтва та медалі, а от учням їх передадуть під час випускного, який відбудеться 26 червня. Під час випускного всі медалісти отримають від громади цінні подарунки. Які саме – це поки що секрет.
Читайте також: Маленька «Польща» на Харківщині: нововодолажці поділилися досвідом управління громадою
Навчаються активності зі школи
Взагалі у Нововодолазькій громаді дітей змалечку навчають бути активними та ініціативними. Якщо у попередні роки ініціативи школярів у Бюджеті участі реалізовувалися тільки через дорослого представника, то цього року в громаді запроваджено перший Шкільний громадський бюджет. Це інструмент, завдяки якому учні залучаються до активності, навчаються розробляти власні ідеї, відображати їх у проєктах, комунікувати та працювати в команді. Також це спосіб розвивати в школярів відчуття важливості власного голосу, що в подальшому дозволить сформувати активного, розумного громадянина з критичним мисленням, який братиме участь у прийнятті рішень у громаді та суспільстві.
– Проєкт підтримує Рада Європи, вона надавала нам консультування з приводу прийняття положення, цільової програми тощо. У Шкільному громадському бюджеті взяли участь 11 шкільних закладів громади. Мали змогу голосувати учні з 5 по 11 класи. Голосували через електронну систему, через кюар-коди на громадській платформі Шкільний громадський бюджет. Участь у програмі учні сприйняли з великим ентузіазмом, активно голосували, їм це було дуже цікаво, – розповіла про новий проєкт громади начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Нововодолазької селищної ради Анна Пікалова.
У селищній раді підкреслюють, що завдяки цьому конкурсу хочуть налагодити ефективний системний діалог зі школярами громади. Завдяки Шкільному громадському бюджету діти матимуть можливість впливати на розвиток свого навчального закладу. Фінансується ця програма з бюджету Нововодолазької громади.
Цього року на втілення учнівських проєктів громада спрямує 350 тисяч гривень. По 50 тисяч гривень отримають проєкти-переможці Нововодолазьких ліцеїв № 1, № 2 та № 3 і Ватутінського ліцею. Менші навчальні заклади – Староводолазька ЗОШ І–ІІІ ступенів, Сосонівський НВК, Новоселівський НВК, Липкуватівський ліцей, Бірківська філія Липкуватівського ліцею, Просянський ліцей, Рокитненський ліцей – на реалізацію своїх переможних проєктів отримають по 20 тисяч гривень. Ще 10 тисяч гривень піде на проведення промоційної та інформаційної кампаній.
Цьогоріч школярі писали багато проєктів, що стосувалися зон відпочинку в навчальних закладах – лаунж-зони, хаб «Тиша», настольні ігри, пуфики, крісла-мішки. Також учні хотіли закупити туристичне та спортивне спорядження для своїх шкіл, музичну апаратуру тощо.
У кожному навчальному закладі була своя конкурсна комісія та переможець.
– Усі проєкти мають бути реалізовані протягом літніх канікул. Тобто з нового навчального року в школах будуть нові зони відпочинку, спорядження тощо, – запевнила Анна Пікалова. – У цьому році за рекомендацією Ради Європи конкурс проводили в скорочені терміни. Однак з наступного року громада планує внести зміни до положення, щоб конкурс і реалізація проєктів були в межах одного навчального року. Тобто, щоб 11-класники, які подавали проєкти, змогли ними покористуватися.
Нові проєкти
Нововодолазька громада від створення і до сьогодні бере активну участь у різноманітних конкурсах та грантових програмах. Завдяки цьому нововодолажці реалізували вже сотні успішних проєктів. Наразі на підході нові.
За останні пару місяців громада виграла ще кілька проєктів. Так, завдяки підтримці GIZ із жовтня в громаді запрацює соціальна перукарня (вартість проєкту складає 4 тисячі євро), де безкоштовно надаватимуться послуги пільговим верствам населення. Німецькі партнери допомагають у придбанні обладнання, перукарського приладдя та навчанні працівників територіального центру соціального обслуговування. А зарплату перукарю сплачуватимуть з бюджету Нововодолазької селищної ради.
Також нововодолажці впроваджуватимуть кілка проєктів, які направлені на розвиток медицини. Проєктна заявка громади перемогла в конкурсі «Енергія розвитку» від Нафтогаз України. 100 тисяч гривень спрямують на покращення матеріально-технічної бази Центру первинної медико-санітарної допомоги. У минулому році Нововодолазька ТГ збільшилася, і через це в ній гостро постала проблема недостатньої укомплектованості медичних закладів первинної ланки (згідно з наказами МОЗ та галузевими стандартами). У рамках проєкту для семи своїх амбулаторій нововодолажці закуплять таблиці з підсвічуванням для перевірки гостроти зору, а також 12-канальний електрокардіограф з цифровим інтерфейсом для діагностики захворювань серця. Зі 100 учасників конкурсу проєкт Нововодолазької громади посів 12-те рейтингове місце, фінансування отримають лише 50 переможців. За свої кошти громада придбає бактерицидні лампи.
А завдяки перемозі в обласному конкурсі «Ефективна медицина в громаді» нововодолажці закуплять на суму майже 500 тисяч гривень (обласний бюджет – 341 040 гривень, місцевий бюджет – 146 160 гривень) два сучасні хірургічні столи для центральної лікарні. У Новій Водолазі за рік проводиться близько 700 операцій і надається допомога майже 1600 хворим хірургічного профілю. Нові операційні столи будуть легкі в управлінні та забезпечать оптимальне положення пацієнта під час проведення операцій, обстежень і перев’язок.
Перемогла Нововодолазька ТГ і в обласному конкурсі «Разом в майбутнє». У рамках цього проєкту буде капітально відремонтовано спортивний майданчик зі штучним покриттям у Нововодолазькій санаторній школі. Загальна вартість робіт складає понад 2 мільйони гривень (1 мільйон 50 тисяч гривень – кошти обласного бюджету, 1,2 мільйона – кошти бюджету громади).
Також нововодолажці виграли конкурс на моніторинг своєї стратегії розвитку.
– У нас є стратегія розвитку громади на 2018–2025 роки, проте її моніторинг жодного разу не проводився. Після аналізу стратегії ми зрозуміємо, чи в правильному напрямі рухається громада, можливо, якісь моменти потрібно виправити, – зазначила начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Нововодолазької селищної ради Анна Пікалова. – Моніторинг збільшить прозорість процесів розроблення і реалізації стратегічних планів розвитку громад та покращить інформаційний супровід місцевих змін. На його меті і посилення громадського контролю та участь жителів і жительок у заходах з розвитку громади та ухваленні рішень.
Уже із середини червня в Нововодолазькій ТГ стартує ще один виграний проєкт – «Крила». Це унікальний економічний проєкт для розвитку та розкриття потенціалу жительок громади. 20 жінок пройдуть курс мотиваційної програми «Майстерня можливостей» для досягнення своїх життєвих цілей та покращення якості життя. Проєкт допоможе учасницям посилити особисті та професійні компетенції для працевлаштування або започаткування власної справи. Після проходження курсу Майстерні в учасниць буде можливість на конкурсній основі отримати обладнання для реалізації своєї бізнес-ідеї та менторську підтримку. Додатково в рамках проєкту передбачені можливості для розвитку малого бізнесу та навчання в IT-школі для жінок.
Свято 23 листопада: іменини, цікаві прикмети, традиції та заборони
Харківщина долучилася до Коаліції шкільного харчування
Районні та обласні бюджети Харківщини у наступному році: експертна думка
Верховна Рада ухвалила бюджет на 2025 рік: на що витратять рекордні видатки