Простори, транспорт і підтримка молоді: які зміни відбулися у Коломацькій громаді
Громади на зв'язкуУ Коломацькій громаді Харківської області лише за декілька місяців відкрилося чотири простори. Два з них – дитячі, ще два – молодіжні для дівчат та розвитку спорту. Також у громаді жителів забезпечили безкоштовним соціальним автобусом та продовжують залучати допомогу для ремонту доріг.
Відкрили дитячі простори
Наприкінці року в ліцеях Коломацької громади з’явилися два «Дружні простори» для дітей. Лілія Токар, директорка Шелестівського ліцею, на базі якого відкрито один із цих просторів, підкреслила, що створення таких класів має особливе значення для розвитку підростаючого покоління.
– Це дуже корисно для дітей, ураховуючи тривале дистанційне навчання через пандемію та повномасштабну війну. Звичайно, набагато краще, коли діти мають змогу зустрітися разом у комфортному та цікавому просторі. Це набагато краще, ніж вони ходитимуть десь по селах та шукатимуть, чим зайнятися, – зазначила Лілія Токар.
Займатися з дітьми у «Дружньому просторі» будуть учителі Шелестівського ліцею Валентина Тороні та Юлія Шевчук, які пройшли спеціалізоване навчання та стали фасилітаторами за методологією Terre des hommes «Рух, ігри, спорт, креативність».
Простір у Шелестівському ліцеї/Шелестівський ліцей
– Наші дівчата їздили до Івано-Франківська, щоб пройти це навчання, і вже готові покращити та підтримати емоційний стан дітей. Наразі наш простір забезпечений принтером, телевізором, настільними іграми та спортивним інвентарем, – розповіла Лілія Токар.
Директорка Різуненківського ліцею Світлана Пизюн підтвердила, що відкриття простору сприятиме соціалізації дітей і допоможе їм отримати позитивні емоції.
– Цей проєкт спрямований на підтримку дітей, у нас створили безпечне середовище, де вони можуть розвивати комунікацію та довіру. Фасилітатори даного проєкту – наші педагоги Оксана Корнієнко та Олена Бацман. Вони вже провели для діток заняття з ігор, які сприяють взаєморозумінню, залишають гарне враження, допомагають навчитися краще розуміти одне одного, працювати в команді та просто отримувати задоволення від спільної діяльності, – зазначила Світлана Пизюн.
Заняття у Різуненківському ліцеї/Різуненківський ліцей
Так, для дітей було проведено заняття за методикою розвитку креативних рішень у різних життєвих ситуаціях. Такі заняття сприяють розвитку уяви, мислення та допомагають дітям самовиражатися, що є важливим елементом гармонійного розвитку.
– Клас повністю функціональний, там є все необхідне обладнання. Заняття проводяться двічі на тиждень. Приходять дітки різного віку, ми не розподіляємо їх на класи. Дітки з початкових класів узагалі дуже просяться до цього простору, – розповіла директорка Різуненківського ліцею.
Відкрити простори у двох ліцеях громаді вдалося завдяки співпраці Коломацької селищної ради з партнерськими організаціями Terre des hommes – Україна, БФ «Добробут України»/Charitable Foundation «Eudemony of Ukraine», ГО «Сімейний центр Мрія» та БФ «Слобода ЮА».
– Наші партнери повністю забезпечили облаштування просторів у Шелестівському та Різуненківському ліцеї, а також організували навчання вчителів. Це ще один приклад вдалої співпраці селищної ради з партнерами, – зауважила начальниця відділу економічного розвитку, інвестицій, торгівлі та комунальної власності Коломацької селищної ради Тетяна Обихвост.
Молодь активізувалася
Майже рік у Коломацькій громаді працює молодіжна громадська організація «Молодь Коломаччини». За цей час ГО провела багато заходів, а також набувала досвіду в колег на Харківщині та інших регіонах України. Активна робота організації допомогла молоді громади створювати й власні простори. Так, у листопаді відкрилося два простори для молоді – «Place» та «Lady Mak».
– «Lady mak» – це жіночий молодіжний простір. Вони активно співпрацюють з нами, долучаються до активностей і проєктів. Ми допомагаємо залучати різні організації та тренерів, які є цікавими для цього простору і діяльність яких спрямована на молодь та жінок, – розповіла заступниця голови ГО «Молодь Коломаччини» Таїсія Мудрова.
Простір «Place» – це активний молодіжний простір, який зацікавлений у спортивних активностях. Його представники – учасники «Джури», любителі спортивних марафонів та різних вишколів. Вони також долучаються до активностей ГО, самі шукають цікаві для них проєкти та організовують різні заходи.
– Я бачу, що молодь нашої громади більш заохочено відгукується на наші заходи, вони стали згуртованішими. Самі долучаються до різних проєктів, а ми їх підтримуємо. Але, звісно, є ще над чим працювати. Також нам активно допомагає селищна рада, – зауважила Таїсія Мудрова.
Представники просторів та ГО/ГО Молодь Коломаччини
Наразі представники молодіжних просторів та громадської організації активно відвідують різні тренінги й зустрічі, щоб отримати цінний досвід для подальшої роботи у своїй громаді. Молодь бере участь у психологічних тренінгах та практиках, які сприяють розвитку навичок саморегуляції, вмінню працювати з емоціями та підвищенню стійкості до стресових ситуацій. Нещодавно такий тренінг відбувся в сусідній Валківській громаді на базі Молодіжного центру «Салат». Також проводяться зустрічі з Харківським обласним центром молоді, під час яких обговорюють актуальні питання розвитку молодіжної політики у Коломацькій громаді.
Придбали соціальний автобус
Ще один здобуток Коломацької громади – запуск нового соціального автобуса для жителів віддалених сіл. За словами очільника Коломацької громади Володимира Гуртового, наразі всі зусилля спрямовані на підтримку захисників, але про майбутнє та благополуччя жителів у громаді не забувають.
– Щодня, зранку та ввечері, соціальний автобус возить людей на роботу і з роботи із сіл Новоіванівка, Шелестове, Різуненкове. А другий автобус возить мешканців віддалених сіл до Коломака. Утім виникло питання про поповнення автопарку громадського транспорту. Тож за підтримки депутатського корпусу для комфортного перевезення жителів нашої громади було придбано новий мікроавтобус, – розповів Володимир Гуртовий.
Наразі кількість населення громади складає близько семи тисяч людей, які мешкають у 34 населених пунктах. Утім, перевізники між селами громади працювати не хочуть. Тут працює лише маршрут Коломак – Харків, Харків – Коломак. Як зазначив Володимир Гуртовий, до об’єднання громади поняття соціального автобуса вже було у селі Шелестове. Тоді безкоштовний транспорт возив жителів села до Коломака. А вже після об’єднання ТГ з’явився другий соціальний автобус.
– Тоді ми придбали новий шкільний автобус для нашого ліцею, а їхній старий перевели на соціальний, – сказав Володимир Гуртовий.
Наразі селищна рада прийняла рішення про передачу одного зі старих автобусів на потреби ЗСУ.
– Той автобус не підходить для щоденного курсування, ми його відремонтували та шукаємо бажаючі бригади, які б хотіли його отримати. Це вже не перший автобус, який ми передаємо на потреби ЗСУ. Він відремонтований, установлені нові акумулятори та резина. Тобто на цей момент він повністю технічно справний, – зазначив очільник Коломацької громади.
Наразі соціальні автобуси курсують громадою щодня. Один з них возить людей на роботу та з роботи з великих сіл, другий автобус возить усіх бажаючих з віддалених сіл до Коломака.
– Люди добираються в Коломак для того, щоб приїхати в школу, лікарню, аналізи якісь здати чи просто в аптеку велику приїхати. Вони їздили попутками. Але зараз ми стараємося робити так, щоб і з маленьких та віддалених сіл нашої громади автобус курсував раз на тиждень. Перевізники не мають бажання в нас працювати, а людям треба допомогти, – зауважив Володимир Гуртовий.
Залучають більше допомоги
Коломацька громада зацікавлена в тому, щоб автобуси їздили нормальними дорогами. Адже від цього залежатиме технічний стан транспорту. Зараз у Коломацькій громаді триває проєктна діяльність, яка допоможе покращити стан дорожнього покриття. ТГ бере участь у конкурсі «Громада на всі 100», Коломак увійшов до 20 найкращих проєктів. До речі, це єдина громада Харківської області, яка дійшла до цього етапу.
– Наш проєкт «Придбання автогрейдера для групи благоустрою Коломацької селищної ради» допоможе фахівцям, які ремонтують дороги. Власний автогрейдер дозволить не тільки не допускати подальшого руйнування доріг, а й зекономить бюджетні кошти, – констатував очільник громади.
Незабаром розпочинається наступний тур конкурсу, який триватиме до 23 грудня поточного року.
До речі, ТГ має обладнання, яке дозволяє самостійно виготовляти асфальт – рециклер. За день воно допомагає зробити до трьох тонн асфальту, а група благоустрою «латає» дороги з весни й поки дозволяють погодні умови.
– Я вдячний нашим підприємцям, які долучаються до ремонту доріг. Це ще раз доказує, що майбутнє в таких громадах, як наша, за маленькими фермерськими господарствами. Тобто за тими підприємствами, де власники живуть на нашій території, – зазначив Володимир Гуртовий.
Жителі села прифронтової Барвінківської громади оновили клуб власноруч
Відомий фотограф з Нідерландів показав, як бійці «Хартії» тримають оборону у Липцях (фото)
Унікальна методика онлайн-навчання дошкільнят у Лозовій: новаторські підходи освітян
Житло для ветеранів: які програми працюють на Харківщині