ХАБи, неформальні зустрічі та цікаві івенти: як розвивають молодь у Донецькій громаді
Громади на зв'язкуДонецька громада Харківської області робить серйозний акцент на розвиток та підтримку місцевої молоді. Для цього в ТГ створені ХАБи, постійно проводяться неформальні зустрічі із селищним головою тощо. Підростаюче покоління включається у розбудову громади, реалізуючи різні проєкти разом з органом місцевого самоврядування.
Що цікавить молодь
Наприкінці цієї весни у селищі Донець відбулася вже четверта зустріч місцевої молоді з Донецьким селищним головою Анатолієм Наздрачовим. Інтерес до проведення таких зустрічей виявила учнівська молодь, а саме випускники Донецького ліцею № 1, ще у 2021 році. Пропозиція проведення заходу в форматі «100 питань дорослому» була радо прийнята керівником Донецької територіальної громади, тож зустріч відбулася у приміщенні ліцею напередодні Дня місцевого самоврядування в грудні.
Таке спілкування виявилося дуже цікавим і корисним, тож одразу виникла ідея проводити його не в закладах освіти, а у більш неформальних локаціях. На четверту зустріч із селищним головою прийшли 23 старшокласники з усіх загальноосвітніх навчальних закладів громади. Анатолій Наздрачов відзначає, що питання школярів виявилися доволі цікавими, конкретними та дорослими, що дозволило в багатьох аспектах роз’яснити їм суть і особливості роботи органів місцевого самоврядування.
Молодь цікавило, які є плани щодо розвитку інфраструктури в громаді: паркові зони, дитячі майданчики, транспортне сполучення та дороги; чи з’являться у громаді спортивні майданчики для молоді, яка не має можливості платити за гуртки, але хоче займатися спортом; які селищна рада бачить можливості покращення умов для дозвілля молоді; як можна облаштувати зону відпочинку в закладах культури тощо.
До речі, учасники зустрічі ставили селищному голові й особисті питання, наприклад, як йому працюється під час війни, які виклики та складнощі є в роботі.
Також молодь цікавили перспективи працевлаштування після закінчення вишу та залучення молодих спеціалістів до розвитку громади. Звісно, молодь Донецької громади не оминула й найважливішу тему сьогодення – допомога військовим.
Неформальні зустрічі молоді з Донецьким селищним головою Анатолієм Наздрачовим почали проводити з 2021 року
Стають більш обізнаними
На зустрічі обговорювали і можливості взаємодії молоді з місцевою владою, особливості її комунікації та співпраці з громадськістю.
На завершення заходу, смакуючи солодощами з чаєм, школярі скористалися можливістю безпосередньо поспілкуватися між собою та з представниками селищної ради, а також обмінялися контактами для подальшої взаємодії.
Анатолій Наздрачов зауважує, що ця зустріч залишила найкращі емоції, яких, на жаль, зараз не так багато.
– Надихає те, що молодь зараз інша. Вони більш розкуті, обізнані та не соромляться висловлювати свої думки, ставити будь-які запитання, навіть не зовсім зручні, та чути відповіді на них. Але цього року помітив один нюанс – війна скоротила психологічний період дитинства. Спілкуючись з хлопцями та дівчатами, помітив, що їх поведінка, розмови та навіть погляди доросліші, ніж мають бути в цьому віці. Багато їхніх ідей розбиваються об слово «війна», проте діти мають інтереси, сміливість і плани, тому життя продовжується, – зазначає керівник Донецької громади.
Старшокласники після зустрічі казали, що такі заходи є поштовхом для того, аби громада об’єднувалася і ставала більш згуртованою.
Взаємодопомога та довіра
Загалом розвиток молоді і залучення її до розбудови громади – один з пріоритетних напрямів роботи Донецької селищної ради. У громаді затверджено низку документів, де передбачено підтримку молоді:
- забезпечення творчого, інтелектуального, духовного розвитку молоді, доступності мистецької освіти;
- створення належних умов для здобуття початкової мистецької освіти (зокрема, для соціально незахищених категорій дітей, молоді);
- підтримка творчої молоді;
- сприяння фізичному і духовному розвитку молоді, формування свідомості, основ здорового способу життя та патріотизму;
- створення умов для реалізації потенціалу населення, особливо молоді, спрямувавши його на патріотичне, духовне та фізичне вдосконалення засобами фізичної
- культури і спорту;
- підвищення рівня забезпечення населення спортивними майданчиками;
- підвищення рівня активності молоді в суспільному житті;
- підтримка місцевих ініціатив та залучення громадськості до здійснення місцевого самоврядування, створення молодіжної ради.
Анатолій Наздрачов говорить, що є необхідність у розробці цільової Програми підтримки та розвитку молоді Донецької селищної територіальної громади, над якою наразі ведеться робота.
Молодіжний ХАБ
Для виховування молоді з активною життєвою позицією, розвитку її амбіцій методом колективного розв’язання поставлених питань у кінці 2023 року на базі Донецької філії для дітей КЗ «Публічна бібліотека Донецької селищної ради» відкрили молодіжний ХАБ «FREEDOM». Це вільний простір, де молодь різних вікових груп вчиться працювати в команді, втілювати в життя свої ідеї та створювати нові проєкти. Тут можна цікаво та з користю, а головне, безпечно провести свій час та знайти натхнення, підтримку і нових друзів.
У ХАБі є можливість проводити цікаві івенти, кінопокази, поетичні та ігрові вечори, профорієнтаційні зустрічі, інтерактивні програми, семінари, тренінги та творчі майстеркласи на різну тематику.
– Усі заходи, які проходять у нашому ХАБі, організовані за принципами взаємоповаги, довіри та креативного мислення їх учасників. Основна ідея полягає в командній роботі заради досягнення спільної мети, з безликого «я» складається «ми» – креативна та активна молодь, – наголошує Донецький селищний голова.
Сумісно реалізовані проєкти
Ще у 2023 році молодіжний актив громади та Донецька селищна рада облаштували простір для відпочинку, розвитку, навчання та обміну досвідом просто неба – «The OPEN HUB». Цей простір надав можливість проводити заходи, метою яких є згуртування юнацтва та живе спілкування.
«The OPEN HUB» у Донці
Цього року планується облаштувати вуличні простори в Донці, Андріївці, Пришибі та П’ятигірському.
На початку 2024 року активна молодь громади спільно з відділом культури, молоді та спорту Донецької селищної ради, працівниками публічної бібліотеки селищної ради та П’ятигірським палацом культури взяли участь у проєкті «Будуємо Україну разом». У його рамках були отримані матеріали, завдяки яким у Донці з’явився патріотичний стінопис «Вільний птах», що символізує боротьбу за свободу та незалежність.
Стінопис «Вільний птах»
За результатами конкурсного відбору Донецька селищна територіальна громада стала одним з переможців всеукраїнського конкурсу «Творимо молодіжну політику в громаді разом з молоддю», що реалізується IREX у межах Програми USAID «Мріємо та діємо». Головним завданням проєкту є підвищення спроможності представників органів місцевого самоврядування залучати молодь як рівноправних партнерів до розробки, затвердження та реалізації локальних політик, що стосуються молоді.
– Молодь – це наше майбутнє. Так трапилося, що одні з найкращих років їхнього життя припали на цей буремний час. Утім наша місія – зробити так, щоб у нинішніх умовах підростаюче покоління не втратило себе. Тому по максимуму їх підтримуватимемо і розвиватимемо. Наприклад, для нас важливо, щоб молодь здобувала знання та навички поза системою освіти. Безперечно, буде підтримка її ініціатив, сприяння організації корисного дозвілля. Активно залучатимемо молодь до процесів ухвалення рішень, важливих для всієї громади. Дякуємо нашим Збройним силам України за те, що громада має можливість розвиватися та планувати своє майбутнє через підтримку молоді, – підкреслює Донецький селищний голова Анатолій Наздрачов.
Нагадаємо, у Краснограді розгорнули хаб для дітей та молоді.
Також ми розповідали, що у Змієві відкрився розмовний клуб з української мови.
Мешканці Рівного допомогли евакуйованим з Вовчанська, які втратили все (ФОТО, ВІДЕО)
Вовчанська громада потребує підтримки: терміново потрібні теплі речі, ковдри та обігрівачі
Ситуація на Куп’янщині: обмеження електропостачання, проблеми з водою та продовження евакуації
У Харкові відкрили Курилівський гуманітарний хаб