Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Авіаудари та евакуація: що відбувається у прифронтовій Кіндрашівській громаді

11.09.2023 13:22
Фото: Кіндрашівська сільська військова адміністрація
Фото: Кіндрашівська сільська військова адміністрація

Громади Куп’янського району наразі є одними з найбільш небезпечних у Харківській області через поновлення російського наступу. Одна з них – Кіндрашівська ТГ. Тут збільшилася кількість обстрілів і проводиться обов’язкова евакуація. «Слобідський край» дізнався, як зараз живе громада.

Загострення на Куп’янському напрямку

Кіндрашівська громада розташована на правому березі річки Оскіл між Куп’янськом та Дворічною. Вона була повністю окупована російськими військами у перші дні повномасштабного вторгнення і звільнена під час українського контрнаступу у вересні 2022 року.

Наразі на території громади наземні бойові дії не ведуться, однак лінія бойового зіткнення розташована в сусідніх громадах – Дворічанській та Петропавлівській, на іншому березі Осколу. Безпосередньо до фронту від адміністративного центру громади, села Кіндрашівка, приблизно шість кілометрів.

За інформацією заступниці міністра оборони України Ганни Маляр, з липня 2023 року російська армія активно намагається наступати на Куп’янському напрямку, до якого також входить Кіндрашівська громада.

– Противник здійснює пошук слабких місць у нашій обороні, активно веде штурмові дії в районах населених пунктів Масютівка, Новоселівське з метою витіснення наших підрозділів за бар’єрний рубіж річки Оскіл, – розповіла заступниця міністра оборони.  

Через це в Кіндрашівці та інших населених пунктах спостерігається загострення ситуації. Окупанти обстрілюють ті з них, що наближені до зони бойових дій.

– Насамперед від обстрілів потерпають житлові будинки мешканців громади. Останнім часом це обстріли з реактивних систем залпового вогню та керованими авіабомбами, – говорить начальник Кіндрашівської сільської військової адміністрації Сергій Костюков.

Наразі усього в громаді пошкоджено 184 приватні, 14 багатоквартирних будинків та 15 закладів соціальної сфери, але, як зазначає Сергій Костюков, їх кількість збільшується. Значних руйнувань зазнали села Кіндрашівка, Моначинівка та Грушівка.

З початку повномасштабного російського вторгнення четверо місцевих мешканців загинули, ще п’ятеро отримали поранення різного ступеня тяжкості.

Один з останніх випадків поранення було зафіксовано в ніч на 10 серпня. Тоді близько опівночі ворог обстріляв село Кіндрашівка, поранення отримали 41-річний чоловік та 39-річна жінка.

У громаді під час окупації виникали проблеми з критичною інфраструктурою, однак після звільнення ситуацію вдалося виправити. Місцеві жителі отримують усі комунальні послуги. Проте час від часу відбуваються перебої.

– Іноді після чергового прильоту виникають перебої зі світлом та зв’язком, але працівники відповідних служб максимально швидко усувають несправності, – зауважує Сергій Костюков.

Наслідок "прильоту" по одному з населених пунктів Кіндрашівської громади

Громада існує коштом дотацій

Значна частина земель Кіндрашівської громади має сільськогосподарське призначення, відповідно основними платниками податків є сільгосппідприємства. Частина з них постраждала внаслідок бойових дій та окупації і призупинила роботу, однак після звільнення деякі, що менш постраждали, відновилися.

– Ті господарства, які менше постраждали від агресії, продовжують свою діяльність, але у зв’язку зі змінами у законодавстві на період дії воєнного стану сільгосппідприємствами не сплачуються деякі податки за 2022 рік. Наразі надходження в бюджет незначні, громада існує коштом дотацій з державного бюджету, – пояснює очільник Кіндрашівської громади.

Не вистачає лікарів

На території громади розташовані дві амбулаторії загальної практики – сімейної медицини та сім фельдшерсько-акушерських пунктів. Наразі не всі медичні заклади працюють, оскільки, як каже Сергій Костюков, існує певна кадрова проблема, але керівництво громади разом з благодійними організаціями намагаються забезпечити мешканців громади медичними послугами.

Так, у рамках проєкту «Мобільні клініки» міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я» терапевти надають консультації та необхідні ліки мешканцям громади, проводять обстеження. За допомогою кардіографа робили кардіограми, міряли артеріальний тиск і рівень глюкози у крові. Також благодійники надавали індивідуальні домашні аптечки – по одній на сім’ю.

Представники фармацевтичної компанії «Дарниця», Premier Urgence International, КНП «Шевченківський центр первинної медичної допомоги» та інші громадські організації проводили консультації лікарів та психологів, УЗД-діагностику, надавали тонометри, ліки та засоби гігієни для мешканців громади. 

Працює лише одна школа

В освітній сфері ситуація також важка. На території Кіндрашівської громади розміщувалися п’ять закладів загальної середньої освіти та дитячий садок. Унаслідок обстрілів чотири школи зазнали пошкоджень різного ступеня.

У 2022/2023 навчальному році працював тільки Кіндрашівський ліцей у дистанційному форматі. Наступного навчального року він також буде єдиним у громаді, що зможе навчати дітей. У січні 2023 року начальник Кіндрашівської сільської військової адміністрації видав розпорядження, згідно з яким призупинено функціонування чотирьох закладів загальної середньої освіти та одного закладу дошкільної освіти.

За попередньою оцінкою, в ліцеї навчатимуться близько 208 учнів 1–11 класів, а до роботи в навчальному закладі орієнтовно будуть залучені 24 педагоги.

Крім того, у дистанційному форматі продовжить роботу Кіндрашівський «Інклюзивно-ресурсний центр».

«Евакуація дуже повільна»

Наразі в громаді мешкають 3280 людей, з них 388 – діти. Порівняно з показниками довоєнного періоду кількість населення зменшилася вдвічі, і з моменту деокупації коливалася між 3400 та 3700 мешканцями. Однак через відновлення наступу російських військ цифра трохи зменшилася.

9 серпня начальник Куп’янської районної військової адміністрації Андрій Канашевич підписав розпорядження про початок проведення обов’язкової евакуації жителів з населених пунктів, які наближені до зони бойових дій, у безпечні регіони України.

Обов’язкова евакуація стосується мешканців Дворічанської, Петропавлівської, а також частково Кіндрашівської, Курилівської та Куп’янської громад.

У Кіндрашівській громаді евакуація стосується сіл Кіндрашівка, Тищенківка, Мала Шапківка, Радьківка та Голубівка.

– Узагалі евакуація проходить дуже повільно, більшість мешканців відмовляється виїжджати. Евакуюються в основному сім’ї з дітьми. На 1 вересня із зазначених населених пунктів виїхали 85 мешканців, з них 36 дітей, – ділиться начальник Кіндрашівської СВА.

Однак військова адміністрація продовжує проводити інформаційну роботу. Оповіщення розміщено на сайті ради, на офіційних сторінках у соцмережах та на дошках оголошення. Також сільська рада проводить обхід по дворах, розʼяснює місцевим жителям необхідність обовʼязкової евакуації та надає інформаційні листівки.

Зруйнований будинок культури у селі Моначинівка Кіндрашівської громади

Якщо люди виявлять бажання евакуюватися, вони можуть звернутися на гарячу лінію Кіндрашівської територіальної громади з питань евакуації мешканців громади за телефоном: +380952538375. Також за цим номером можна писати або дзвонити у месенджерах Viber, Telegram, WhatsApp.
Крім того, всі охочі виїхати з небезпечних районів можуть цілодобово телефонувати за номерами Єдиного координаційного гуманітарного центру:

+380507890124

+380637896474

Евакуйованих людей відвозять до Харкова, де за необхідності лікарі надають їм медичну та гуманітарну допомогу, а пізніше вони будуть розселені в кімнати гуртожитків міста та забезпечені всім необхідним.

Ті жителі, які залишаються в громаді, два рази на місяць продовжують отримувати продуктові набори, що надають благодійний фонд «АДРА Україна», Buffet, представники американського некомерційного фонду World Central Kitchen у Харківській області та інші громадські організації та благодійні фонди.

– Засоби гігієни наші мешканці отримують раз на квартал. У розв'язанні цього питання нам допомагають представники благодійної організації «ПРОЛІСКА», UNICEF, Червоний Хрест, МОМ, – доповнює Сергій Костюков.

Гуманітарна допомога, яка надходить до Кіндрашівки від міжнародних партнерів

Нагадаємо, енергетики «Харківобленерго», які працюють у прикордонних районах Харківської області, постійно потрапляють під обстріли окупантів. Так, прикордонні села Захарівка, Іванівка, Василівка, Благодатне Вовчанської громади залишаються знеструмленими, бо окупанти починають гатити, як тільки бачать на об’єкті ремонтну техніку.

Нагадаємо також, що у Кіндрашівській громаді з липня фіксують загострення ситуації. Наразі зафіксовано пошкодження близько 200 житлових будинків.

Також ми писали, що у Кіндрашівській громаді Харківської області лише один заклад середньої освіти продовжить працювати у новому році в дистанційному форматі. Будівлі всіх інших шкіл були пошкоджені внаслідок бойових дій. Також їхню діяльність призупинила місцева адміністрація.

Більше новин Куп'янськ та Кіндрашівка читайте на нашому сайті.

Автор:
Олександр Манченко

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися