Громада без зарплат та майна: у Дворічній депутати не можуть прийняти бюджет
Перша сесія Дворічанської селищної ради, до складу якої увійшла територія всього колишнього Дворічанського району, выдбулася 8 грудня 2020 року. Під час першого засідання 26 депутатів, які представляють чотири політичні партії – «Блок Світличної «Разом!» (шестеро депутатів), Блок Кернеса – «Успішний Харків!» (семеро депутатів), «Слуга Народу» (троє депутатів) та «Опозиційна платформа – За життя» (10 депутатів), набули повноважень.
Присягу склала й нова голова ради, представниця ОПЗЖ Галина Турбаба. Шляхом таємного голосування на засіданні обрали й секретаря. Нею стала депутатка ради та представниця від партії ОПЗЖ Людмила Глотова. Також обранці запустили процес реорганізації 13 сільських рад, які приєдналися до Дворічанської селищної ради в рамках реформи місцевого самоврядування.
Серед питань на порядку денному було й утворення п’яти постійних комісій селищної ради та затвердження положення про їх роботу, а також структури апарату та виконавчих органів ради. Після першого засідання сесії у громаді почали готуватися до другого.
Під час наступної зустрічі, за словами голови селищної ради Галини Турбаби, депутати мали розглянути низку важливих питань для новоутвореної громади. Серед них – запуск роботи самої ради, прийняття у власність 5,5 тисячі га державної землі, затвердження положення про старост та створення виконавчих органів.
– Зокрема, важливим було створення фінансового відділу, який мав підготувати бюджет на наступний рік, а депутати на сесії його затвердити. Тому було заплановано створити необхідні для подальшої роботи відділи та відповідно до законодавства унормувати майнові питання, – розповіла Галина Турбаба.
Щодо майна, то відповідно до закону, який передбачає реорганізацію громад і районів (ЗУ № 1009-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій»), уся власність території колишнього Дворічанського району перейшла до укрупненого Куп’янського району.
Це всі школи, лікарня, територіальний центр обслуговування, спортивні організації, позашкільні заклади освіти. Відповідно до законодавства, до 1 липня громада має забрати на баланс ці заклади.
– Але хоч усі школи перебувають у власності Куп’янської райради, видатки, згідно з бюджетним законодавством, перебувають на рівні селищної ради. Тому райрада не має коштів, аби фінансувати ті ж школи. Отже, ми хотіли забрати всі заклади до 1 січня. І ми б встигли, якби запустили цю процедуру 17 грудня, – зауважила голова селищної ради.
Але друге засідання, призначене на 17 грудня, де мали розглянути вищезгадані питання, так і не відбулося. За словами голови громади, депутати від «Блоку Світличної «Разом!», Блоку Кернеса – «Успішний Харків!» та партії «Слуга Народу», утворивши депутатську групу «За Дворічанщину» (всього 16 депутатів), не проголосували за затвердження порядку денного пленарного засідання сесії.
Звільнити секретаря
Як стверджує керівник депутатської групи «За Дворічанщину» Сергій Скрипніков, того дня депутатська група не проголосувала, бо запідозрила голову та секретаря ради у підтасовці документів. За його словами, на першому засіданні сесії депутати дійсно голосували за секретаря ради, а також за постійні комісії, але питання, хто їх очолить, було відсутнє в проєктах рішень.
– Проте через декілька днів ми побачили підписане рішення голови, де йшлося про затвердження не просто складу комісій, а і їх голів. Навіть більше, я потім телефонував депутатам, яких призначили керівниками цих комісій, запитував, чи в курсі вони такого призначення, то вони були здивовані. І це депутати із фракції ОПЗЖ, представницею якої є і наша голова, – розповів депутат.
За його словами, саме недовіра до голови та секретаря й дала поштовх для створення депутатської групи «За Дворічанщину», у склад якої ввійшла більшість депутатів. Також за даним фактом представники депутатської групи подали звернення до поліції. А після обговорення вирішили попросити голову скликати сесію вже 18 грудня, де розглянути питання про дострокове припинення повноваження секретаря ради.
– Окрім того, що депутати не мають довіри до секретаря, вона не виконує своїх повноважень. Неодноразово до мене як до депутата зверталися жителі громади з проханням узяти довідку в селищній раді. Секретар у грубій формі заявляє людям, що йдіть до депутатів, яких ви вибрали, – зазначив Сергій Скрипніков.
Проте Галина Турбаба усі звинувачення в адресу секретаря відкидає. Каже, що на першому засіданні сесії депутати самі проголосували за кандидатуру, тому мотивів звільнення кандидатки з посади не бачить. Після того, як голова ради отримала від депутатів заяву про вимогу скликати сесію, вона вирішила домовлятися про зустріч з керівником депутатської групи. Але представник від групи «За Дворічанщину», за її словами, не прийшов.
Як розповів сам керівник групи Сергій Скрипніков, він дійсно отримував запрошення на зустріч із головою. Проте, чомусь, за його словами, голова вирішила влаштувати зустріч тет-а-тет.
– Було б логічно, аби на зустріч запросили не тільки мене одного, але й керівників фракцій. Проте на таку пропозицію голова не погодилась. А я не знаю, як вести переговори, якщо голова не тримає слово. Тому і пропонував відкриту зустріч із представниками інших партій, – додав Сергій Скрипніков.
Далі була ще одна спроба переговорів, у результаті якої все ж зустріч відбулася. Проте, за словами Галини Турбаби, на перемовини прийшов не керівник депутатської групи чи депутат ради, а уповноважений представник від депутатів.
Читайте також: Зміївська і Слобожанська громади домовились, як ділитимуть музей, ФАПи та гімназію
– Ми почали говорити, як нам знайти консенсус, і цей представник запропонував мені ввести посаду першого заступника, а також розподілити кандидатури старост за партійними квотами, – розповіла Галина Турбаба. – Усі кандидатури, які пропонувалися на вищезгадані посади, були із числа депутатів. Складається таке враження, що люди прийшли не за депутатством, а за посадами.
Зачепились за регламент
Сам керівник депутатської групи «За Дворічанщину» Сергій Скрипніков розповів, що йому нічого не відомо про зустрічі з представниками. На засіданні, яке відбулося 23 грудня, представники депутатської групи спочатку знову запропонували розглянути питання про звільнення секретаря та затвердити регламент селищної ради, а потім перейти до всіх інших питань.
– Регламент – це правила роботи депутатського корпусу. Тому ми вимагали, щоб це питання було проголосоване. Натомість голова, посилаючись на чинний регламент 2015 року, де не було елементарних понять «територіальна громада» і «старости», не підтримала це питання, – зазначив Сергій Скрипніков.
Суперечки навколо регламенту знову загнали дворічанських депутатів у глухий кут. У результаті засідання такі і не відбулося, а головні рішення для громади, як-от прийняття у власність майна, так і не були проголосовані.
– На мою думку, питання про регламент – не першочергове у нашому випадку. Він затверджується не пізніше аніж на другій сесії, та не впливає на створення відділів та рішення про майно, які були першочерговими. До того ж саме положення про регламент не розглядалося на засіданнях постійних комісій, – зауважила Галина Турбаба.
Сесія без голови
29 грудня у Дворічній знову відбулася спроба провести сесію. Тепер уже в екстреному порядку депутати мали вирішити майнові питання, адже 30 грудня на сесію планували зібратися депутати Куп’янської районної ради та нарешті передати майно колишнього Дворічанського району у власність селищної ради. Але знову під час засідання голова та представники групи «За Дворічанщину» не знайшли порозуміння.
Депутати вимагали розглянути їх проєкт порядку денного та проєкти рішень, де спочатку було питання про дострокове припинення повноважень секретаря, а наступним – про обрання голів постійних комісій.
– Оскільки ці матеріали не обговорювалися та не розглядалися попередньо на засіданнях комісій, я оголосила перерву, – пояснила Галина Турбаба.
Натомість Сергій Скрипніков говорить, що на ознайомлення проєкт депутатська група подала ще 22 грудня, проте голова навмисно проігнорувала його.
– Виходить, голові не вистачило тижня, щоб ознайомитися з проєктом рішень, а ми змушені за день вивчати проєкти, які подає рада. Навіть більше, цей проєкт так і не потрапив до рук депутатів від ОПЗЖ, – зазначив депутат.
Оскільки того дня депутати мали розглянути важливі рішення, представники депутатської групи вирішили продовжити засідання без голови селищної ради. Більшістю голосів депутати звільнили секретаря та прийняли низку майнових рішень.
За словами Галини Турбаби, рішення тієї сесії не мають ніякої юридичної сили. Хоча це не завадило депутатам Куп’янської районної ради все ж таки передати майно у власність громади.
– Я звернулася до поліції про незаконне проведення засідання ради, адже відповідно до закону тільки селищний голова скликає сесії, формує порядок денний та головує на пленарних засіданнях ради, – заявила голова селищної ради.
Читайте також: Яким громадам Харківської області дістануться 200 мільйонів гривень від ДФРР
Глухий кут
Попри те, що Куп’янська районна рада проголосувала за передачу майна Дворічанській громаді, за процедурою, селищні депутати мали зібратися ще раз для прийняття цих закладів у власність. Депутати «За Дворічанщину» зібралися 12 січня. Проте знову сесія відбулася без голови громади.
– Ми прийняли рішення щодо лікарні та інших робочих питань. Серед них – надання згоди на прийняття майна, землі, установ, закладів, створення відділів освіти, культури, фінансів. Але ці рішення знову голова призупинила, – зауважив Сергій Скрипніков.
Як повідомила Галина Турбаба, засідання сесії було заплановане на 14 січня. Сесію, яка відбулася 12 січня, голова називає нелегітимною, а усі дії депутатів, за її словами, «спрямовані на незаконне припинення роботи селищної ради та перебирання влади». Проте й 14 січня сесія, яку скликала голова громади, у раді не відбулася.
Цього разу тут не назбиралася необхідна кількість депутатів. Представники від ОПЗЖ усім складом не з’явилися на засідання. Також були відсутні три депутати від партії «Слуга Народу».
– Для кворуму не вистачало однієї людини, – розповів Сергій Скрипніков. – Проте секретар Глотова – депутат від ОПЗЖ, яка офіційно не з’явилася на засідання, весь день перебувала у селищній раді, – зазначив депутат.
Як ідеться на сайті Дворічанської селищної ради, наступне засідання сесії має відбутися 19 січня.
Наслідок політизації
Ситуація, яка склалася у Дворічанській селищній раді, є нетиповою для Харківщини, каже перший віце-президент – виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області Микола Тітов.
– Водночас це наслідок політизації процесу формування місцевих рад. Єдиним виходом у цій ситуації є переговори та пошук компромісу. Адже не політичні амбіції мають бути на першому місці, а жителі громади. На мою думку, необхідне втручання керівників обласних осередків партій. Голова та депутати мають зібратися та знайти спільну мову. Як це було, приміром, у Богодухівській міській раді, – додав Микола Тітов.
А поки така ситуація, за словами Миколи Тітова, ставить під загрозу існування самої громади. Частина працівників бюджетної сфери вже не отримує заробітні плати, а
селищна рада не може прийняти необхідні трансфери з Державного бюджету на фінансування освіти та інших важливих сфер життєдіяльності.
Районні та обласні бюджети Харківщини у наступному році: експертна думка
На Харківщині район змінив назву: що робити громадянам та юридичним особам
Верховна Рада ухвалила бюджет на 2025 рік: на що витратять рекордні видатки
У Кегичівській громаді виділили кошти на підтримку військових