Відновлюють школи та роботу підприємств: як живе Малинівська громада
Малинівська громада пів року перебувала під обстрілами росії. Наразі тут реєструють пошкоджене майно, відновлюють школи та намагаються запустити бізнес. Про те, як сьогодні живуть населені пункти громади – читайте у нашому матеріалі.
Реєструють пошкоджене майно
З початку повномасштабної війни та аж до вересня 2022 року Малинівська громада ледь не щодня потерпала від ворожих обстрілів. Окупанти цілили по підприємствах громади, школах та будинках.
Серед трьох населених пунктів, що входять до складу громади, найбільше постраждало село Мосьпанове, трохи менше Стара Гнилиця та сама Малинівка. Усього в ТГ пошкоджено або знищено 392 домівки. Наразі тут активно працюють над внесенням до реєстру пошкодженого майна. Утім з цим виникають проблеми – більшість заявок не підтягується до реєстру.
– Проблема в тому, що деякі люди не зареєстрували свою власність до 2014 року, тому вона не підтягується в реєстр пошкодженого майна. Таких у нас 75 %, хотілося б, щоб люди зрозуміли, що це не громада винувата, а такі вимоги, – зазначив начальник Малинівської СВА Микола Семер’янов.
Також у Малинівській громаді пошкоджено 26 об’єктів соціальної сфери. Значних руйнувань зазнали чотири ліцеї, один з них у селі Мосьпанове.
– У ліцеї, що розташований у Мосьпановому, немає трьох плит перекриття, даху, першого поверху. Наразі там уже проведено обстеження та готується проєктно-кошторисна документація. Після цього ми будемо знати, скільки коштуватиме відбудова навчального закладу, – повідомив Микола Семер’янов.
А перед тим, як розбити цей навчальний заклад, окупанти там «хазяйнували» – викрали всю комп’ютерну техніку. Також у Мосьпановому пошкоджено обстрілами і дитячий садок, наразі в ньому ведуться відновлювальні роботи.
У Старогнилицькому ліцеї та Малинівських ліцеях № 1 і № 2 вже встановлені нові вікна. Крім того, у Малинівському ліцеї № 2 в липні мають завершити відновлення даху. Усі ці роботи проводяться за кошти місцевого бюджету.
Попри складну ситуацію з навчальними закладами, тут готові розпочати змішане навчання за згодою батьків. Наразі у ТГ дистанційно навчаються до 600 дітей, а цьогоріч до першого класу підуть понад 60 дітей, 55 – з Малинівки.
– У нас є дитячий садок з гарним укриттям у Малинівці, думаємо, хоча б одну групу зможемо відкрити. Утім лише за згодою батьків та обласного відділу освіти. А щодо ліцеїв, то питання поки що відкрите, бо укриттів там немає, – сказав Микола Семер’янов.
Укриття в дитсадку обладнано в межах спільного проєкту Дитячого фонду ООН «Юнісеф» та Асоціації міст України. За два місяці тут зробили капітальний ремонт, замінили електрику та обладнали вбиральні. З місцевого бюджету сюди придбають необхідні меблі. В укритті зможуть займатися приблизно 80 % першокласників, а за необхідності воно може вмістити до 500 дітей.
Чекають на повернення бізнесу
Наразі у громаді складна ситуація з відновленням роботи бізнесу. З п’яти заводів частково почали працювати лише два. Трубний завод «ТіПіБієС Продакшн» запустився лише на 30 %, а Малинівський склозавод на 80 %.
– Усі наші заводи дуже постраждали від обстрілів, були часи, коли окупанти бомбардували лише їх. Наразі ми сподіваємося, що підприємства зможуть відновити свою роботу, адже це дуже важливо для громади, – зазначив Микола Семер’янов.
Бюджет Малинівської ТГ на 70 % наповнювався саме завдяки місцевому бізнесу. Тому, вочевидь, наразі з грошима у громаді існують проблеми. Утім підприємства допомагають ТГ з відновленням.
– З відновленням громаді дуже допоміг трубний завод «ТіПіБієС Продакшн». Особливо, коли ми готувалися до опалювального сезону. У нас було влучання в котельню – вибиті вікна, розбитий дах. Завод надав нам електроди, відрізні круги, цемент та руберойд – усе це неможливо було знайти самотужки, – сказав начальник СВА.
Також допомагали громаді меценат Микита Зачепило та підприємець Геннадій Дерека. Вони у перші тижні війни забезпечували жителів продуктами. Магазини на той час не працювали, дорога до Чугуєва та Харкова була небезпечною.
– На той час навіть Червоний Хрест не хотів їхати у нашу громаду. З хлібом були великі проблеми, його просто не вистачало на всіх жителів громади. Тоді ми ділили між місцевими по пів буханки, обирали на вулицях «головних», які його роздавали людям. Були сильні обстріли, ми боялися організовувати десь видачу, бо могла статися трагедія, – зазначив Микола Семер’янов.
Узагалі перші місяці війни начальник СВА згадує як найважчі та найстрашніші. Утім проблеми, навпаки, об’єднали громаду.
– Навіть у вересні, коли я зібрав працівників селищної ради та сказав, що ми будемо працювати без зарплати, – ніхто не звільнився. З бюджетом наприкінці 2022 року був справжній жах, а в січні прийшла державна дотація, і, звичайно, стало трохи легше. Працювали без вихідних. Наразі я згадую ті часи для того, щоб нагадати, що найстрашніше ми пережили. І головне, що у громаді ми відчули єднання, – зауважив Микола Семер’янов.
Сьогодні громада допомагає і іншим, хто цього потребує. Після підриву Каховської ГЕС жителі Мосьпанового, Старої Гнилиці та Малинівки разом зібрали понад 10 тонн допомоги постраждалим.
Люди повертаються в села
Два села Малинівської громади наразі потроху оживають. До війни у Старій Гнилиці проживала майже тисяча людей, наразі тут – 570 жителів. Під час фази постійних обстрілів тут мешкало 120 людей. За словами старости Старогнилицького старостинського округу Валерія Дереки, тоді в селі залишилися переважно люди похилого віку, фермери та підприємці. Жителі потроху повертаються до села, але тут виникають незручності.
– Однією з важливих проблем є розбита дорога. Через це перевізники відмовляються відновлювати нормальне автобусне сполучення. Наразі в нас їздить автобус лише раз на тиждень. Ми звернулися до районної та обласної військових адміністрацій, щоб вирішити цю проблему, – зазначив староста Старої Гнилиці.
За час повномасштабного вторгнення через ворожі обстріли в селі загинуло двоє людей. Прямим влучанням знищено 12 домівок, ще чимало будинків пошкоджено.
Частіше під обстрілами перебувало село Мосьпанове, крім того, населений пункт якийсь час був і під окупацією росіян. Після звільнення тут виявили чимало проблем – знищені будинки, заміновані території, відсутність світла та води. Село жило без електроенергії понад рік, і лише у червні 2023 року туди вдалося її повернути.
– Вода належної якості тут знаходиться далеко під землею. Село живлять три свердловини глибиною 70–80 метрів, тому без електрики насоси просто не могли качати воду. Люди виживали за рахунок генераторів та приватних свердловин. Тепер з відновленням електропостачання проблема з водою буде вирішена. Як і проблема з мобільним зв’язком. Люди починають повертатися до своїх домівок, садять городи, – розповів очільник Малинівської громади Микола Семер’янов.
Так довго жителі Мосьпанового жили без світла через щільне замінування ліній електропередач. До слова, замінування і зараз залишаються однією із гострих проблем громади – не вистачає техніки та спеціалістів, щоб звільнити території від вибухонебезпечних предметів.
Також у Мосьпановому війська рф зруйнували котельню та три рази влучили у Будинок культури. Наразі до села відновлено автобусне сполучення.
Крім того, раз на тиждень в обидва села – Мосьпанове та Стару Гнилицю – приїжджає сімейний лікар з обладнанням та надає усю необхідну кваліфіковану допомогу. Також жителі населених пунктів отримують гуманітарну допомогу.
Раніше ми писали, як у Малинівській громаді відновлюють навчальні заклади.
Нагадаємо, голови громад Харківщини взяли участь у змаганнях з волейболу на підтримку ЗСУ. Раніше ми писали, у Малинівській громаді Харківської області 75 % заявок про пошкоджене майно не підтягуються до реєстру. Нагадаємо, через розбиту дорогу до Старої Гнилиці не хочуть їздити перевізники.
Більше новин Малинівка читайте на нашому сайті.
Читайте також:
Чи готові громади Харківщини до відкриття шкіл
КНДР на Харківському напрямку та відбудова: які події відбулися на Харківщині
У Лозовій відновлять Палац культури, обстріляний росіянами у 2022 році (фото проєкту)
Російські обстріли завдали Харкову збитків на 10 мільярдів євро — Терехов
Енергетики відновили світло в найзруйнованішому селі Харківщини (фото)