Новий герб та заміна вказівників з радянськими назвами: у Коломацькій громаді триває дерусифікація
У Коломацькій громаді Харківської області триває процес декомунізації та дерусифікації радянсько-російської спадщини.
Про це повідомляє «Слобідський край» з посиланням на Коломацького селищного голову Володимира Гуртового.
Нещодавно селищна рада затвердила зміну 33 топонімів та присвоєння назв безіменним об’єктам громади. Розпочалася заміна табличок на вулицях, провулках, в’їздах та скверах з новими адресами, а також установлення нових вказівників. Окрім того, наразі йде обговорення стосовно зміни старого герба громади на новий.
Громада вирішила внести зміни до топонімічних назв у своїх населених пунктах, відображаючи події сучасності та вшановуючи її Героїв. Вони віддзеркалилися, зокрема, у назвах площі, вулиці та в’їзді Захисників України у селищі Коломак, сквері Захисників у селі Шляхове та сквері Військової Слави у селі Кисівка.
«Станом на сьогодні громада провела в останню путь не менше півтора десятка Героїв сучасності, які віддали життя за суверенітет і незалежність України. На честь одного з них з неймовірно трагічною загибеллю – Андрія Дмитренка – перейменовано вулицю, де він жив, де сусіди ще й досі називають його Андрюхою», – розповів Володимир Гуртовий.
З 24 лютого 2022 року частина вулиць та інших об’єктів була перейменована на честь історичних подій, зокрема: вулиця Скіфська, Чумацька, Козацька та Незалежності. Частина з них була названа в пам’ять про історичних діячів: Сірка, Самойловича або Шевченка.
Водночас Коломацька громада позбавилась радянських топонімів, таких як: вулиця Першотравнева або Колгоспна. Окрім того, перейменуванню підлягли топоніми, що містять радянські та російські імена. Наприклад, такі вулиці та супутні об’єкти, як Чайковського, Ушакова, Єгорова, Пушкіна, Лермонтова, Павлова, Комарова, Гагаріна, Маяковського, Дем’яна Бєдного, Глінки, Толстого, Чернишевського та інші.
Як розповів Гуртовий, 17 липня на перехресті вулиць Гетьмана І. Мазепи та Захисників України адміністративного центру громади (як йдеться у повідомленні, зазначене місце вважається історичним центром Коломака) було встановлено інформаційний знак. Зокрема, вказівник, обрамлений гербами історичної давнини та сучасної України.
Наразі в громаді триває робота з виправлення помилок у минулих назвах (зокрема, русизми у прізвищах та неоднозначне тлумачення назви з точки зору історичної достовірності); анулювання назв вулиць, які фактично відсутні на місцевості або на яких знаходяться 1-3 об’єкти непридатної нерухомості та немає жителів, але вони значаться на топографічних картах; присвоєння назв топонімічним об’єктам, які їх ще не мають (парки, сквери, стадіони та інші); виготовлення табличок з назвами вулиць та інших топографічних об’єктів; оновлення назв на онлайн-картах; підготовка та випуск буклетів з роз’ясненням назв вулиць.
«Хай українські топоніми стануть новим простором нашого життя, нашою новою буденністю, і хай вони щодня лунатимуть у наших розмовах замість тих, що були нав’язані кремлем», – зазначив Коломацький селищний голова.
Нещодавно ми писали, як на вулицях Коломацької громади замінюють адресні таблички. Йшлося про селище Коломак, а також села Новоіванівське та Шелестове.
Також ми писали, що під час повномасштабного вторгнення Коломацька громада збільшилася вдвічі, адже тут прихисток знайшли понад шість тисяч ВПО. Як ТГ організувала допомогу переселенцям та місцевим – читайте у матеріалі.
Головні новини Коломак читайте на нашому сайті.
Нові назви та символи: як на Харківщині позбуваються імперського минулого
На Харківщині район змінив назву: що робити громадянам та юридичним особам
Нові дрони по Харкову та будівництво укриттів: що відбулося на Харківщині за добу
Одну з громад на Харківщині офіційно перейменовано