Підписка на розсилку

Хочу отримувати головні новини:

Безкоштовні будматеріали для Дергачівської та Борівської громад: як отримати

12.01.2023 12:23
Одним з етапів відбудови деокупованих громад Харківської області є програми, за якими жителям пошкоджених будинків безплатно надаються будматеріали для відновлення житла. «Слобідський край» розбирався, куди мешканці Дергачівської та Борівської громад можуть звернутися за будівельними матеріалами.

У Боровій бракує будматеріалів

З першого дня деокупації Борівська громада почала опікуватися забезпеченням мешканців будівельними матеріалами для тимчасового відновлення житла. Адміністрація займається обстеженням майна і вже на основі цього розподіляє гуманітарну допомогу, що надходить до громади.

Будматеріали в першу чергу надаються сім’ям, чиї домоволодіння зазнали найбільших руйнувань унаслідок бойових дій, та тим, чиї ще можливо відбудувати самостійно. Також першочергово допомогу отримують внутрішньо переміщені особи, малозабезпечені сім’ї та мешканці громади з інвалідністю.

– У нас є дуже багато будівель, зруйнованих унаслідок обстрілів. У першу чергу допомагаємо саме їм. Бо якщо в людини є цілий будинок або квартира і все у порядку, то і плівка їй ні до чого. Краще матеріали надати тій людині, яка постраждала через бойові дії, в якої вибиті вікна чи пошкоджено дах. Однак намагаємося нікого не образити і надати всім, – розповіла кореспонденту «Слобідського краю» заступниця Борівського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Карина Шевченко.

Мешканці Борівської громади отримують матеріали для відновлення житла

Наразі в громаді немає достатньої кількості матеріалів, щоб хоча б тимчасово подолати наслідки військової агресії, оскільки на 8,5 тисячі громадян, які наразі проживають на Борівщині, приходить близько 5 тисяч наборів будівельних матеріалів.

До стандартного набору входить плівка, монтажна будівельна піна, 20 планок шестиметрової дошки, osb-плити, цвяхи різних розмірів залежно від запиту, а також брезент, шнур до брезенту і молоток.

– На кожне домогосподарство видається один такий набір, окрім цього, у нас є фонди, які привозили будівельні матеріали такого ж плану. Ми видаємо матеріали (всю гуманітарну допомогу. – Ред.), що є в нас у наявності, навіть якщо це стосується подушок та ковдр, – пояснила Карина Шевченко.

Керівництвом та працівниками ради продовжується співпраця з Харківською обласною військовою адміністрацією та благодійними організаціями щодо забезпечення громади необхідними будматеріалами.

Наразі вже від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців було отримано та надано близько 20 тисяч одиниць матеріалів. Це й цвяхи, фанера, мотузка, будівельні інструменти тощо.

У співпраці з благодійною організацією Medair Борівська громада надала близько 5000 домоволодінь набори будматеріалів. Від Ізюмської РВА Борівщина отримала 1110 штук osb-плит, які використовуються на потреби комунальних підприємств та закладів громади. Департамент ЖКГ ХОВА закупив і передав для об’єктів інфраструктури та населення 87 штук віконних блоків. Вікна були надані в першу чергу громадянам, чиї будинки постраждали від збройної агресії рф. Усього матеріалів для тимчасового відновлення домівок отримали близько 60 % мешканців, які зараз проживають у Борівській громаді.

Як зазначають у Борівській військовій адміністрації, з доставкою будматеріалів виникають певні труднощі, що уповільнюють надання їх мешканцям громади. Через близькість лінії фронту та складність логістичних маршрутів можуть виникати затримки з будівельними матеріалами.

Усі мешканці громади, які потребують допомоги будматеріалами, можуть звертатися до представників селищної ради, які знаходяться у приміщенні Палацу культури Борівської селищної ради за адресою: селище Борова, вулиця Миру, 19. Із собою люди повинні мати паспорт та ідентифікаційний код.

Бригади волонтерів допомагають відновлювати Дергачівщину

Ще в травні Дергачівською міською радою було прийнято рішення про створення комісії з обстеження пошкоджених унаслідок збройної агресії рф об’єктів на території громади. Однак остаточне рішення про створення вдалося затвердити лише 26 жовтня, коли відбулася сесія міської ради. Окрім Положення, на ній затвердили і форму Акта комісійного обстеження пошкоджених об’єктів. Це стало одним з найбільш актуальних питань через те, що на території Дергачівщини припинилися активні бойові дії, і комісія змогла дійсно розпочати обстеження об’єктів за кожною заявкою і зафіксувати руйнування.

З травня по жовтень за допомогою гугл-форм у Дергачівській громаді подали понад 2000 заявок про пошкодження домоволодінь.

Також у цей час Харківська обласна військова адміністрація та Харківська районна військова адміністрація передали Дергачівській громаді перші будівельні матеріали, які необхідні для першочергових аварійно-ремонтних робіт.

Наразі ж Дергачівщина продовжує отримувати будматеріали, щоб надавати їх місцевим жителям. Це стосується дерев’яного бруса, ДВП, плівки, тентів для покрівель, osb-плити та інших матеріалів. Також у громаді працюють бригади волонтерів, які допомагають місцевим мешканцям відновлювати будинки – латають дахи, закривають віконні прорізи плівкою чи дерев’яними плитами, встановлюють нові пластикові вікна тощо.

– Ми почали впроваджувати практику співпраці з окремими благодійниками, що беруть шефство над старостинськими округами. Представники «Лівого берега 2022» станом на сьогодні відновили більш як 20 дахів у приватних будинках мешканців Слатиного, які залишилися зимувати в селищі, а також практично завершили ремонт покрівлі Слатинської медамбулаторії, куди напередодні передали ліки. Аналогічні відновлювальні роботи тепер розпочинаються у Прудянському старостаті, – зазначив начальник Дергачівської міської військової адміністрації Вячеслав Задоренко.

Волонтери ремонтують покрівлю на одній з будівель селища Слатине Дергачівської громади

Наразі Дергачівська громада співпрацює з органами влади всіх рівнів, а також ООН, Червоним Хрестом і українськими благодійними організаціями.

Наприкінці 2022 року Дергачівщина отримала від обласної та районної військових адміністрацій металопластикові склопакети для заміни пошкоджених вікон. Дергачівці вже одержали щонайменше 192 склопакети. За словами Вячеслава Задоренка, надання та встановлення вікон у громаді продовжується.

Першочергово матеріали для тимчасового відновлення житла мають отримати люди, які фактично проживають у громаді. Пріоритет у наданні допомоги будівельними матеріалами мають такі категорії громадян:

  • самотні люди похилого віку (від 60 років);
  • важкохворі;
  • особи з інвалідністю І або ІІ групи;
  • багатодітні сім’ї;
  • самотні опікуни дітей (тільки за наявності довідки);
  • вагітні жінки, матері, що мають дитину віком до двох років.

Також однією з пріоритетних категорій є жителі населених пунктів, в яких досі немає газо- або електропостачання.

– Наприклад, Прудянка, Цупівка, Шаповалівка – це найбільш зруйновані населені пункти Дергачівщини, де не залишилося жодних уцілілих адмінбудівель, об’єктів цивільної та критичної інфраструктури, а деякі вулиці перетворені російською артилерією в руїни. Однак зараз у цих селищах і селах загалом залишається 65 осіб з понад 2000, які жили тут до війни, – розповів Вячеслав Задоренко.

Ще в листопаді місцевий староста Євген М’ячиков доставляв туди будівельні матеріали для відновлення житла, щоб люди могли хоча б якось привести до ладу свої будинки напередодні зими.

Будівельні матеріали для мешканців Прудянки, які залишилися жити у громаді

Однак наразі виникають проблеми з доставлянням великої кількості будівельних матеріалів у населені пункти, що перебували під окупацією та знаходяться близько до державного кордону з росією, оскільки та частина громади ще продовжує розміновуватися саперами. Також через зруйновані логістичні маршрути не може проїхати габаритна техніка, тому доводиться завозити матеріали легковими автомобілями.

На Дергачівщині благодійний фонд «Help Save Kharkiv» разом з гуманітарною місією «Проліска» допомагають мешканцям громади із закриттям вікон osb-плитами. Це стосується лише тих жителів, які ще не отримували таку допомогу раніше.

Для отримання osb-плит необхідно залишити заявку з адресою та номером телефону для зв’язку. При виконанні робіт треба буде скласти акт передачі матеріалів, для чого буде потрібен паспорт та код ІПН.

Заявки приймаються щодня, крім неділі, з 10:00 до 14:00 за телефоном +38 (096) 354-00-83.

В інших випадках, якщо мешканцям громади необхідні матеріали для відновлення житла, потрібно приходити особисто до Дергачівського гуманітарного центру з документами, які підтверджують особистість та право власності на домогосподарство.

Нагадаємо, що у місті Дергачі відновлено роботу Дергачівського відділу ГУ ДМС у Харківській області.

Також вчора російські окупаційні війська обстріляли село Богуславка Харківської області.

Головні новини Дергачі та новини Борова читайте на нашому сайті.

Матеріал створено в рамках проєкту «Сила місцевих медіа – для посилення згуртованості українців», що реалізується Громадською спілкою «Українська Асоціація Медіа Бізнесу» у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу».

Автор:
Олександр Манченко

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися