Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Краснокутськ на шпальтах італійських газет: як громада залучає допомогу для медицини

Громади на зв'язку
13.11.2024 08:51
В італійській пресі написали про Краснокутськ/Ірина Карабут
В італійській пресі написали про Краснокутськ/Ірина Карабут

Залучення міжнародної допомоги для розвитку медицини у Краснокутській громаді є одним з найважливіших завдань. Також ТГ власними силами підтримує медичну сферу – забезпечує надбавки медикам, ремонтує приміщення медзакладів та обладнує їх. 

 

Міжнародна підтримка медицини

З лютого 2022 року населення Краснокутської громади суттєво зросло через наплив внутрішньо переміщених осіб. Це створило значне навантаження на місцеву медичну систему. Чисельність місцевих жителів, яка до повномасштабного вторгнення складала близько 27 тисяч осіб, збільшилася ще на 19 тисяч людей, які отримали статус ВПО. Тож загалом у 2022 році в громаді мешкало близько 46 тисяч людей, наразі ця кількість зменшилася.

Станом на листопад 2024 року в громаді укладено 20 793 декларації з лікарями, що становить 74 % від загальної кількості населення. З огляду на ці виклики, Краснокутська громада активно шукає міжнародну допомогу для покращення якості медичних послуг і забезпечення належного рівня обслуговування як для місцевих жителів, так і для переселенців.

Один з нещодавніх кейсів – залучення допомоги від італійських партнерів.

– Доктор Карл Феррарі, італійський дипломат та активний член Rotary Club Lunigiana, подолав понад 2600 кілометрів із Тоскани до Краснокутська, щоб передати громаді автомобіль швидкої допомоги. А також необхідні медикаменти й засоби медичного призначення. Цей важливий візит став ще одним кроком до зміцнення міжнародного співробітництва, яке набирає обертів на Краснокутщині, – розповіла очільниця Краснокутської громади Ірина Карабут.

Гуманітарна місія була організована за підтримки Rotary Club Lunigiana у співпраці з Kyiv Multinational Rotary Club та мера італійського міста Понтремолі Якопо Феррі. 

– Міжнародна медична допомога зміцнює дух і мотивацію як наших медиків, так і місцевого населення, показуючи солідарність і підтримку з боку світової спільноти. Ми висловлюємо щиру подяку італійським партнерам за допомогу і підтримку, які є неоціненними для мешканців Краснокутської громади. Наша громада продовжує працювати над пошуком партнерів в ЄС для подальшої співпраці. Ми готові ділитися власним досвідом у питаннях безпеки та оборони й переймати досвід передових європейських країн на шляху євроінтеграції, – зазначила Ірина Карабут.

Краснокутська ЦРЛ, автомобіль для медиків

Італійський дипломат передає Краснокутській громаді автівку та медикаменти/Ірина Карабут

До речі, фото з цієї гуманітарної місії потрапили на шпальти італійських газет, що вчергове допомогло розповсюдити правду про Україну у світі. 

«Ця місія була дуже зворушливою, ми вклали в неї душу. До українського кордону ми добиралися близько доби. На українському кордоні ми зустрілися з представниками Краснокутська, селища, яке розташовано за 40 кілометрів від лінії фронту. Дуже зворушливо, що представники місцевої влади перетнули всю країну під час повітряних тривог та обстрілів, аби зустріти нас. Вони прийняли нас як друзів. Бути поруч з українцями – це найменше, що ми можемо зробити. Ми з вами», – написала італійська преса.

Італійські ЗМІ написали про Краснокутську громаду

Італійські газети пишуть про гуманітарну місію до Краснокутська/Ірина Карабут

Наразі новенький автомобіль планують передати в амбулаторію села Мурафа, населення якого складає майже 3,5 тисячі людей. 

– Ми завжди у пошуках якоїсь підтримки. Деякі пропозиції надходять у громаду, щось ми самі знаходимо. Їздимо на різні тренінги, спілкуємося там з колегами та дізнаємося про проєкти. Якось так і знаходимо допомогу, – розповіла директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Краснокутської селищної ради Валентина Лісняк.

Навантаження на медиків

Одна з проблем у медичній сфері Краснокутської громади – нестача лікарів. 60 % медичного персоналу – пенсійного віку.

– Коли розпочалася війна, багато лікарів приїхали до нас і почали працювати. Уявіть собі, в центральній лікарні було дев’ять нових фахівців, і дитячі лікарі в тому числі. Але коли трішечки в Харкові заспокоїлося, вони повернулися додому, – сказала очільниця ТГ Ірина Карабут.

Лікарів не вистачає у Краснокутській громаді

81-річна сімейна лікарка Катерина Мандровська 

Ще до повномасштабної війни у Краснокутській громаді працювала програма підтримки молодих лікарів. Їх можуть забезпечити житлом та всім необхідним для роботи. 

– Через збільшення кількості переселенців у громаді в нас значно зросло навантаження практично на всі сфери життєдіяльності. У тому числі на медицину. Але ми витримали, – зазначила очільниця Краснокутської громади Ірина Карабут.

Директорка ЦПМСД Краснокутської селищної ради Валентина Лісняк підтверджує, що кількість ВПО у громаді додала багато роботи медичним працівникам. 

– Напевно, найбільшою проблемою стало те, що не всі переселенці хочуть підписувати декларацію з лікарями нашої громади. Це додає додаткової роботи, адже в нас та інших громад різні бази і реєстри декларацій. У когось – одна інформаційна система, в нас – інша. Утім, ми людей не залишаємо сам на сам, виписуємо довідки, обслуговуємо виклики на дому, – зауважила Валентина Лісняк.

До речі, наразі на Краснокутщині медики отримують грошові надбавки за складну працю під час воєнного стану.

– Доплата від селищної ради йде за програмою розвитку та підтримки підприємства. Це не великі суми, але дуже приємні в нашій праці. Це добре, коли громада піклується про медиків, – зазначила директорка ЦПМСД.

Облаштували укриття у ФАПі

Наразі до структури Центру первинної медико-санітарної допомоги Краснокутської селищної ради входять 20 структурних підрозділів. Серед них – вісім амбулаторій загальної практики сімейної медицини (АЗПСМ) у Краснокутську та селах Пархомівка, Колонтаїв, Дублянка, Качалівка, Мурафа, Костянтинівка, Козіївка. Також ще п’ять фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП) у селах Любівка, Городне, Олексіївка, Водяне та Основинці, а ще сім фельдшерських пунктів (ФП) у селах Китченківка, Сорокове, В’язова, Мирне, Слобідка, Ковалівка, Каплунівка. У цих медичних закладах працює сім сімейних лікарів та 30 медичних сестер.

– Цьогоріч ми провели капітальні ремонти у Дублянській та Козіївській амбулаторії сімейної медицини та поточні ремонти у В’язівському ФП і Городнянському ФАП, – розповіла очільниця Краснокутської громади Ірина Карабут.

Крім того, у фельдшерському пункті у селі В’язова облаштували найпростіше укриття на базі підвального приміщення закладу.

Працюють мобільні бригади медиків

Усі медичні заклади Краснокутської громади обладнані необхідною технікою та меблями. Амбулаторії, ФАПи та ФП підключені до мережі Інтернет, забезпечені оргтехнікою. Записатися на прийом до сімейного лікаря можна через мобільний телефон лікаря, з яким укладено декларацію.

Уклавши декларацію, мешканці громади отримують такі послуги:

– динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнтів із використанням фізичних, лабораторних та інструментальних досліджень відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;

– консультацію лікаря загальної практики сімейної медицини, терапевта з будь-яких питань, оформлення пільгових рецептів за програмою «Доступні ліки» та направлення до лікарів спеціалізованої і високоспеціалізованої медичної допомоги;

– проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів.

Виїжджають у віддалені села

У Краснокутській громаді також працюють мобільні бригади медиків. Лікарі обслуговують, зокрема, віддалені села громади. 

Нещодавно ТГ отримала новий повнопривідний автомобіль із сучасним оснащенням. Допомога надійшла завдяки Міністерству охорони здоров’я України у рамках спільного проєкту зі World Bank Ukraine «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (Heal Ukraine). Автомобіль передали в амбулаторію села Дублянка, він обслуговуватиме весь старостинський округ.

– Позашляховик призначений для виїздів сімейних лікарів та медичних сестер до пацієнтів для надання паліативної допомоги вдома, патронажних оглядів новонароджених, виїздів до малорухливих пацієнтів, організації мобільних пунктів вакцинації тощо. Наявність якісного авто дуже важлива в наданні своєчасної медичної допомоги населенню нашої громади, – зауважила Ірина Карабут.

Автомобіль для медиків Краснокутської громади

Автомобіль, який передали у Дублянську амбулаторію/Краснокутська селищна рада

До речі, влітку 2024 року в Краснокутській громаді проводили опитування жителів та ВПО. Можна було оцінити ефективність роботи селищної голови, її заступників, старост. Також можна було висловити свою думку щодо якості надання послуг у ЦНАПі, медичних закладах, підприємствах ЖКГ, ЦНСП, будинках культури, бібліотеках. За результатами опитування 29,3 % населення дуже задоволене якістю роботи сімейного лікаря, 41,3 % – задоволені, а якістю надання послуг профільних лікарів дуже задоволеними є 20,2 %, задоволеними – 42,9 %.

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися