Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Лише близько 25 % сільгоспземель Дергачівської громади є безпечними

28.03.2023 13:22

Дергачівська громада внаслідок бойових дій стала однією з найбільш замінованих ТГ у Харківській області, через це постраждав найбільший сектор економіки – сільське господарство. Наразі ж на Дергачівщині можливо засіяти лише близько чверті земель та мають змогу працювати лише п’ять господарств

Одна з найбільш замінованих громад

До повномасштабного російського вторгнення Дергачівщина була потужною аграрною та промисловою громадою, оскільки саме ці дві ґалузі – промисловість та аграрний сектор – наповнювали місцевий бюджет найбільше.

Після окупації частини громади, а також довготривалих бойових дій більшість підприємств, особливо ті, що розміщувалися ближче до кордону з росією, наразі перебувають у повному занепаді, оскільки близькість до ворога, ускладнення роботи саперів у зимовий період, а також велика кількість вибухонебезпечних предметів не дозволяють провести розмінування цих територій у короткі строки.

Як зазначає начальник Дергачівської міської військової адміністрації Вячеслав Задоренко, Харківська область наразі одна з найбільш замінованих в Україні, а Дергачівська громада, своєю чергою, – одна з найбільш замінованих на Харківщині.

Навіть у разі проведення повного розмінування території громади існує велика ймовірність, що російські війська повторно масовано обстріляють посівні поля громади, і розмінування доведеться провести наново.

Оскільки все ще тривають активні бойові дії, і ті населені пункти, які перебувають ближче до кордону, постійно обстрілюються, тож місцеві підприємства не поспішають відновлювати свою роботу і, як каже Вячеслав Задоренко, не збираються найближчим часом це робити.

Через це Дергачівська міська рада не може відновити сільськогосподарський сектор, а отже, й має великий дефіцит бюджету.

– Бюджет громади сьогодні в тяжкому стані. Усі підприємства, що були бюджетоутворювальними – наші фермерські господарства та потужна промисловість, що виробляли продукцію для Європи, – станом на сьогодні припинили свою виробничу діяльність на території громади, а аграрії, на жаль, не провели посівних робіт. Через це у бюджет надходить недостатньо місцевих податків, – зауважує очільник Дергачівської громади.

Працюють лише п’ять підприємств

Радник начальника Дергачівської міської військової адміністрації з питань діяльності агропромислового розвитку Ігор Нікольченко з початку повномасштабного російського вторгнення налагоджував взаємодію громади разом з аграрними підприємствами, що базувалися на Дергачівщині. Після повної деокупації громади він взаємодіяв з військовими у питаннях розмінування територій для того, щоб підприємці, в яких залишилася можливість працювати, могли вже в сезоні 2023 року розпочати весняно-польові роботи.

– Щоб не перебільшувати, наразі ситуація важка, як у більшості звільнених громад нашої області. На сьогодні більшість сільськогосподарських угідь і орних земель засмічені бур’янами та заміновані. Більшість наших полів дуже сильно обстрілювалися за час вторгнення, і вже понад рік вони взагалі не оброблялися, – розповідає Ігор Нікольченко.

Також він додає, що ті сільгосппідприємства, які розташовані поблизу самого міста Дергачі, наразі розпочали весняно-польові роботи. Своєю чергою, аграрії в тих старостинських округах, які наближені до державного кордону, не мають змоги працювати.

– Їхні поля наразі заміновані, військові не дають згоди на проведення робіт на цій території. Я так розумію, що цю посівну кампанію 2023 року більшість підприємств громади пропустить. І так буде, мабуть, до закінчення повномасштабної військової агресії на нашій території, – прогнозує радник начальника Дергачівської МВА.

Також Ігор Нікольченко зазначає, що державні програми підтримки сільського господарства неактуальні в Дергачівській громаді.

– Ми перебуваємо в червоній зоні, тому, якщо говорити про банківське або державне кредитування, наша громада не підпадає під критерії, оскільки в зоні бойових дій такі програми не працюють, – розповідає радник.

Зараз же в громаді можливо засіяти близько 20–25 % посівних площ порівняно з минулими роками. І це можуть зробити приблизно п’ять підприємств, що продовжують працювати. Хоча до початку вторгнення на Дергачівщині існувало 35-36 підприємств.

І навіть деякі з підприємств, які ще працюють у громаді, стикаються зі зменшенням посівних площ цього року через мінування. Наприклад, одне з господарств замість понад 800 гектарів землі зможе засіяти тільки 180, оскільки більшість полів знаходяться поблизу села Цупівка, що перебувало під окупацією з першого дня повномасштабного вторгнення. Як говорить Ігор Нікольченко, саме в цьому населеному пункті був крайній блокпост росіян та пролягала лінія зіткнення.

Нагадаємо, міжнародна благодійна організація «До України з любов'ю» відкрила громадську їдальню у Дергачах Харківської області.

Нагадаємо також, у Дергачах міська влада домовилась з перевізником про збільшення кількості автобусних рейсів та скорочення інтервалів руху між населеним пунктом і обласним центром.

Фахівці Дергачівського району електричних мереж АТ «Харківобленерго» відновили електропостачання у селі Лещенки, яке було знеструмлене ще у березні 2022 року.

Головні новини Дергачі читайте на нашому сайті. 

Автор:
Олександр Манченко

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися