Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Країни Євросоюзу допомагають Ізюмщині відновлювати водогони

07.11.2023 13:20
Фото: Микола Панасенко
Фото: Микола Панасенко

Останні підготовчі роботи до зимових холодів тривають в Ізюмській, Балаклійській і Барвінківській громадах. Зокрема, відбувається ремонт водогонів. Допомагають у цьому партнери з країн Євросоюзу.

Ізюм: поляки надали «форд»

Місто Ізюм зазнало значних руйнувань. Більшість його житлових та інфраструктурних об’єктів підлягають відновленню. Для того щоб заволодіти містом, ворог застосовував усі види зброї. Вже 3 березня 2022 року російська авіація бомбила центр Ізюма. Багато цивільних об’єктів перетворилися на руїни.

– За півроку активних бойових дій, які велися на території міста, об’єкти централізованих систем водопостачання і водовідведення отримали значні пошкодження. Руйнувань зазнали споруди та мережі міського водоканалізаційного господарства, великих збитків було завдано автогосподарству підприємства, – зазначає начальник Ізюмського комунального виробничого водопровідно-каналізаційного підприємства Микола Качура.

Міжнародні гуманітарні організації долучилися до відновлення об’єктів, які забезпечують Ізюм та Ізюмський район питною водою, допомогли налагодити функціонування системи водовідведення. Підприємство отримало генератори, аби насосні станції могли працювати в умовах відсутності електроенергії, насосне обладнання для водопровідних та каналізаційних насосних станцій, шафи керування, труби, запірну арматуру, фітинги до водогонів, електроди, обладнання для проведення експрес-аналізів питної та стічної вод тощо.

Через проект «Стабілізаційна платформа» міністерства закордонних справ Німеччини підприємство отримало колісний екскаватор разом із гідравлічним молотом. Завдяки німецьким партнерам у рази прискориться виконання аварійно-відновлювальних робіт, особливо в умовах низьких температур холодної пори року. 

Ізюмських комунальників підтримали і добровільні помічники з Франції. Міжнародна гуманітарна організація «АКТЕD» передала підприємству насосне та електричне обладнання, яке вже встановлене.

– Французькі друзі, надавши нам таку вкрай необхідну підтримку, дозволили підвищити стабільність та ефективність систем водовідведення міста Ізюм, – наголошує керівник підприємства.

Днями через аварійну ситуацію на водогоні без водопостачання залишилися частина міста Ізюм та декілька сіл району. Порив водопровідної мережі стався на ділянці поблизу села Капитолівка. Спеціалісти підприємства декілька днів поспіль працювали над усуненням проблеми. До місця аварії вони прибули на аварійному автомобілі «Форд» від польських партнерів (ГО «ГОУЛОКАЛ», фундація Гданська). 

Барвінкове: французи допомагають з водою

Барвінківська громада не була окупована, але через наближеність до лінії фронту піддавалась постійним обстрілам.

Міський голова Олександр Бало зазначає, що відразу, як тільки ЗСУ потіснили ворога, люди взялися за впорядкування громади.

Проте й сьогодні ще не в усіх населених пунктах є світло та газ. Так, Велика Комишуваха була заживлена тільки наприкінці серпня, але поки що залишається без газопостачання. У селі Курулька, де немає жодного будинку, який би не зачепили обстріли, світло дали тільки два тижні тому. Село Новодмитрівка залишається знеструмленим, бо немає куди і кому подавати електроенергію. Ворог перетворив його на руїни. Лише не так давно світло з’явилося в оселях жителів Пашкового.

Та, попри все, люди ще минулої осені почали повертатися до своїх домівок. Завдяки різним благодійним фондам, у тому числі з країн ЄС, вони отримували генератори, старлінки, що дозволило пережити зиму. 

Окупанти завдали шкоди і промисловим підприємствам та сільськогосподарському виробництву громади. Так, у селі Гусарівка до війни працював гірничо-збагачувальний комбінат, який спеціалізувався на видобутку піску. Обстрілами він був виведений з ладу і зараз не працює.

Стосовно агробізнесу, то на території громади разом із фермерськими нараховувалося до 50 сільгоспформувань. Близько 70 відсотків із них відновили свою діяльність, решта через щільну засміченість вибухонебезпечними предметами поки що не готова до проведення звичних польових робіт. Це означає, що в громаді вимушено вивільнилася певна кількість людей, яка була зайнята в сільському господарстві та на інших підприємствах.

У громаді поетапно налагоджується мирне життя. Відновляються об’єкти критичної інфраструктури, які були пошкоджені обстрілами. Допомога французьких партнерів, гуманітарної організації «АКТЕD», дозволила уникнути проблеми з водопостачанням Барвінкового. Французи першими надали фінансову підтримку. На кошти, виділені європейцями, на міському водогоні були замінені 400 метрів труби діаметром більше метра з фітингами та засувками, придбані два глибинні насоси для центрального водозабору, а також два генератори потужністю 50 кВт для центральної міської лікарні і центрального водозабору.

Начальник служби цивільного захисту Барвінківської міської ради Вадим Тітченко говорить, що громада готова до опалювального сезону. «На постійній основі тепло ще не подавали, але пробні запуски системи показали, що ми можемо це робити», – зауважує керівник.  

Балаклія: німці забезпечили екскаватор

Балаклійський водоканал одним із перших відчув підтримку іноземних партнерів, оскільки матеріальна база підприємства частково постраждала від обстрілів, а частково була розграбована окупантами. Харківська область, Балаклія, труби від французьких партнерів

Труби для водогону від друзів із Франції

 – Французькі друзі з БФ «Прем’єр Уржанс Інтернасьональ» виділили нам тисячу метрів труб для укладки паралельного водогону. У мирний час водопостачання міста забезпечувалося двома водогонами. Наразі через те, що частина населення поки не повернулася до своїх домівок через близькість до лінії фронту, вистачає одного. Другий сапери наприкінці вересня повністю розмінували. Тож невдовзі чекаємо ще на 540 метрів труб із Франції, щоб повністю укласти водогін, – розповідає виконуючий обов’язки начальника «Балаклійського водоканалу» Микола Панасенко.

Допомога європейських партнерів здійснюється на постійній основі. Завдяки двом міністерствам Німеччини – закордонних справ і екології – підприємство поповнилося автомобілями «Фольксваген» і «Шкода», екскаватором.

– Від німецьких друзів допомога нам надійшла саме тоді, коли ми найбільше її потребували, – говорить Микола Панасенко.

Не менше ніж на 5 мільйонів гривень надійшло технічного начиння і від французьких партнерів. «Друзі з Франції неодноразово приїздили до нас, вивчали наші потреби. Ми дуже їм вдячні за те, що не тільки забезпечують нас насосами, а й самі, з урахуванням усіх технічних тонкощів, підбирають шафи керування до них», – каже виконуючий обов’язки начальника «Балаклійського водоканалу».

Колектив підприємства вдячний усім тим, хто допомагає. Проте є одна потреба, без якої повноцінна діяльність водоканалу неможлива.

– Нам хоча б один автокран. Без нього ніяк не можна обійтися на роботі зі свердловинами глибиною 10–11 метрів. Коли виникає гостра потреба, то просимо в наших шебелинських газівників. Вони не відмовляють, та все це зволікання в часі, а діло ж не терпить, – ділиться наболілим Микола Панасенко.

Тетяна Чмут кореспондентка

Нагадаємо, що у місті Ізюм Харківської області модульні котельні, які цієї зими опалюватимуть 33 житлових будинки, підключили до електромережі.

Також нагадаємо, що у напівзруйнованому селі Барвінківської громади заживили насосну станцію.

Раніше ми писали, що в Асіївському старостинському окрузі Балаклійської громади Ізюмського району Харківської області тривають роботи із заміни вікон у багатоповерхівках.

Більше новин Ізюм, Барвінкове, Балаклія читайте на нашому сайті.

Автор:
Тетяна Чмут

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися